• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
Інформаційне повідомлення про стан розвитку та поширення основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 21.03.2024
Управління фітосанітарної безпеки, опубліковано 21 березня 2024 року о 14:55

 Метеорологічні умови

У другій декаді березня спостерігалась тепла та волога погода. Середньодекадна температура повітря виявилась на 2,0° вище за середню багаторічну і становила 4,9° тепла. Максимальна температура повітря 20 та 21 березня підвищувалась до 12° тепла. Мінімальна температура повітря знижувалась до 1,0° морозу, поверхня ґрунту охолоджувалась до 2° морозу.

Сума опадів склала 16 мм. На висоті 2 см від поверхні ґрунту температура повітря знижувалась до 2° морозу. Агрометеорологічні умови для сівби, проростання та сходів були задовільні. Стан посівів на даний час добрий.

 Шкідники та хвороби озимих культур

Пошкодження рослин личинками хлібної жужелиці виявлено на посівах озимої пшениці. У середньому пошкоджено 0,2% рослин, максимально - 1%. Заселено 12% обстежених площ за середньої чисельності 0,3 екз./м², максимально – 2. Віковий склад личинок становить: ІІ віку - 45%, ІІІ - 55%.

Гусениці озимої совки ІІ покоління шкодять на 20% обстежених площ посівів озимої пшениці та озимого ріпаку. Середня чисельність гусениць становила 0,3 гус./м², максимально - 2. Віковий склад гусениць становить: У віку - 62%, УІ - 38%. Пошкоджено у середньому 0,3% рослин, максимально - 1%.

Виявлено початок появи та неактивне живлення імаго хрестоцвітих блішок та ріпакового стеблового прихованохоботника, що спостерігаються на посівах озимого ріпаку переважно у південних районах області. Заселено 17% обстежених площ посівів, середня чисельність – 1 екз./росл., заселено у середньому 1% рослин.

На озимих культурах хвороби виявлено лише на тих полях, які були уражені ще з осені. Оскільки уражене нижнє листя за зимовий період відмерло, на даний час розвиток хвороб не значний.

Борошнистою росою уражено 17% обстежених площ, у середньому – 1,5% рослин, максимально - 3% (на крайових смугах).

Кореневі гнилі виявлені на 7% обстежених площ, уражено у середньому 0,5% рослин, максимально - 1%.

Септоріозом уражено 14% обстежених площ, у середньому - 1% рослин, максимально - 2%, розвиток хвороби - 1%.

Біла плямистість виявлена на 21% обстежених площ посівів озимого ріпаку, уражено у середньому 1% рослин, максимально – 2%.

Також на посівах озимого ріпаку виявлено ураження рослин бактеріозом коренів. Погодні умови весняного періоду (коливання температур тощо) були сприятливими для розвитку хвороби. Уражено 9% обстежених площ посівів, у середньому - 0,5% рослин, максимально - 2%. Розвиток хвороби – 1%.

Шкідники саду

Підвищення температури повітря та відсутність нічних приморозків наприкінці ІІ та початку ІІІ декади березня сприяє пробудженню шкідників саду. У теплі сонячні дні при обстеженні плодових дерев виявлено появу жуків сірого брунькового довгоносика. На даний час вони шкодочинять на бруньках. Заселено 13% дерев, пошкоджені поодинокі бруньки.

Погодні умови зимового періоду 2023-2024 рр. були теплими, що позитивно вплинуло на перезимівлю шкідників саду. За попередніми даними весняних обстежень загибель шкідників саду становить від 1 до 4% ( в основному загибель була від хвороб).

При поміщенні гілочок у теплі умови встановлено відсоток загибелі шкідників, які зимують у стадії яєць на гілках: зелена яблунева попелиця - 2% (середня чисельність яйцекладок становить 4,2 на пог.м.гілки), вишнева попелиця – 4%, сливова – 3%. Загибель плодових кліщів за попередніми даними становить 1 - 3%.

Спеціалістами управління фітосанітарної безпеки надані сигналізаційні повідомлення господарствам, які займаються садівництвом, про обробіток плодових дерев проти зимуючих стадій шкідників за необхідності

Мишоподібні гризуни

Спостерігається активність гризунів. Погодні умови сприятливі для початку їхнього сезонного розмноження. Маршрутним обстеженням було виявлено появу нових житлових нір на сільськогосподарських угіддях.

Заселено 46% обстежених площ посівів озимої пшениці. Середня чисельність мишоподібних гризунів – 1,5 кол./га з 3,4 житлової нори, максимально - 3 колонії з 5 житловими норами (біля лісосмуг).

Заселено 48% обстежених площ посівів озимого ріпаку. Середня чисельність – 1,6 кол./га з 3,3 житлової нори, максимально - 4 колонії з 5 житловими норами (на крайових смугах).

На посівах багаторічних трав середня чисельність шкідників становила 2,4 кол./га з 5,3 житлової нори, максимально – 5 кол. з 7 житловими норами.

На неорних землях середня чисельність шкідників становить 2,6 кол./га з 5,5 житлової нори, максимально – 6 кол. з 10 житловими норами.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux