• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
Інформаційне повідомлення про стан розвитку та поширення основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 16 грудня 2021 року
Управління фітосанітарної безпеки, опубліковано 16 грудня 2021 року о 14:56

Метеорологічні умови

     У другій декаді грудня спостерігалось поступове зниження температури повітря, трималась волога погода з сильними поривами вітру. Максимальна температура повітря підвищувалась до 11,0° тепла, поверхня ґрунту прогрівалась до 13° тепла. Мінімальна температура повітря знижувалась до 4,6° морозу, поверхня ґрунту охолоджувалась до 5º морозу.

     Сума опадів у вигляді дощу та мряки склала 6 мм. Під час найбільшого похолодання мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння (3 см) знижувалась до 1º морозу і була незагрозлива для рослин озимих культур. Озима пшениця знаходилась у стадії неглибокого спокою, проходили слабкі процеси вегетації. Стан посівів добрий.

Шкідники та хвороби озимої пшениці та озимого ріпаку

     У перші дні ІІ декади грудня продовжувалось слабке живлення личинок хлібної жужелиці та гусениць озимої совки на посівах озимих культур. Зниження температури повітря, що спостерігалось з середини ІІ декади грудня, спричинило припинення живлення шкідників, а стабільно мінусові температури повітря, що очікуються найближчим часом, сприятимуть опусканню шкідників у нижні шари грунту на зимівлю.

     Личинки хлібної жужелиці виявлені на 22% обстежених площ посівів озимої пшениці, посіяної по стерньових попередниках та крайових смугах полів, прилеглих до них. Середня чисельність личинок - 0,3 екз./м², максимально – 2. За віковим складом личинки ІІ віку становлять 53%, ІІІ – 47%.

     Гусениці озимої совки ІІ покоління шкодять на 33% обстежених площ посівів озимого ріпаку та озимої пшениці. Середня чисельність гусениць – 0,2 гус./м², максимально – 2 гус./м². Віковий склад гусениць становив: У віку – 49%, УІ – 51%.

Мишоподібні гризуни

     При проведенні огляду сільськогосподарських угідь виявлено незначне збільшення кількості житлових нір гризунів на посівах багаторічних трав та неорних землях. Захисні заходи, які були проведені сільгоспвиробниками, сприяли зменшенню чисельності шкідників та стримували їх поширення на посівах озимих культур - збільшення площ, заселених мишоподібними гризунами, не виявлено.

     Заселення площ посівів озимих культур шкідниками склало 44%, середня чисельність - 1 кол./га з 1,6 житлової нори, максимально - 2 кол./га з 4 житловими норами (на крайових смугах).

     На посівах озимого ріпаку гризуни виявлені на 48% обстежених площ посівів озимого ріпаку за середньої чисельності 1 кол./га з 1,5 житлової нори, максимально - 2 кол./га з 4 житловими норами (на крайових смугах).

     На посівах багаторічних трав шкідники виявлені на всіх обстежених площах, середня чисельність колоній шкідників - 1 кол./га з 2 житловими норами, максимально - 2 кол./га з 5 житловими норами.

     На неорних землях середня чисельність колоній гризунів складала 2 кол./га з 2,8 житлової нори, максимально - 5 кол. з 5 житловими норами.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux