• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
Інформаційне повідомлення про стан розвитку та поширення основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 30.03.2023 року
Управління фітосанітарної безпеки, опубліковано 31 березня 2023 року о 10:24

Метеорологічні умови

      У третій декаді березня переважала тепла погода, з 29 березня по області спостерігалось різке зниження температури повітря до 3º морозу, сильні пориви вітру та дощ з мокрим снігом. Максимальна температура повітря на початку декади підвищувалась до 18° тепла.

     Сума опадів склала 12 мм. Агрометеорологічні умови для сівби, проростання та сходів були задовільні. Стан посівів на даний час добрий.

 Шкідники та хвороби озимих культур

     Протягом декади спостерігалось активне живлення шкідників, зниження температури повітря останніх днів декади стримує їхню масову появу на посівах та шкодочинність.

     Триває шкодочинність личинок хлібної жужелиці на 16% обстежених площ посівів озимої пшениці за середньої чисельності 0,3 екз./м², максимально – 2. Пошкоджено у середньому 0,3% рослин, максимально - 2%. Віковий склад личинок становить: ІІ віку - 27%, ІІІ - 73%.

     Гусениці озимої совки ІІ покоління виявлені на 30% обстежених площ посівів озимої пшениці та озимого ріпаку. Середня чисельність гусениць становила 0,3 гус./м², максимально - 2. Віковий склад гусениць становить: У віку - 40%, УІ - 60%. Пошкоджено у середньому 0,5% рослин, максимально - 2%.

     Жуки ріпакового прихованохоботника виявлені на 27% обстежених площ посівів озимого ріпаку. Пошкоджено у середньому 1% рослин за середньої чисельності 1 екз./рослину.

     Хрестоцвіті блішки за теплої сонячної погоди шкодили на 33% обстежених площ посівів озимого ріпаку за середньої чисельності 1 екз./росл. при заселенні 1,5% рослин, максимально – 3% (на крайових смугах).

     Піщаний мідляк заселяє посіви озимих культур, на крайових смугах середня чисельність шкідників становила 0,2 екз./м², максимально - 1. Пошкоджено у середньому 1% рослин.

     Борошниста роса. Уражено 20% обстежених площ, у середньому – 1,5% рослин, максимально - 3% (на крайових смугах).

     Кореневі гнилі виявлені на 7% обстежених площ, уражено у середньому 0,5% рослин, максимально - 1%.

     Септоріозом уражено 18% обстежених площ, у середньому - 1% рослин, максимально - 2%, розвиток хвороби - 1%.

     Біла плямистість виявлена на 23% обстежених площ посівів озимого ріпаку, уражено у середньому 1% рослин, максимально – 2%.

     Бактеріозом коренів уражено 9% обстежених площ посівів, у середньому - 0,5% рослин, максимально - 2%. Розвиток хвороби – 1%.

Шкідники саду

     Нестабільні погодні умови ІІІ декади березня (різкі коливання температур повітря, сильні пориви вітру та дощі) стримують масове пробудження шкідників саду. На початку декади при обстеженні плодових дерев було виявлено появу жуків сірого брунькового довгоносика, спостерігалася їхня поява на бруньках та поодинокі пошкодження. На даний час жуки неактивні та перебувають у схованках (під відсталою корою, грудочками землі).

     За попередніми даними весняних обстежень садових шкідників, які зимують у приствольному шарі грунту та на деревах, маємо такі дані:

- гнізда білана жилкуватого та золотогуза виявлені на 4 - 5% дерев за середньої чисельності 1 гніздо/дерево, максимально – 2, що складає 1-2% загибелі;

- гусениці яблуневої плодожерки виявлені на 34% дерев за середньої чисельності 3,9 гус./дер., максимально - 6, що складає 3% загибелі, загибель гусениць сливової плодожерки становить 3%;

- несправжні гусениці яблуневого пильщика виявлені під 38% приствольних шарів дерев за середньої чисельності 2,9 неспр.гус./м², максимально – 4, що складає 3% загибелі;

- лялечки вишневої мухи виявлені під 19% приствольних шарів дерев за середньої чисельності 3,8 лял./м², максимально -7, що складає 5% загибелі.

Мишоподібні гризуни

     На сільськогосподарських угіддях виявлено незначне збільшення житлових нір та заселених площ мишоподібними гризунами.

     Заселено 32% обстежених площ посівів озимої пшениці. Середня чисельність мишоподібних гризунів - 1 кол./га з 1,4 житлової нори, максимально - 2 колонії з 5 житловими норами (біля лісосмуг).

     Заселено 35% обстежених площ посівів озимого ріпаку. Середня чисельність - 1 кол./га з 1,6 житлової нори, максимально - 3 колонії з 5 житловими норами (на крайових смугах).

     На посівах багаторічних трав середня чисельність шкідників становила 1 кол./га з 2,3 житлової нори, максимально – 4 кол. з 7 житловими норами.

     На неорних землях середня чисельність шкідників складає 2 кол./га з 2,8 житлової нори, максимально – 4 кол. з 7 житловими норами.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux