Метеорологічні умови
З середини другої декади червня в області спостерігались незначне зниження температури повітря та опади. Максимальна температура повітря підвищувалась до 32° тепла, поверхня ґрунту прогрівалась до 53° тепла. Мінімальна температура повітря знижувалась до 12,9° тепла, поверхня ґрунту охолоджувалась до 13º тепла.
В області опади випали нерівномірно, їхня сума становила від 6 мм до 40 мм. З випаданням дощів спостерігається покращення вологозапасів грунту. Стан посівів сільськогосподарських культур добрий.
Триває збирання врожаю озимого ячменю.
Фенологія культур
Озима пшениця – молочно-воскова – воскова стиглість;
озимий ріпак – дозрівання стручків;
ярий ячмінь – молочна стиглість;
горох –дозрівання стручків;
кукурудза – 10 листків – викидання волоті - цвітіння;
соняшник – початок утворення кошиків;
яблуня, персик – ріст плодів;
абрикос, вишня, черешня – збирання плодів.
Шкідники та хвороби озимих культур, ярого ячменю та гороху
На посівах зернових колосових культур виявлено появу та шкодочинність імаго хлібної жужелиці. Заселено 20% обстежених площ, у середньому - 1% колосків за середньої чисельності 1 жук/колос.
Клоп черепашка. Личинки шкодять на 42% обстежених площ посівів зернових колосових культур за середньої чисельності 0,4 екз./м². Пошкоджено у середньому 2% колосків. За віковим складом личинки ІІІ віку становили 69, ІУ – 31%.
Злаковими попелицями заселено 52% обстежених площ посівів ярого ячменю. Середня чисельність – 1 кол./росл. при заселенні 2% рослин.
Жук кузька шкодить осередково, заселено 24% обстежених площ посівів зернових колосових культур, у середньому - 2% колосків за середньої чисельності 1 екз./росл.
Гусениці капустяної молі І покоління перебувають у залялькованому стані.
При проведенні аналізу 100 стручків гороху встановлено середню чисельність гусениць горохової плодожерки та личинок горохового зерноїда – 1 екз./стручок при заселенні та пошкодженні 3% стручків у середньому ступені.
Гороховою попелицею заселено всі обстежені площі посіву гороху, у середньому - 2% рослин за середньої чисельності 2 екз./росл., максимально – 1 колонія.
Волога погода другої декади червня сприяла розвитку та поширенню хвороб сільськогосподарських рослин. При обстеженні посівів виявлено збільшення відсотка уражених площ та рослин хворобами.
Септоріозом колоса уражено 15% обстежених площ посівів озимих зернових колосових культур, уражено у середньому 1% колосків, максимально - 3%, із розвитком хвороби - 1%.
Фузаріозом колоса уражено 9% обстежених площ посівів озимих зернових колосових культур, уражено у середньому 1% колосків, максимально - 2%, із розвитком хвороби - 1%.
Альтернаріоз. Уражено 28% обстежених площ посівів озимого ріпаку, у середньому - близько 1% стручків, максимально - 3%, з розвитком хвороби - 2%.
Септоріозом та борошнистою росою уражено 50% обстежених площ посівів ярого ячменю, у середньому – 2% рослин, максимально - 3%, розвиток хвороби - 1%.
Аскохітоз та іржу на посівах гороху виявлено на 60% обстежених площ посіву гороху, уражено у середньому 1,5% рослин, максимально - 3%, розвиток хвороби - 2%.
Шкідники і хвороби соняшнику, сої та кукурудзи
На посівах кукурудзи триває літ та розпочалось відкладання яєць стеблового метелика. На 10 кроків налічено у середньому 1 метелика.
Смугасті блішки. Триває активне живлення шкідника. Заселено 100% обстежених площ посіву кукурудзи, пошкоджено у середньому 3% рослин за середньої чисельності 1 екз./росл.
Геліхризова попелиця. Заселено 36% обстежених площ посівів соняшнику, у середньому - 2% рослин, середня чисельність - 3 екз./росл.
Зливові дощі сприяли змиванню попелиць з рослин сої, при обстеженні виявлено зменшення чисельності шкідника. Заселено всі обстежені площі посіву сої за середньої чисельності 3екз./росл., максимально - 1 колонія. Заселено та пошкоджено у середньому 2%, максимально - 5% рослин у слабкому ступені.
Після проведення хімобробок посівів соняшнику та сої спостерігається зменшення чисельності павутинного кліща та попелиць.
На посівах соняшнику та сої триває шкодочинність павутинного кліща. Заселено 20% площ посівів соняшнику та 100% площ посівів сої, у середньому – 1,5% рослин за середньої чисельності 2 екз./лист.
Альтернаріоз на соняшнику. Хворобу виявлено на 19% площ. Уражено у середньому 1,5%, максимально - 3% рослин, з розвитком хвороби - 1%.
Кладоспоріоз (бура плямистість). Уражено 4% площ, у середньому - поодинокі рослини, максимально - 1% рослин, з розвитком хвороби – 0,5%.
Фузаріоз на посівах соняшнику. Уражено 11% обстежених площ посівів, у середньому - 1% рослин, максимально - 2%, розвиток хвороби – 1%.
Пероноспороз на сої. Уражено 40% обстежених площ посівів, у середньому- 1,5% рослин, розвиток хвороби - 1%.
Багатоїдні шкідники
Саранові. В ареалі резервації (на неорних землях, балках, толоках тощо) середня чисельність личинок - 0,6, максимально - 4 лич./м². За видовим складом кобилка блакитнокрила становить 26%, кобилка темнокрила – 23%, хрестовичка мала – 22%, кобилка чорносмугаста – 29%, знайдено поодинокі екземпляри італійського пруса. За віковим складом личинки ІІІ віку становлять 25%, ІУ – 75%.
Гусениці озимої совки І покоління осередково наносять шкоди посівам соняшнику, кукурудзи та овочевим культурам. Заселено 100% площ овочів, 37% посівів кукурудзи та соняшнику, за середньої чисельності 0,5 гус./м² на овочевих культурах, 0,3 гус./м² - на кукурудзі та соняшнику. Пошкоджено у середньому 2% рослин, осередково - 20% рослин. За віковим складом гусениці ІУ віку – 40%, У – 53%, УІ – 7%.
Гусениці лучного метелика І покоління шкодять на крайових смугах 18% обстежених площ посівів соняшнику та кукурудзи, 100% площ багаторічних трав. Середня чисельність гусениць - 0,2 гус./росл., за віковим складом гусениці ІІ віку становили 45% ІІІ – 55%.
Триває шкодочинність гусениць капустяної совки І покоління на рослинах капусти, заселено 2% рослин, середня чисельність - 1 гус./росл., за віковим складом гусениці ІІІ віку становили 78%, ІУ – 22%
Гусениць бавовникової совки І покоління виявлено на 26% обстежених площ посіву кукурудзи, заселено у середньому 1,5% рослин за середньої чисельності 1 гус./росл. За віковим складом гусениці ІІ віку становлять 85%, ІІІ – 15%.
Шкідники овочевих культур
Гусениці капустяного білана шкодять на 3% рослин капусти за середньої чисельності 3 гус./росл. За віковим складом гусениці ІУ віку становлять 50%, У – 50%. У наступній декаді очікується залялькування гусениць.
Після хімобробок на капусті спостерігається зменшення чисельності білокрилки. Заселено всі обстежені площі капусти, у середньому – 5% рослин, максимально - 10% за середньої чисельності 5 екз./росл., максимально – 20.
Спостерігається шкодочинність та парування нового покоління колорадського жука на рослинах картоплі та томатів. Заселено у середньому 2% рослин, максимально – 5 за середньої чисельності імаго 1 екз./росл.
Гусениці капустяної молі І покоління перебувають у залялькованому стані.
Фітофторозом уражено у середньому 2% рослин томатів та картоплі, хворобу виявлено на всіх площах посадки.
