В Україні, ринок лікарських засобів, в цілому, є вільним для всіх зареєстрованих в Україні препаратів. Такі ліки входять до Державного реєстру лікарських засобів. За даним посиланням можна переглянути чи ліки, які ви купуєте, відповідають нормам, зробити пошук за назвами препарату чи діючої речовини.
Лише невелика частина з цих ліків входить до списку, що покривається пацієнтам за бюджетні кошти, решта — знаходяться у вільному продажу на ринку України. Це означає, що ліки, які покриваються за бюджетні кошти входять до програми “Доступні ліки” .
Це препарати для лікування хвороб серця, діабету 2 типу чи бронхіальної астми, які пацієнти мають приймати постійно. На ці ліки ціни чітко зафіксовані, включаючи роздрібну ціну в аптеці. Жодна аптека не має права їх штучно підвищувати.
Купуючи лікарський засіб чи виріб медичного призначення, споживачі, зазвичай, в аптечних закладах здійснюють вибір ліків за торговими назвами. За таких умов, визначити чи належить конкретний медпрепарат до регульованої групи можливо за інформацією про основну діючу речовину, що міститься в інструкції для застосування лікарського засобу.
Державне регулювання цін на медпрепарати запроваджено постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 № 955 «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення».
Для роздрібної торгівлі ліками з Національного переліку основних лікарських засобів (крім наркотичних, психотропних лікарських засобів, прекурсорів та медичних газів), , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2009 р. № 333 «Деякі питання державного регулювання цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення», застосовується механізм регресивних націнок, який передбачає, що чим дорожча буде вартість препарату, тим менший відсоток надбавки зможе встановити на нього аптека. Якщо вартість препарату до 100 грн – максимальна торговельна надбавка може становити 25%. За умови вартості упаковки препарату від 100 до 500 грн – надбавка на рівні 20%. Від 500 до 1000 – 15%. Понад 1000 грн за упаковку лікарського засобу – максимальна торговельна надбавка має не перевищувати 10%.
Інші ліки можуть вільно реалізовуватись в аптеках за ринковими цінами. Тобто ціни регулює вільний ринок і на них можуть впливати, до прикладу, конкуренція, коливання курсу валют чи інші чинники. Вільні ціни встановлюються суб’єктами господарювання самостійно за згодою сторін на всі товари, крім тих, щодо яких здійснюється державне регулювання цін.
Окрім цього, з 18.05.2020 Кабінетом Міністрів України тимчасово запроваджено державне регулювання цін на товари, що мають істотну соціальну значущість та на товари протиепідемічного призначення шляхом декларування зміни роздрібних цін у разі їх збільшення, про що прийнято постанову від 22.04.2020 № 341 «Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення».
Даною постановою затверджено вичерпні переліки товарів, що мають істотну соціальну значущість та товарів протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, зміна цін на які підлягає декларуванню.
В розумінні даного нормативного документу, збільшення цін на продукцію суб’єктом господарювання може містити ознаки порушення державної дисципліни цін у випадку, якщо даний вид продукції віднесено до товарів протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, а також за умови, що суб’єкт господарювання до підняття цін на продукцію не здійснив декларування зміни роздрібних цін.