Метеорологічні умови
У другій декаді листопада спостерігалось зниження температури повітря до 8 морозу та вітряна погода. Середня температура повітря за звітний період становила 2,4º тепла, максимальна температура на початку другої декади листопада підвищувалась до 10° тепла. Опадів не було.
Шкідники та хвороби озимої пшениці та озимого ріпаку
Низькі температури повітря, що спостерігались в останні дні І декади листопада та продовжували утримуватись у ІІ декаді листопада, сприяли припиненню живлення личинок хлібної жужелиці та гусениць озимої совки на посівах зернових культур, розпочалось опускання їх у нижні шари ґрунту на зимівлю.
Хлібна жужелиця. Личинками шкідника було заселено 22% обстежених площ посівів озимої пшениці, посіяної по стерньових попередниках та крайових смугах полів, прилеглих до них. Середня чисельність личинок - 0,3 екз./м², максимально – 2. За віковим складом личинки ІІ віку становлять 60%, ІІІ – 40%.
Озима совка ІІ покоління. Гусениці шкодили на 33% обстежених площ посівів озимого ріпаку та озимої пшениці. Середня чисельність гусениць – 0,2 гус./м², максимально – 2 гус./м². Віковий склад гусениць становив: У віку – 55%, УІ – 45%.
Пероноспороз на посівах озимого ріпаку. Уражено 34% обстежених площ посівів, у середньому - 2% рослин, максимально - 4%. Розвиток хвороби – 2%.
Біла плямистість на посівах озимого ріпаку. Уражено 39% обстежених площ, у середньому - 2,2% рослин, максимально - 4%, розвиток хвороби - 2%.
Бактеріоз коренів на посівах озимого ріпаку. Уражено 7% обстежених площ, у середньому - 0,5% рослин, максимально – 2%, розвиток хвороби - 1%.
Кореневі гнилі виявлені на посівах озимої пшениці ранніх строків. Уражено 11% площ, у середньому - 0,5% рослин, максимально - 2%, з розвитком хвороби - 1%.
Мишоподібні гризуни
При проведенні огляду сільськогосподарських угідь маршрутно–колоніальним способом виявлено незначне збільшення житлових нір та колоній гризунів.
На посівах озимої пшениці гризунами заселено 41% обстежених площ за середньої чисельності 1 кол./га з 1,4 житлової нори, максимально - 2 кол./га з 3 житловими норами (на крайових смугах).
Шкідники заселили 44% обстежених площ посівів озимого ріпаку за середньої чисельності 1 кол./га з 1,5 житлової нори, максимально - 2 кол./га з 4 житловими норами (на крайових смугах).
На посівах багаторічних трав мишоподібні гризуни заселили 100% обстежених площ, середня чисельність колоній шкідників - 1 кол./га з 2 житловими норами, максимально - 3 кол./га з 5 житловими норами.
На неорних землях гризуни виявлені на всіх обстежених площах, середня чисельність колоній складала 2 кол./га з 2,5 житлової нори, максимально - 5 кол. з 5 житловими норами.
На даний час сільгоспвиробники проводять захисні заходи на площах, де було виявлено перевищення ЕПШ мишоподібних гризунів.