• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
Інформаційне повідомлення про стан розвитку та поширення основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 31.08.2023
Управління фітосанітарної безпеки, опубліковано 01 вересня 2023 року о 14:49

Метеорологічні умови

     У третій декаді серпня утримувалася спекотна та суха погода. Максимальна температура повітря підвищувалась до 35° тепла, мінімальна знижувалась до 16° тепла. Стан посівів пізніх ярих культур добрий. Господарства області розпочали збирання кукурудзи.

 Фенологія культур

     соняшник – дозрівання;

     кукурудза – воскова стиглість – початок збирання;

     озимий ріпак – утворення справжніх листків;

     яблуня – дозрівання плодів.

Шкідники озимої пшениці та озимого ріпаку

     Хлібна жужелиця. Розпочалось відкладання яєць на падалиці озимої пшениці. Активність жуків шкідника низька через спекотну погоду. Середня чисельність складає 0,2 екз./м2, максимально - 3.

     Клоп шкідлива черепашка. Заселено 68% обстежених лісосмуг. Середня чисельність складає 0,2 екз./ м2, максимально - 4.

     Триває шкодочиннсть хрестоцвітих блішок на посівах озимого ріпакуЗаселено всі обстежені площі за середньої чисельності 0,3 екз./м2, максимально – 2. Пошкоджено 2% рослин, максимально – 4% у слабкому ступені.

     Ріпаковий пильщик. Розпочалось відкладання яєць шкідника на посівах озимого ріпаку. На 10 п.с. налічується у середньому 2 екземпляри, максимально – 3.

     Білокрилка. Шкодить на всіх обстежених площах посівів ріпаку за середньої чисельності 2 екз./лист, максимально – 5, при заселенні 12% рослин.

 Шкідники та хвороби кукурудзи, соняшнику і сої

     Завершилась шкодочинність гусениць стеблового метелика та спостерігається їхнє опускання у нижню частину стебла на зимівлю. Заселено 37% обстежених площ посівів кукурудзи. Пошкоджено у середньому 4% качанів, максимально - 7% за середньої чисельності 1 гус./росл. За віковим складом гусениці У віку складають 100%.

     Павутинний кліщ. Заселено 100% обстежених площ посівів сої, середня чисельність складає 2,5 екз./лист, максимально – 4. Пошкоджено у середньому 5% рослин, максимально – 10%.

     Посушлива та спекотна погода звітного періоду не сприятлива для розвитку та поширення основних хвороб сільськогосподарських культур.

     Фомоз на соняшнику. Хворобою уражено 14% обстежених площ, у середньому - 3% рослин, максимально – 6%, розвиток хвороби – 2%.

     Іржа на соняшнику. Уражено 16% обстежених площ, у середньому - 2,5% рослин, максимально – 5%, розвиток хвороби – 2%.

     Біла та сіра гниль. Уражено 4% обстежених площ, до 1% кошиків (біля лісосмуг), розвиток хвороби – 1%.

     Бактеріоз. Уражено 15% обстежених площ, у середньому - 2% качанів, розвиток хвороби - 3%.

     Летюча сажка на кукурудзі. Уражено 3% обстежених площ, у середньому - 0,1% рослин. Розвиток хвороби – 3%.

     Пухирчаста сажка виявлена на 15% обстежених площ посівів кукурудзи, уражено 0,2% рослин. Розвиток хвороби – 5%.

     Аскохітозом та альтернаріозом уражені всі обстежені площі посіву сої, у середньому 3% рослин, максимально - 5%, розвиток хвороби - 3%.

     Септоріоз та пероноспороз уразив 100% обстежених площ посіві сої, у середньому - 3,5% рослин, максимально – 6%, із розвитком хвороби – 2%.

     Бактеріоз на сої. Хвороба виявлена на 28% обстежених площ, уражено у середньому 2,5% рослин, максимально – 4%, із розвитком хвороби –1%.

 Багатоїдні шкідники

     Саранові. У місцях резервації (неорні землі, балки, толоки) триває відкладання яєць та живлення комах. Середня чисельність імаго – 0,5 екз./м², максимально – 4, ворочків – 0,2 вор./м². Переважають нестадні види шкідника.

     Лучний метелик ІІІ покоління. Триває літ метеликів, розпочалось відродження гусениць на посівах багаторічних трав та озимого ріпаку. Гусениці виявлені на крайових смугах посівів, середня чисельність – 1 гус./росл. Усі гусениці І віку. На даний час пошкоджено незначний відсоток рослин. Заселено 100% обстежених площ посівів багаторічних трав та 15% площ озимого ріпаку.

