• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
Інформаційне повідомлення про стан розвитку та поширення основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 9.05.2024
Управління фітосанітарної безпеки, опубліковано 09 травня 2024 року о 13:43

Метеорологічні умови

У І декаді травня спостерігались зниження температури повітря, заморозки на грунті та вітри. Максимальна температура повітря підвищувалась до 20 - 23° тепла, поверхня ґрунту прогрівалась до 45 - 48° тепла. Мінімальна температура повітря знижувалась до 2° морозу, поверхня ґрунту охолоджувалась до 3º морозу.

Опади по області випали у кількості від 2 до 7 мм. Агрометеорологічні умови для росту та розвитку озимих, ранніх ярих зернових та зернобобових культур були сприятливі. Вегетація відбувалась прискорено на півтора - два тижні раніше звичайного.

У господарствах області виявлено підмерзання рослин кукурудзи, соняшнику та овочевих культур.

 

Фенологія культур

Озима пшениця –колосіння;

озимий ріпак – завершення цвітіння - формування та ріст стручків;

ярий ячмінь – кущення;

горох – утворення вусиків - бутонізація;

кукурудза, соняшник – посів, сходи, 2 листки;

яблуня, абрикос, вишня, черешня – ріст зав’язі.

 

Шкідники та хвороби озимих культур, ярого ячменю, гороху та соняшнику

Триває переліт клопа черепашки на посіви зернових колосових культур. Середня чисельність шкідника на крайових смугах полів – 0,2 екз./м², у середині полів виявлено поодинокі екземпляри.

Триває парування та розпочалось відкладання яєць імаго червоногрудої п’явиці на 49% обстежених площ посівів зернових колосових культур за середньої чисельності 0,2 екз./м², максимально – 2. Пошкоджено у середньому 1,5% рослин, максимально - 3. У наступній декаді очікується відродження личинок.

Пшеничний трипс. Розпочалось заселення посівів зернових колосових культур. Заселено 22% обстежених площ, у середньому - 1% рослин за середньої чисельності 1 екз./росл.

Смугасті блішки. Заселено 68% обстежених площ посівів зернових колосових культур, середня чисельність становить 0,2 екз./м², максимально – 2. Пошкоджено у середньому 2,5% рослин, максимально - 5.

Злакові попелиці. Заселено 61% обстежених площ посівів зернових колосових культур, середня чисельність – 1 кол./росл., максимально - 2 при заселенні 3% рослин.

Триває відродження та шкодочинність личинок злакових мух на 74% обстежених площ посівів ярого ячменю. Середня чисельність личинок шведської мухи – 0,7 лич./м², личинок гессенської – 0,4 лич./м², личинок пшеничної – 0,5 лич./м², максимально – 5. Пошкоджено у середньому 0,4% рослин.

Личинки великого ріпакового прихованохоботника шкодять на 41% обстежених площ посівів озимого ріпаку. Пошкоджено 1,5% рослин, максимально – 2%, у середньому - 3% пагонів за середньої чисельності 2 лич./рослину.

Личинки ріпакового стеблового прихованохоботника заселили 44% обстежених площ посівів озимого ріпаку, у середньому – 2% рослин за середньої чисельності 3 лич./росл., максимально – 5.

Відроджених личинок ріпакового насіннєвого прихованохоботника виявлено на 36% обстежених площ посівів озимого ріпаку, заселено у середньому 1,5% рослин, максимально - 3 за середньої чисельності 2 лич./росл., максимально - 4.

Завершується шкодочинність личинок ріпакового квіткоїда на 48% обстежених площ посівів озимого ріпаку, заселено у середньому 2% рослин, максимально - 5 за середньої чисельності 1 лич./росл., пошкоджено у середньому 2,5% квіток.

Триває живлення піщаного мідляка та південного сірого довгоносика на посівах соняшнику. Середня чисельність жуків становить 0,3 екз./м², пошкоджено 2% рослин. Заселено всі обстежені площі.

Гороховим зерноїдом заселено всі обстежені площі посіву горохуНа 10 помахів сачка налічується в середньому 1 екземпляр.


Суха та вітряна погода, яка переважала в І декаді травня, була несприятливою для розвитку та поширення більшості хвороб на посівах сільськогосподарських культур. Збільшення уражених площ та рослин не виявлено.

Борошнистою росою уражено 35% обстежених площ посівів озимої пшениці, у середньому – 2% рослин, максимально - 4% (на крайових смугах). Розвиток хвороби – 2%.

Кореневі гнилі виявлені на 6% обстежених площ, уражено у середньому 0,5% рослин, максимально - 1%. Розвиток хвороби – 0,5%.

Септоріозом уражено 30% обстежених площ, у середньому – 2,5% рослин, максимально - 4%, розвиток хвороби - 2%.

Бура листкова іржа. Уражено 18% обстежених площ посіву озимої пшениці, у середньому - 0,5% рослин, максимально - 1%. Розвиток хвороби - 1%.

Бактеріозом коренів уражено 7% обстежених площ посівів озимого ріпаку, у середньому - 0,5% рослин, максимально - 2%. Розвиток хвороби – 1%.

Пероноспорозом на посівах озимого ріпаку уражено 33% обстежених площ, у середньому – 2,5% рослин, максимально - 5%, з розвитком хвороби - 2%.

Альтернаріозом на посівах озимого ріпаку уражено 25% обстежених площ, у середньому - 1,5% рослин, максимально - 3%, з розвитком хвороби - 2%.

 

Шкідники овочевих культур

На неорних землях триває літ капустяного білана, у радіусі 25 м налічено 2 метелики.

Хрестоцвіті блішки шкодять на рослинах ранньої капусти та редису в приватному секторі. Заселено всі площі, пошкоджено у середньому 5% рослин за середньої чисельності 2 екз./росл., максимально – 4.

На рослинах картоплі та томатів триває шкодочинність та спостерігається відкладання яєць колорадського жука. Заселено у середньому 2% рослин, максимально – 3 за середньої чисельності імаго 1 екз./росл., максимально – 3, яйцекладок – 1 на рослину.

 

Шкідники саду 

Триває масовий літ метеликів яблуневої плодожерки. За добу у пастці налічується 3 метелики, максимально – 7. За встановлення стабільної теплої та безвітряної погоди очікується посилення льоту метеликів та відкладання яєць.

У черешневих садах триває літ вишневої мухи. За добу у пастці із солодкої води налічується 8 мух, максимально – 15 мух.

Найближчим часом очікується відродження личинок сірого брунькового довгоносика. Заселено 85% дерев.

Личинки яблуневого квіткоїда закінчують шкодочинність, найближчим часом очікується їхнє залялькування. Заселено 67% дерев, середня чисельність становить 1 лич./суцв., максимально – 2. Пошкоджено у середньому 2% суцвіть, максимально – 3%.

Зелена яблунева попелиця заселила 72% дерев. Личинки пошкодили у середньому 3% листя, максимально - 5%, середня чисельність - 1 кол./лист, максимально -2.

Триває шкодочинність личинок червоногалової попелиці на 46% дерев. Пошкоджено у середньому 2% листя, максимально - 4%, середня чисельність - 1 кол./лист, максимально -2.

Личинки вишневої попелиці шкодочинять на 49% дерев. Заселено та пошкоджено 2% листя, максимально – 5%, середня чисельність - 1 кол./лист, максимально -2.

Триває живлення гусениць кільчастого та непарного шовкопрядів. Заселено 5 - 6% дерев за середньої чисельності 1 гус./п.м.г., максимально – 2. Пошкоджено у середньому 2,5% листя, максимально – 4%.

Гусениці білана жилкуватого та золотогуза перебувають у залялькованому стані.

Розанна листокрутка. Триває шкодочинність гусениць. Заселено 18% дерев, пошкоджено у середньому 2,5% листя, максимально - 4 із 1 гус./лист.

Личинками червоного кліща заселено 72% дерев, бурого - 11%, глодового - 5%. Середня чисельність становить: червоного - 2,2 екз./лист, бурого - 1,5 екз./лист, глодового - 1,2 екз./лист. Пошкоджено у середньому 1,5% листя, максимально - 3. За встановлення теплої погоди очікується масове відродження та шкодочинність кліщів.

Яблуневий пильщик. Спостерігається літ та спарювання яблуневого пильщика. Шкодочинність буде виявлено при пошкодженні зав'язі.


 

Хвороби плодових культур

У плодових насадженнях виявлено незначне збільшення відсотка уражених хворобами дерев, листя, пагонів.

Хвороба борошниста роса на яблуні виявлена на 18% дерев, у середньому уражено 3,5% листя, максимально – 5%, із розвитком хвороби - 2%.

Кучерявість листя персика. Хворобою уражено 11% дерев, у середньому - 3% листя, максимально - 6%, із розвитком хвороби - 2%.

Моніліоз кісточкових. Уражено у середньому 10% дерев абрикоса та 2,5% молодих пагонів; дерев черешні та вишні - 4% та 1,5% молодих пагонів, із розвитком хвороби - 2%.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux