Метеорологічні умови
Друга декада грудня характеризувалася вологою погодою з різкими перепадами температур та сильними вітрами. Максимальна температура повітря підвищувалася до 6° тепла, поверхня ґрунту в цей час прогрівалася до 6,5° тепла. Мінімальна температура повітря знижувалася до 8° морозу, поверхня ґрунту охолоджувалася до 9º морозу. Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння (3см) знижувалася до 0,5º морозу і була не загрозлива для рослин озимих культур. Промерзання грунту 14 та 15 грудня становило 8 см, на кінець декади грунт відтанув повністю. Висота снігового покриву за даними снігозйомки становила 2 см.
Опади у вигляді дощу, снігу та мокрого снігу випали у кількості 14,5 мм. Агрометеорологічні умови для перезимівлі озимих культур задовільні.
Фенологія культур
Озимі культури перебували в стані зимового спокою.
Мишоподібні гризуни
Несприятливі погодні умови для розвитку гризунів утримувалися і в другій декаді грудня. Незначне збільшення житлових нір мишоподібних гризунів виявлено лише на незораних полях після кукурудзи, соняшнику тощо та неорних землях.
На посівах озимої пшениці заселення площ шкідниками становило 30%, середня чисельність колоній та житлових нір шкідників становить 1,3 кол. з 1,3 житлової нори, максимально - 2 кол./га з 4 житловими норами (на крайових смугах).
Мишоподібних гризунів виявлено на 32% обстежених площ посівів озимого ріпаку, середня чисельність – 1,3 кол. з 1,4 житлової нори, максимально - 3 кол./га з 4 житловими норами (на крайових смугах).
Шкідниками заселено всі обстежені площі посівів багаторічних трав, середня чисельність – 1,8 кол./га з 2,5 житлової нори, максимально - 4 кол./га з 5 житловими норами.
На неорних землях, незораних полях після соняшнику, кукурудзи та стерньових культур середня чисельність колоній гризунів становить 2,3 кол./га з 3,3 житлової нори, максимально - 6 кол. з 7 житловими норами.
Хвороби бульб картоплі
У приватних овочесховищах проводяться роботи щодо перебирання посадкового матеріалу бульб картоплі. При проведенні лабораторного аналізу встановлено, що бульби уражені лише сухою гниллю: ураження бульб сорту Рів’єра становило 3%, у бульб сорту «Пікассо» уражено – 0,5% бульб та 1,5% бульб уражено хворобою у сорту «Червона рута».
Шкода від сухої гнилі дуже велика. За оптимальних умов зберігання втрати бульб від сухої гнилі становлять 7-11%, а при підвищеній температурі та вологості — 30-50%. Уражені сухою гниллю бульби або зовсім не проростають при висаджуванні, що призводить до зрідження насаджень, або дають слабкі ростки й формують недорозвинені рослини. Це призводить до значного зниження врожаю картоплі.