     Спостерігається літ метеликів бавовникової совки ІІІ покоління на посівах озимого ріпаку та овочів, за добу на пастку нараховується у середньому 3, максимально - 8 метеликів. Заселено 35% обстежених площ посівів озимого ріпаку.

     Триває літ та відкладання яєць метеликів озимої совки ІІ покоління на посівах озимого ріпаку та забур’янених парових площах і овочевих культурах. За добу налічено у середньому 2 метелики, максимально - 5. Заселено 42% обстежених площ.

     Білан ріпаковий та капустяний ІУ покоління. Триває літ та відкладання яєць на посівах озимого ріпаку. На 10 кроків налічено у середньому 3 метелики, максимально 6.

Шкідники та хвороби овочевих культур

     Триває шкодочинність попелиць на пізній капусті. Заселено всі площі, у середньому - 16% рослин, максимально - 20% за середньої чисельності 2 кол./росл., максимально - 4 кол./росл.

     Фітофтороз томатів. Уражено 100% обстежених площ, рослин уражено у середньому 15%, максимально - 24%, плодів уражено у середньому 10%, максимально – 14%. Розвиток хвороби - 5%.

     Верхівкова гниль томатів. Хворобою уражено 5% рослин, у середньому - 8% плодів, розвиток хвороби - 4%.

     На рослинах капусти виявлено слизистий бактеріоз. Уражено у середньому 1% рослин, максимально – 3%. Розвиток хвороби – 1%.

 Шкідники саду 

     Триває живлення гусениць яблуневої плодожерки ІІІ покоління. Пошкоджені плоди виявлені на 4% дерев, у середньому пошкоджено 2,5% плодів, максимально – 5% із 1 гус./плід. За віковим складом гусениці ІІІ віку складають 30%, ІУ – 50% та У - 20%.

     Каліфорнійська щитівка ІІ покоління. Шкідником заселено 31% дерев за середньої чисельності 0,2 екз./погон.метр гілки, максимально – 4, пошкоджено у середньому 2,5% плодів, максимально – 6. Найближчим часом очікується відродження личинок.

     Гусениці білана жилкуватого активно переміщаються у крону дерев та скелетують листя. Заселено 2% дерев, середня чисельність складає 0,3 гус./погон.м.гілки, максимально – 1. Пошкоджено у середньому 3% листя, максимально - 6.

     Золотогуз. Гусениці живляться листям на 3% дерев. Середня чисельність складає 0,2 гус./погон.м.гілки, максимально – 1. Пошкоджено у середньому 2,5% листя, максимально - 5.

     Нові покоління сливової попелиці шкодочинять (особливо на молодих пагонах) на 75% дерев. Середня чисельність складає 1 кол./лист, максимально – 2 при заселенні 12% листя, максимально - 20%.

     Самки червоного плодового кліща перебувають у стадії парування. Найближчим часом очікується відкладання яєць, що залишаться на зимівлю. Заселено 82% дерев, пошкоджено у середньому 11% листя, максимально – 23% за середньої чисельності 2 екз./лист, максимально – 5.

     Триває шкодочинність бурого плодового кліща. Самки даного виду кліща теж перебувають у стадії парування. Заселено 17% дерев. Пошкоджено у середньому 6% листя, максимально – 13% за середньої чисельності 1 екз./лист, максимально – 2.

     Глодовий плодовий кліщ. Живлення самиць триватиме ще деякий час, з середини вересня вони поступово припинять свою шкодочинність та перемістяться у місця зимівлі (під відсталу кору та рослинні рештки). Заселено 6% дерев. Пошкоджено у середньому 6% листя, максимально – 10% за середньої чисельності 1екз./лист, максимально – 3.

 Хвороби плодових культур

    Утримання сухої та спекотної погоди стримує поширення деяких хвороб та сприяє підсиханню ураженого листя.

    Парша на яблуні. Уражено 23% дерев, у середньому - 12% листя, максимально – 18%, із розвитком хвороби -10%. Плодів уражено у середньому 7%, максимально – 11%, із розвитком хвороби – 7%.

    Уражені плодовою гниллю яблука виявлені на 17% дерев, у середньому уражено 1% плодів, максимально – 3%, із розвитком хвороби - 3%.

    Кокомікоз сливи. Уражене хворобою листя жовтіє та скручується. Хворобою уражено 7% дерев, у середньому - 6% листя, максимально - 13%, із розвитком хвороби - 3%.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux