Метеорологічні умови
Перша декада листопада характеризувалася мінливою з підвищеною вологістю повітря погодою. На початку І декади листопада трималась тепла погода, наприкінці декади температура опускалась до 6° морозу. Середньодекадна температура повітря становила 8º тепла, максимальна температура підвищувалась до 18° тепла.
Опади випали у кількості 25 мм. Агрометеорологічні умови були задовільними для вегетації озимих культур.
Шкідники та хвороби озимої пшениці та озимого ріпаку
Протягом І декади листопада тривало активне живлення личинок хлібної жужелиці та гусениць озимої совки. У зв’язку з різким зниженням температури повітря, що спостерігалось в останні дні декади, шкідники частково припинили живлення, а якщо низькі температури будуть спостерігатись і надалі, то личинки хлібної жужелиці та гусениці озимої совки розпочнуть опускатись у нижні шари ґрунту на зимівлю.
Личинками хлібної жужелиці заселено 22% обстежених площ посівів озимої пшениці, посіяної по стерньових попередниках та крайових смугах полів, прилеглих до них. Середня чисельність личинок - 0,3 екз./м², максимально – 2. За віковим складом личинки ІІ віку становлять 61%, ІІІ – 39%.
Гусениці озимої совки ІІ покоління шкодять на 33% обстежених площ посівів озимого ріпаку та озимої пшениці. Середня чисельність гусениць – 0,2 гус./м², максимально – 2 гус./м². Віковий склад гусениць становив: У віку – 58%, УІ – 42%.
Погодні умови І декади листопада сприяли розвитку та поширенню хвороб озимих культур. На посівах спостерігається збільшення уражених площ та рослин хворобами.
Пероноспорозом уражено 34% обстежених площ посівів озимого ріпаку, у середньому - 2% рослин, максимально - 4%. Розвиток хвороби – 2%.
Біла плямистість. Хвороба виявлена на 39% обстежених площ, уражено у середньому 2,2% рослин, максимально - 4%, розвиток хвороби - 2%.
Бактеріоз коренів на посівах озимого ріпаку. Уражено 7% обстежених площ, у середньому - 0,5% рослин, максимально – 2%, розвиток хвороби - 1%.
Кореневі гнилі виявлені на посівах озимої пшениці ранніх строків. Уражених 11% площ, у середньому - 0,5% рослин, максимально - 2%, з розвитком хвороби - 1%.
Мишоподібні гризуни
Триває заселення нових площ мишоподібними гризунами, спостерігається незначне збільшення житлових нір та колоній гризунів.
Гризунами заселено 39% обстежених площ посівів озимої пшениці, середня чисельність - 1 кол./га з 1,3 житлової нори, максимально - 2 кол./га з 3 житловими норами.
На посівах озимого ріпаку шкідниками заселено 42% обстежених площ, середня чисельність - 1 кол./га з 1,4 житлової нори, максимально - 2 кол./га з 3 житловими норами.
На багаторічних травах мишоподібні гризуни заселили 100% обстежених площ, середня чисельність колоній шкідників - 1 кол./га з 1,9 житлової нори, максимально - 2 кол./га з 4 житловими норами.
На неорних землях гризуни виявлені на всіх обстежених площах, середня чисельність колоній складала 2 кол./га з 2,4 житлової нори, максимально - 4 кол. з 4 житловими норами.