Метеорологічні умови
Аномально спекотна та суха погода із суховійними вітрами утримувалась і у третій декаді серпня. Максимальна температура повітря підвищувалася до 36° тепла, поверхня ґрунту прогрівалася до 65° тепла. Мінімальна температура повітря знижувалася до 17° тепла, поверхня ґрунту охолоджувалася до 18º тепла.
Вкрай несприятливі погодні умови літнього періоду негативно впливають на завершення вегетації пізніх та посів озимих культур.
У господарствах області продовжують збирання врожаю соняшнику та кукурудзи.
Фенологія культур
Озимий ріпак – посів - сходи
соя – дозрівання стручків – збирання;
кукурудза – воскова стиглість - збирання;
соняшник – дозрівання зернівки - збирання;
яблуня – дозрівання плодів.
Шкідники озимої пшениці та озимого ріпаку
Через аномально суху погоду сходи озимого ріпаку отримані лише у тих районах області, де спостерігались хоч незначні опади.
На сходах ріпаку виявлено появу хрестоцвітих блішок, їхня чисельність поки що незначна, пошкоджено до 1% рослин.
Виявлено відродження та живлення гусениць озимої совки на 47% обстежених площ посівів озимого ріпаку, середня чисельність – 0,3 екз./м², максимально - 3. За віковим складом гусениці І віку становлять 65%, ІІ – 35%. Через погодні умови розвиток шкідника очікується подовженим.
Триває неактивне переміщення та парування жуків імаго хлібної жужелиці на полях після зернових колосових культур. Заселено 12% площ за середньої чисельності 0,2 екз./м², максимально – 2.
Клоп шкідлива черепашка перебуває у лісосмугах за середньої чисельності 0,2 екз./ м², максимально – 2. Заселено 70% обстежених лісосмуг.
Шкідники і хвороби кукурудзи, соняшнику та сої
Завершилось живлення гусениць стеблового метелика та розпочалось опускання у нижню частину стебла на зимівлю. Заселено 40% обстежених площ посівів кукурудзи, пошкоджено у середньому 3% рослин та 5% качанів, максимально – 8% (на цукровій кукурудзі) за середньої чисельності 1 гусениця на рослину, максимально – 2 гус. За віковим складом всі гусениці У віку.
Попелиці заселено 55% обстежених площ, у середньому - 2% рослин, максимально – 3 за середньої чисельності 1 екз./росл., максимально – 2.
Шкодочинність геліхризової попелиці виявлено на рослинах соняшнику пізніх строків посіву. Заселено 50% обстежених площ посівів соняшнику, у середньому - 4% рослин, середня чисельність – 2 кол./росл., максимально - 3.
Попелицями на сої заселено 100% обстежених площ. Середня чисельність - 2 екз./росл., максимально – 1 кол., пошкоджено у середньому 4,5%, максимально - 8% рослин.
Павутинний кліщ продовжує шкодочинити на всіх обстежених площах посівів сої. Заселено у середньому 4,5% рослин, максимально - 9 за середньої чисельності 2 екз./лист., максимально – 3.
Пероноспорозом на соняшнику уражено 8% площ, у середньому - 2%, максимально – 5%, розвиток хвороби -2%.
Альтернаріоз на соняшнику. Хворобою уражено 24% площ, у середньому - 2%, максимально - 4% рослин, з розвитком хвороби - 2%.
Кладоспоріоз (бура плямистість). Уражено 7% площ, у середньому - поодинокі рослини, максимально - 1% рослин, з розвитком хвороби – 1%.
Фузаріоз та фомоз на посівах соняшнику. Уражено 14% обстежених площ посівів, у середньому - 2% рослин, максимально - 4%, розвиток хвороби – 2%.
Пероноспороз на сої. Уражено 48% обстежених площ посівів, у середньому – 2,5% рослин, розвиток хвороби - 2%.
Аскохітоз на сої. Хворобою уражено 53% площ у середньому - 3% рослин, максимально - 6%, розвиток хвороби – 2%.
Септоріоз на сої. Уражено 57% обстежених площ посівів, у середньому – 2,5% рослин, розвиток хвороби - 2%.
