МЕТЕОРОЛОГІЧНІ УМОВИ
Початок ІІІ декади листопада характеризувався прохолодною погодою, випаданням першого снігу, промерзанням грунту до 5 см та зниженням температури повітря до 5,4°С морозу. Впродовж кількох днів утримувалася холодна погода, а з 23 листопада було відмічено підвищення температури повітря та відтавання грунту. Максимальна температура за звітний період піднімалась до позначки 5,2°С тепла, середня температура становила 0,1°С морозу. Опади у вигляді дощу та мокрого снігу випали у кількості 3,9 мм.
Агрометеорологічні умови для проходження стадії загартування рослин озимих культур були задовільні.
Шкідники озимої пшениці та озимого ріпаку
Потепління, яке спостерігалось у ІІІ декаді листопада, сприяло неактивному живленню личинок хлібної жужелиці, про що свідчать «свіжі» пошкодження листової поверхні рослин озимої пшениці. Шкідники заселили 14% обстежених площ посівів озимої пшениці (по стерньовим попередникам), за середньої чисельності личинок – 0,2 екз/м², максимально 2 екз/м². За віковим складом личинки ІІ віку становили 53%, ІІІ – 47%.
Також спостерігається слабке харчування гусениць озимої совки ІІ покоління. Заселення площ посівів озимої пшениці та озимого ріпаку шкідником складало 35%. Середня чисельність гусениць - 0,3 екз/м², максимально 2. Віковий склад гусениць становив ІУ – 30%, У - 57%, УІ – 13%.
Подальше живлення шкідників буде залежати від погодних умов.
Мишоподібні гризуни
Потепління та відтавання грунту впливає і на активність мишоподібних гризунів. При обстеженні посівів озимих культур, багаторічних трав і неорних земель виявлено сліди життєдіяльності шкідників на поверхні грунту, а також незначне збільшення заселених площ, жилих нір та колоній мишоподібних гризунів.
Заселення площ озимої пшениці складало 34%. Середня чисельність 0,3 кол/га з 1,5 ж.н, максимально 2 кол/га з 4 ж.н.
Гризунами заселено 35% площ озимого ріпаку із середньою чисельністю 0,3 кол/га з 1,8 ж.н, максимально 2 кол/га з 4 ж.н (на крайових смугах).
Посіви багаторічних трав шкідники заселили 100%, середня чисельність - 0,5 кол/га з 2,8 ж.н/га, максимально 3 колонії з 5 ж.н.
Площі неорних земель 100% заселені гризунами. Середня чисельність мишоподібних гризунів складала 1,0 кол/га з 3,0 ж. н., максимально 4 колонії/га з 6 жилими норами.