Шкідники саду
Триває доживлення гусениць яблуневої плодожерки І покоління. Пошкоджені плоди виявлено на 41% дерев. Із обстежених 100 плодів пошкоджено у середньому 3,2%, максимально – 7%. Віковий склад гусениць становить: ІІІ віку - 25%, ІУ - 30% та У - 45%.
Личинками каліфорнійської щитівки заселено 31% дерев за середньої чисельності 0,2 лич./п.м.г., максимально – 1. Пошкоджено у середньому 1% плодів, максимально – 2%.
Триває живлення гусениць сливової плодожерки І покоління на 10% дерев. Із обстежених 100 плодів пошкоджено у середньому 2%, максимально – 5% із 1 гус./плід. Віковий склад гусениць становить: ІІ віку - 56%, ІІІ - 34% та ІУ - 10%.
Гусениці яблуневої молі закінчують шкодочинність на 31% дерев. Пошкоджено у середньому 3% листя, максимально – 5 за середньої чисельності 0,1 гус./п.м.г., максимально - 1.
Триває шкодочинність личинок яблуневого пильщика. Заселено 16% дерев. Із обстежених 100 плодів пошкоджено у середньому 2,3%, максимально – 3% із 1 лич./плід.
Білан жилкуватий та золотогуз. Триває літ метеликів, парування та відкладання яєць. У радіусі 25 м налічується 2, максимально – 4 метелики.
Дощова погода наприкінці ІІ декади червня сприяла змиванню попелиць з листя та зменшенню їхньої чисельності. Поява дорослих особин свідчить, що найближчим часом будуть нові покоління попелиць.
Зелена яблунева попелиця шкодочинить на 67% дерев. Пошкоджено у середньому 5% листя, максимально - 11%, середня чисельність - 1 екз./лист, максимально - 3.
Триває доживлення личинок червоногалової попелиці. Заселено 44% дерев, у середньому 5% листя, максимально - 9%, середня чисельність - 1 кол./лист, максимально - 2.
Вишнева попелиця заселили 49% дерев, пошкоджено 7% листя, максимально – 14% за середньої чисельності 2 екз./лист, максимально - 3.
Триває живлення личинок вишневої мухи. Пошкоджені плоди виявлено на 9% дерев середніх та пізніх сортів черешні. Пошкоджено у середньому 4% плодів, максимально - 9% із 1 лич./плід.
Сливова попелиця заселила 66% дерев, у середньому - 4% листя, максимально - 7%, середня чисельність - 1 кол./лист, максимально - 2.
Триває відродження та шкодочинність нових поколінь кліщів.
Червоний плодовий кліщ. Заселено 80% дерев, середня чисельність становить 2 лич./лист, максимально – 4. Пошкоджено у середньому 4% листя, максимально - 10.
Заселення дерев бурим кліщем становить 20%. Середня чисельність - 2 лич./лист, максимально – 3. Пошкоджено у середньому 3,5% листя, максимально - 9.
Глодовим кліщем заселено 11% дерев. Пошкоджено у середньому 2,5% листя, максимально – 6 за середньої чисельності 2 лич./лист, максимально – 4.
Хвороби плодових культур
Дощі та підвищена вологість повітря у ІІ декаді червня сприяли розвитку та поширенню хвороб.
Хворобою парша на яблуні уражено 12% дерев, у середньому - 3% листя, максимально – 6%, із розвитком хвороби - 3%.
Борошниста роса на яблуні. Уражено 39% дерев, у середньому - 7% листя, максимально – 16%, із розвитком хвороби - 5%.
Кучерявість листя персика. Хворобою уражено 20% дерев, у середньому - 5% листя, максимально - 10%, із розвитком хвороби - 5%.
Моніліоз кісточкових. Уражено у середньому 23% дерев абрикоса, черешні - 17%, із розвитком хвороби - 7%.
Плодова гниль на черешні. Уражені плоди виявлено на 10% дерев, у середньому уражено 3% плодів, максимально – 6%, розвиток хвороби – 10%.
Хворобою кокомікоз на черешні уражено 8% дерев, у середньому - 4% листя, максимально – 10%, із розвитком хвороби - 5%.