• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
Інформаційне повідомлення про стан розвитку та поширення основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 05.09.2024
Управління фітосанітарної безпеки, опубліковано 05 вересня 2024 року о 11:07

Метеорологічні умови

У серпні утримувалась аномально суха, спекотна погода. Середньомісячна температура повітря виявилась на 2,0° вище за середню багаторічну та на 0,2° вище за минулорічну і становила 23,7° тепла. Максимальна температура повітря 22 серпня підвищувалась до 36,4° тепла, поверхня ґрунту прогрівалась до 65° тепла. Мінімальна температура повітря 15 серпня знижувалась до 10,1° тепла, поверхня ґрунту в цей час охолоджувалась до 10° тепла.

Середньомісячна відносна вологість повітря була дуже низькою і становила 44%, мінімальна знижувалась до 12%.

Сума ефективних температур повітря вище 5° становила 2487°, вище 10° - 1690,6°, вище 15° - 950,3°.

Агрометеорологічні умови для закінчення вегетації пізніх сільгоспкультур були несприятливі.

Початок першої декади вересня характеризувався незначним зниженням температури повітря. Мінімальна температура повітря знижувалась до 15,3° тепла, такою вона була і на поверхні ґрунту.

У господарствах області тривають роботи зі збору урожаю пізніх с/г культур.

 Фенологія культур

Озимий ріпак – посів – сходи - 2-3 листки;

соя – дозрівання стручків – збирання;

кукурудза – збирання;

соняшник – дозрівання зернівки - збирання;

яблуня – дозрівання плодів.

 Шкідники озимої пшениці та озимого ріпаку

Ріпаковий пильщик. Спостерігається літ, парування шкідника на посівах озимого ріпаку. На 10 п.с. налічується у середньому 2 екземпляри, максимально – 3. Найближчим часом очікується відкладання яєць шкідником.

Білокрилка шкодить на всіх обстежених площах посівів ріпаку за середньої чисельності 2 екз./лист, максимально – 5, заселено у середньому 3% рослин.

Триває шкодочинність хрестоцвітих блішок на сходах ріпаку, середня чисельність – 0,2 екз./м², пошкоджено – 1,5% рослин у слабкому ступені. Заселено всі обстежені площі.

Капустяна міль IV покоління. Гусениці шкодять на посівах озимого ріпаку. Заселено всі обстежені площі, у середньому - 2% рослин за середньої чисельності 1 гус./росл. За віковим складом гусениці І віку становлять 22%, ІІ – 63%, ІІІ – 15%.

Лучний метелик ІІІ покоління. Гусеницями шкідника заселено 24% обстежених площ посівів озимого ріпаку, середня чисельність - 1 гус./росл. при заселенні 1,5% рослин. За віком складом гусениці І віку становлять 10%, ІІ – 85%, ІІІ – 5%.

Триває відродження та шкодочинність гусениць озимої совки на 47% обстежених площ посівів озимого ріпаку, середня чисельність – 0,3 екз./м², максимально - 3. За віковим складом гусениці І віку становлять 57%, ІІ – 43%.

На полях, де є сходи падалиці, спостерігається літ злакових мух та поява хлібних блішок. 

На початку першої декади вересня, зі зниженням температури повітря, виявлено активізацію імаго, триває парування хлібної жужелиці на падалиці зернових колосових культур. Заселено 12% площ за середньої чисельності 0,2 екз./м², максимально – 2. Найближчим часом, після випадання опадів, очікується відкладання яєць шкідником.

Клоп шкідлива черепашка перебуває у лісосмугах за середньої чисельності 0,2 екз./ м², максимально – 2. Заселено 70% обстежених лісосмуг.

Шкідники та хвороби кукурудзи, соняшнику і сої

Триває опускання гусениць стеблового метелика у нижню частину стебла на зимівлю. Заселено 40% обстежених площ посівів кукурудзи, пошкоджено у середньому 3% рослин та 5% качанів, максимально – 8% (на цукровій кукурудзі) за середньої чисельності 1 гусениця на рослину, максимально – 2 гус. За віковим складом усі гусениці У віку.

Значно зменшується чисельність попелиць на посівах кукурудзи, соняшнику та сої.

Попелицями заселено 28% обстежених площ посіву кукурудзи, у середньому – 1,5% рослин, максимально – 3 за середньої чисельності 1 екз./росл., максимально – 2.

Геліхризова попелиця шкодить лише на рослинах соняшнику пізніх строків посіву. Заселено 50% обстежених площ посівів соняшнику, у середньому - 4% рослин, середня чисельність – 1 кол./росл., максимально - 2.

Попелицями на сої заселено 100% обстежених площ. Середня чисельність - 2 екз./росл., максимально – 5, пошкоджено у середньому 4,5%, максимально - 8% рослин.

Аномально суха та спекотна погода стримує поширення та розвиток хвороб на посівах сільськогосподарських культур. Уражене хворобами листя засихає та опадає.

Пероноспорозом на соняшнику уражено 8% площ, у середньому - 2%, максимально – 5%, розвиток хвороби -2%.

Альтернаріоз на соняшнику. Хворобою уражено 24% площ, у середньому - 2%, максимально - 4% рослин, з розвитком хвороби - 2%.

Кладоспоріоз (бура плямистість). Уражено 7% площ, у середньому - поодинокі рослини, максимально - 1% рослин, з розвитком хвороби – 1%.

Фузаріоз та фомоз на посівах соняшнику. Уражено 14% обстежених площ посівів, у середньому - 2% рослин, максимально - 4%, розвиток хвороби – 2%.

Пероноспороз на сої. Уражено 48% обстежених площ посівів, у середньому – 2,5% рослин, розвиток хвороби - 2%.

Аскохітоз на сої. Хворобою уражено 53% площ, у середньому - 3% рослин, максимально - 6%, розвиток хвороби – 2%.

Септоріоз на сої. Уражено 57% обстежених площ посівів, у середньому – 2,5% рослин, розвиток хвороби - 2%.

Хвороби бактеріоз та фузаріоз виявлені лише на тих качанах, які були пошкоджені гусеницями бавовникової совки та стеблового метелика. Уражено 15% площ, у середньому - 2,5% качанів, максимально - 5%, розвиток хвороби – 2%.

Пухирчасту сажку виявлено на 5% обстежених площ посівів кукурудзи, уражено поодинокі рослини. Розвиток хвороби – 5%.

Летючу сажку виявлено на 2% обстежених площ посівів кукурудзи, уражено поодинокі рослини. Розвиток хвороби – 3%.

 Багатоїдні шкідники

Саранові. В ареалі резервації (на неорних землях, балках, толоках, у рибгоспах «Самарський» та «Петриківський») триває парування комах та відкладання яєць. Середня чисельність шкідника становить 0,6, максимально - 5 екз./м², ворочків – 0,2. Переважають нестадні види шкідника.

Лучний метелик ІІІ покоління. На крайових смугах пізніх посівів соняшнику виявлено шкодочинність гусениць, заселено 6% площ та поодинокі рослини, за середньої чисельності 1 гус./росл.

Бавовникова совка ІІ покоління. Розпочався літ метеликів ІІІ покоління.

 Шкідники та хвороби овочевих культур

Капустяний та ріпаковий білани. Триває поодинокий літ метеликів ІІІ покоління. На рослинах капусти виявлено шкодочинність гусениць, середня чисельність 3 гус./росл. при заселенні 1% рослин.

Завершується шкодочинність гусениць карадрини на 40% обстежених площ томатів, пошкоджено 3% плодів за середньої чисельності 1 гус./росл.

Білокрилку виявлено на всіх обстежених площах капусти, середня чисельність – 3 екз/росл.

Фітофторозом уражено 100% площ томатів, у середньому 4% рослин, максимально – 7%.

Верхівковою гниллю томатів уражено 5,5% плодів, розвиток хвороби - 6%.

Антракноз огірків. Хворобою уражено 4% рослин, уражено у середньому - 6% листя, максимально -11%, розвиток хвороби - 5%.

На рослинах капусти виявлено слизистий бактеріоз. Уражено у середньому 1% рослин, максимально – 3%. Розвиток хвороби – 2%.

 Шкідники саду

Яблунева плодожерка ІІІ покоління. Гусеницями заселено 6% дерев, 3% плодів.

Каліфорнійська щитівка ІІ покоління. Розпочалося відродження личинок. Заселено 341% дерев за середньої чисельності 0,1 екз./погон.метр гілки, максимально – 1.

Білан жилкуватий та золотогуз. Триває живлення гусениць на 4% дерев. Пошкоджено у середньому 3% листя, максимально - 4 за середньої чисельності 1 гус./лист.

Розпочалося парування червоного та бурого плодових кліщів, у наступній декаді очікується відкладання яєць, що залишаться на зимівлю.

Червоний плодовий кліщ заселив 80% дерев, середня чисельність становить 2 лич./лист, максимально – 3. Пошкоджено у середньому 15% листя, максимально - 23.

Бурого кліща виявлено на 20% дерев. Середня чисельність – 1 лич./лист, максимально – 3. Пошкоджено у середньому 10% листя, максимально - 15.

Глодовий плодовий кліщ. Шкідником заселено 11% дерев. Пошкоджено у середньому 10% листя, максимально – 14 за середньої чисельності 1 лич./лист, максимально – 2. У другій декаді вересня очікується припинення живлення шкідника, самиці з середини вересня розпочнуть переміщення у місця зимівлі (під відсталу кору та рослинні рештки).

 Хвороби плодових культур

Парша на яблуні. Уражено 19% дерев, у середньому – 10% листя, максимально – 15%, із розвитком хвороби - 5%. Плодів уражено у середньому 4%, максимально –8%, із розвитком хвороби - 4%.

Плодова гниль на яблуні. Уражено 30% дерев, у середньому - 3% плодів, максимально - 7%. Розвиток хвороби - 5%.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux