• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
Інформаційне повідомлення про стан розвитку та поширення основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 11 серпня 2022 року
Управління фітосанітарної безпеки, опубліковано 11 серпня 2022 року о 10:41

Метеорологічні умови

     На початку І декади серпня на всій території області спостерігались опади зливового характеру, сума опадів складала від 30 до 98 мм. Надалі утримувалась спекотна та суха погода. Максимальна температура повітря підвищувалась до 38° тепла, поверхня ґрунту в цей час прогрівалась до 67° тепла, мінімальна температура на початку декади знижувалась до 11° тепла, поверхня ґрунту охолоджувалась до 12º тепла.

 Фенологія культур

     Соняшник – достигання;

     кукурудза – молочно-воскова стиглість;

     яблуня – ріст та дозрівання плодів.

Багатоїдні шкідники

     Лучний метелик ІІІ покоління. Спостерігається літ метеликів на неорних землях. На 10 кроків налічено у середньому 5, максимально –11 метеликів.

     Завершується живлення гусениць старших віків бавовникової совки, совки-гамми та чортополохівки ІІ покоління. В області заселено 36% обстежених площ посівів кукурудзи та соняшнику, у середньому – 2% рослин, максимально –5% за середньої чисельності 1 гус./росл, максимально – 2.

     Гусениці бавовникової совки, лучного метелика та чортополохівки ІІ покоління нанесли осередкову шкоду посівам соняшнику та кукурудзи у Синельниківському та Дніпровському районах, де було пошкоджено до 30% рослин у середньому та сильному ступенях.

     Розпочалось парування саранових. Комахи перебувають у місцях резервації. Виявлено поодинокі екземпляри на сільськогосподарських посівах. За даними обстежень Самарського та Петриківського рибгоспів, переважають нестадні види шкідника: кобилка блакитнокрила – 25%, кобилка темнокрила – 40%, хрестовичка мала – 20%, кобилка чорносмугаста – 15% та поодинокі екземпляри італійського пруса. Середня чисельність – 0,5 лич./м², максимально – 4.

     Триває шкодочинність гусениць стеблового метелика на 27% обстежених площ посіву кукурудзи, пошкодили у середньому 2% рослин, максимально – 4 за середньої чисельності 1 гус./рослину. За віковим складом гусениці ІІІ віку становили 25%, ІУ – 61%. У – 14%.

     Триває літ метеликів озимої совки ІІ покоління, відкладання яєць очікується найближчим часом на забур’янених парових площах. За добу налічено у середньому 1 метелика, максимально – 2.

Шкідники та хвороби соняшнику, кукурудзи, сої

     Геліхризова попелиця шкодить на 70% обстежених площ посівів соняшнику, заселено у середньому 4% рослин, максимально – 8% за середньої чисельності 1 кол./росл., максимально – 2.

     Завершується живлення гусениць старших віків соняшникової вогнівки на посівах соняшнику. Заселено 7% обстежених площ, у середньому – 1% рослин, максимально – 2% із середньою чисельністю 1 гус./кошик. За віковим складом гусениці ІУ віку становлять 90%, У – 10%.

     Фомоз та іржа на соняшнику. Уражено 17% обстежених площ посівів, у середньому – 2% рослин, максимально – 4%, розвиток хвороби – 2%.

     Пероноспороз на соняшнику. Уражено 21% обстежених площ, у середньому – 2,5% рослин, максимально – 5%. Розвиток хвороби – 2%.

     Попелиці шкодять на 100% площ посівів кукурудзи. Заселено та пошкоджено у середньому 6% рослин, максимально –10% за середньої чисельності 1 кол./росл., максимально – 2 кол./росл.

     Пухирчаста сажка на кукурудзі. Уражено 6% обстежених площ та 0,5% рослин.

     Летюча сажка виявлена на 2% обстежених площ посіву кукурудзи, уражені поодинокі рослини.

     На пошкоджених гусеницями бавовникової совки та стеблового метелика качанах кукурудзи виявлено ураження бактеріозом. Уражено 12% обстежених площ та 1% качанів, розвиток хвороби – 3%.

     Павутинний кліщ на сої. Заселені всі обстежені площі, рослин пошкоджено у середньому 4%, максимально – 9% за середньої чисельності 2 екз./лист, максимально – 5.

     Попелиця на сої виявлена на всіх площах, заселено у середньому 3% рослин, максимально – 7%, середня чисельність – 1 кол./росл., максимально – 2.

     Завершується шкодочинність гусениць акацієвої вогнівки ІІ покоління, розпочалось їх залялькування. Були заселені всі площі посіву сої, середня чисельність – 1 гус./росл. при заселенні 2% рослин.

     На посівах сої бактеріозом та аскохітозом уражено у середньому 2,5% рослин, альтернаріозом – 2% рослин, розвиток хвороби – 0,3%. Уражені листки засихають.

Шкідники овочевих культур

     На всіх обстежених площах томатів, баклажанів шкодять імаго та личинки колорадського жука. Середня чисельність імаго – 1 екз./росл., максимально – 2, личинок – 2 екз./росл. Пошкоджено у середньому 7,5% рослин, максимально – 15%.

     Попелиці на капусті. Заселено 25% рослин за середньої чисельності 2 кол./росл., максимально – 3 кол./росл.

     Фітофтороз та макроспоріоз на картоплі та томатах. Уражено у середньому 6% рослин, максимально – 12%. Розвиток хвороби – 3%.

     Верхівковою гниллю уражено 3% рослин томатів, у середньому – 5% плодів, розвиток хвороби – 5%.

     Бактеріоз та пероноспороз на огірках. Уражено у середньому 7% рослин, максимально – 12%, розвиток хвороби – 4%.

     Попелиці на огірках. Продовжується шкодочинність попелиць. Заселені всі обстежені площі, пошкоджено у середньому 15% рослин, максимально 30% із середньою чисельністю 2 кол./росл., максимально – 5.

 Шкідники та хвороби плодових

     Яблунева плодожерка ІІІ покоління. Триває літ метеликів, розпочалось відкладання яєць. На феромонну пастку за добу налічується у середньому 2, максимально – 5 метеликів.

     Каліфорнійська щитівка ІІ покоління. Заселено 29% дерев за середньої чисельності 0,1 лич./погон.м гілки, максимально – 1. Пошкоджено у середньому 1% плодів, максимально – 2%.

     Зелена яблунева попелиця виявлена на 84% дерев. Середня чисельність складає 2 кол./лист, максимально – 3 при заселенні 7% листя, максимально – 16%.

     Личинки червоного плодового кліща виявлені на 91% дерев, бурого плодового кліща на 16% дерев, глодового плодового кліща виявлені на 3% дерев заселено у середньому 4% листя, максимально – 10%. Середня чисельність личинок складає 2 лич./лист, максимально – 3.

     Білан жилкуватий та золотогуз. Розпочалось відродження гусениць. Заселено 4% дерев, середня чисельність – 1 гус./лист.

     Сливова попелиця заселила 75% дерев за середньої чисельності 1 кол./лист, максимально – 2 при заселенні 15% листя, максимально – 26%.

     Сливова плодожерка ІІ покоління. Пошкоджені плоди виявлені на 11% дерев. Із обстежених 100 плодів пошкоджено у середньому 3%, максимально – 5%. Віковий склад гусениць складає: ІУ – 83%, У – 17%.

     Вишнева попелиця виявлена на 45% дерев, середня чисельність – 2,5 кол./лист, максимально – 4 при заселенні 12% листя, максимально – 25%.

     Парша на яблуні. Уражено 18% дерев, у середньому – 7% листя, максимально – 12%, із розвитком хвороби – 4%.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux