01 березня 2023 року набрали чинності державні будівельні норми для закладів охорони здоров’я – ДБН В.2.2-10:2022 «Заклади охорони здоров'я», затверджені наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 26.12.2022 № 278, на заміну ДБН В.2.2-10:2001.
ДБН В.2.2-10:2022 розроблені Робочою групою з питань розроблення державних будівельних норм щодо проєктування та будівництва будинків і споруд закладів охорони здоров’я Науково-технічної ради Міністерства розвитку громад та територій України.
Указані будівельні норми встановлюють основні положення щодо проєктування закладів охорони здоров'я (будівлі і споруди усіх типів закладів охорони здоров'я у цілому та приміщень, що використовуються для надання медичної та реабілітаційної допомоги у сфері охорони здоров’я) при новому будівництві, реконструкції та капітальному ремонті.
ДБН В.2.2-10:2022 не поширюються на приміщення, будівлі і споруди закладів охорони здоров'я, які прямо не пов'язані із наданням медичної та реабілітаційної допомоги у сфері охорони здоров’я (приміщення побутового обслуговування і приготування їжі, гаражі і автостоянки, склади, кафедри, спортивні споруди, басейни).
При проєктуванні закладів з надання первинної медичної допомоги (центри первинної медичної допомоги, амбулаторії групової практики та моно-практики, фельдшерсько-акушерські пункти, пункти здоров’я), центрів екстреної медичної допомоги і медицини катастроф, а також приміщень медичного призначення для забезпечення надання екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, поряд з положеннями ДБН В.2.2-10:2022 слід також керуватись положеннями відповідних ДБН.
Норми передбачають наявність біля головного входу медзакладу обов’язково паркомісць для автівок людей з інвалідністю, стоянки для велосипедів та мотоциклів, електрозарядні пристрої для електромобілів, а на території стаціонарів може бути розміщений вертодром. Пацієнтів розміщуватимуть в одномісних чи двомісних палатах з душем.
Норми максимально наближені до європейських стандартів у частині об’ємно-планувальних рішень, вимог до вентиляції, можливості автономного та безперебійного функціонування окремих приміщень за відсутності електрозабезпечення. Крім того, враховані особливості проведення капітальних ремонтів та реконструкції вже існуючих будівель, зокрема пам’яток архітектури.