Бактеріозом та фузаріозом уражені качани, які були пошкоджені гусеницями бавовникової совки та стеблового метелика. Уражено 11% площ, у середньому 2,5% качанів, максимально - 5%, розвиток хвороби – 2%.
Пухирчасту сажку виявлено на 5% обстежених площ посівів кукурудзи, уражено поодинокі рослини. Розвиток хвороби – 5%.
Летючу сажку виявлено на 2% обстежених площ посівів кукурудзи, уражено поодинокі рослини. Розвиток хвороби – 3%.
Багатоїдні шкідники
Саранові. В ареалі резервації (на неорних землях, балках, толоках, у рибгоспах «Самарський» та «Петриківський») триває парування комах та відкладання яєць. Середня чисельність шкідника становить 0,8, максимально - 6 екз./м². Переважають нестадні види шкідника.
Лучний метелик ІІІ покоління. Триває слабкий літ метеликів. На 10 кроків налічується у середньому 1 метелик, максимально – 2.
Бавовникова совка ІІ покоління. Гусениці перебувають переважно у залялькованому стані, на кукурудзі виявлено поодинокі екземпляри гусениць, які доживлюються на качанах. Найближчим часом очікується літ метеликів ІІІ покоління.
Шкідники та хвороби овочевих культур
Капустяний та ріпаковий білани. Триває літ, відкладання яєць метеликів ІІІ покоління та розпочалось відродження гусениць на рослинах капусти. У полі зору налічено 1 метелика, максимально – 2.
Гусениці карадрини шкодить на 40% обстежених площ томатів, пошкоджено 3% плодів за середньої чисельності 1 гус./росл.
Білокрилку виявлено на всіх обстежених площах капусти, середня чисельність – 3 екз/росл.
Фітофторозом уражено 100% площ томатів, у середньому 4% рослин, максимально – 7%.
Верхівковою гниллю томатів уражено 5,5% плодів, розвиток хвороби - 6%.
Антракноз огірків. Хворобою уражено 4% рослин, листя уражено у середньому 6%, максимально -11%, розвиток хвороби - 5%.
На рослинах капусти виявлено слизистий бактеріоз. Уражено у середньому 1% рослин, максимально – 3%. Розвиток хвороби – 2%.
Шкідники саду
Яблунева плодожерка ІІІ покоління. Гусеницями заселено 6% дерев, 1,5% плодів.
Сливова плодожерка ІІ покоління. Гусениці шкідника переважно у залялькованому стані, виявлено поодинокі екземпляри гусениць, які ще доживлюються у плодах.
Триває парування личинок каліфорнійської щитівки ІІ покоління. Заселено 34% дерев за середньої чисельності 0,1екз./п.м.г., максимально – 2. Пошкоджено у середньому 2% плодів, максимально – 5%. Найближчим часом очікується відродження личинок.
Білан жилкуватий та золотогуз. Триває живлення гусениць на 4% дерев. Покоджено у середньому 3% листя, максимально - 4 за середньої чисельності 1 гус./лист.
Червоний плодовий кліщ заселив 80% дерев, середня чисельність становить 2 лич./лист, максимально – 3. Пошкоджено у середньому 15% листя, максимально - 23.
Триває живлення бурого кліща на 20% дерев. Середня чисельність – 1 лич./лист, максимально – 3. Пошкоджено у середньому 10% листя, максимально - 15.
Личинки глодового кліща заселили 11% дерев. Пошкоджено у середньому 10% листя, максимально – 14 за середньої чисельності 1 лич./лист, максимально – 2.
Хвороби плодових культур
Парша на яблуні. Уражено 17% дерев, у середньому – 9,5% листя, максимально – 15%, із розвитком хвороби - 5%. Плодів уражено у середньому 4%, максимально –8%, із розвитком хвороби - 4%.
Кокомікозом на черешні уражено 15% дерев, у середньому - 10% листя, максимально – 16%, із розвитком хвороби – 6%.
Кокомікозом на сливі уражено 4% дерев, у середньому - 3% листя, максимально – 7%, із розвитком хвороби - 3%.