Державний контроль у сфері фітосанітарії
Фітосанітарна безпека будь-якої держави означає захищеність її території від ризиків, які виникають в разі проникнення, розповсюдження та масового розмноження шкідників, хвороб рослин та бур`янів. Останні, становлять реальну небезпеку і за досить короткий термін можуть завдавати значних економічних збитків. Відомо, що внаслідок діяльності шкідливих організмів національні сільгоспвиробники втрачають щорічно понад 30% валових зборів урожаю.
Попередження проникнення та розповсюдження на території нашої держави регульованих шкідливих організмів, локалізація і ліквідація їх вогнищ, створення системи управління фітосанітарними ризиками, запровадження карантинних режимів, організація захисту рослин при вирощуванні сільськогосподарських культур – це ї є основи успішної реалізації питань щодо фітосанітарної безпеки України.
Державний контроль в насінництві та розсадництві
У сучасному сільськогосподарському виробництві високоякісне насіння і садивний матеріал набувають особливої ваги. Через насіння і садивний матеріал реалізуються набутки селекціонерів, утілені в нових сортах. А його якісний підпір до посіву чи посадки є запорукою великих врожаїв сільськогосподарських культур. Саме тому підвищується роль державного контролю за виробництвом та реалізацією насіння і садивного матеріалу.
З огляду на зростання експорту-імпорту насіннєвого матеріалу важливе значення має законодавча база та її міжнародна гармонізація з охороною власності на сорти рослин і вимогами до якості насіннєвого та садивного матеріалу. Адже інтеграція з європейськими структурами виступає одним з визначальних чинників зовнішньої політики нашої держави. Тим паче, що розвиток і зміцнення економічних відносин з іншими країнами, у тому числі й у галузі насінництва, та вихід України як рівноправного партнера на міжнародний ринок, потребує постійного підтвердження відповідності стандартам і вимогам міжнародних організацій.
Україна набула права видавати міжнародні сертифікати на партію насіння, які засвідчують посівні та сортові якості насіннєвого матеріалу і отримала можливість помітно розширити географію експорту насіння за рахунок поставок продукції на нові ринки збуту.
Управління складається з таких структурних підрозділів:
– Відділ карантину рослин;
– Відділ фітосанітарних заходів на кордоні;
– Відділ контролю за обігом засобів захисту рослин;
– Відділ прогнозування, фітосанітарної діагностики та аналізу ризиків;
– Відділ контролю в сфері насінництва та розсадництва.
Відділ карантину рослин
– Реалізовує державну політику у сфері карантину рослин;
– Здійснює в межах своїх повноважень фітосанітарні заходи;
– Виявляє регульовані шкідливі організми;
– Запобігає проникненню регульованих шкідливих організмів у зони, вільні від таких регульованих шкідливих організмів, на території України.
Відділ фітосанітарних заходів на кордоні
– Реалізовує державну політику у сфері карантину рослин;
– Здійснює в межах своїх повноважень фітосанітарні заходи;
– Охороняє територію України від занесення регульованих шкідливих організмів;
– Виявляє регульовані шкідливі організми;
– Запобігає проникненню регульованих шкідливих організмів у зони, вільні від таких регульованих шкідливих організмів, на території України.
Відділ контролю за обігом засобів захисту рослин
– Реалізує в межах компетенції державну політику у сфері захисту рослин;
– Сприяє виконанню загальнодержавних програм у сфері захисту рослин;
– Здійснює державний контроль за дотриманням регламентів застосування пестицидів і агрохімікатів (тільки регуляторів росту рослин) відповідно вимогам сертифікатів якості засобів захисту рослин, які ввозяться на території України, вмістом у сільськогосподарській продукції та сировині рослинного походження залишкової кількості пестицидів, агрохімікатів та важких металів;
– Здійснює державний контроль за проведенням профілактичних та винищувальних заходів щодо боротьби зі шкідниками у місцях зберігання запасів продукції рослинного походження;
– Здійснює поширення серед громадян інформації у сфері захисту рослин.
Відділ прогнозування, фітосанітарної діагностики та аналізу ризиків
– Реалізує в межах компетенції державну політику у сфері карантину та захисту рослин;
– Сприяє виконанню загальнодержавних програм у сфері карантину та захисту рослин;
– Здійснює нагляд за розвитком, поширенням і шкодочинністю шкідливих організмів та розроблення разом із науково-дослідними установами прогнозів розвитку і поширення шкідливих організмів;
– Складає плани, готує пропозицій щодо проведення обстежень сільськогосподарських та інших угідь для встановлення їх фітосанітарного стану, надання науково-методичних та інших послуг з захисту рослин;
– Прогнозує в межах компетенції обсяги робіт, пов’язаних із захистом рослин відповідно до фітосанітарного стану.
Відділ контролю в сфері насінництва та розсадництва
– Здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог законодавства у сфері насінництва та розсадництва;
– Здійснення державного нагляду (контролю) за обігом насіння і садивного матеріалу на території України;
– Здійснення заходів консультативної та роз’яснювальної роботи з суб’єктами усіх форм власності і господарювання (включаючи лісове, квітково-декоративне насінництво та розсадництво, насінництво картоплі, овочевих, баштанних, плодових і горіхоплідних культур та розсадництво плодових, ягідних, горіхоплідних культур, винограду та хмелю),садівництва та лісових насаджень ,які займаються виробництвом, заготівлею, обробкою, розмноженням, реалізацією і використанням насіння та садивного матеріалу рослин, а також вирощуванням садивного матеріалу, заготівлею, обробкою, розмноженням, зберіганням, реалізацією та використанням насіння і садивного матеріалу; дотримання технологій виробництва на єтапах вирощування, збирання та післязбиральної обробки насіння і садивного матеріалу.