Україна тривалий період співпрацює з Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) (англ. Organisation for Economic Cooperation and Development (OECD)) у сфері насінництва. Унаслідок цієї співпраці, у 2011 році Україна приєдналася до схем сортової сертифікації насіння – Схеми сортової сертифікації насіння зернових культур та Схеми сортової сертифікації насіння кукурудзи та сорго, у 2020 році – Схеми сортової сертифікації насіння хрестоцвітих та інших олійних або прядивних культур та Схеми сортової сертифікації насіння цукрового та кормового буряка.
Приєднання до схем сортової сертифікації дало змогу суб’єктам насінництва, здійснюючи виробництво та сертифікацію насіння відповідно до схем, отримувати міжнародний сертифікат ОЕСР та здійснювати реалізацію виробленого насіння таких культур як пшениця, жито, тритикале, ячмінь, овес, просо, гречка, кукурудза, сорго, хрестоцвітих та інших олійних, прядивних культур, цукрового та кормового буряка в країнах, приєднаних до насіннєвих схем за наявності лише сертифіката ОЕСР та сертифіката ISTA, без додаткової перевірки показників, зазначених у цих сертифікатах.
Організація економічного співробітництва та розвитку розширює участь України у Схемах ОЕСР сортової сертифікації або контролю насіння, призначеного для міжнародної торгівлі, долучивши її до Схем для насіння трав та бобових культур.
Відповідне рішення було розглянуто 10 червня 2021 року на щорічній зустрічі з питань Насіннєвих Схем ОЕСР, що проходила онлайн. Зі сторони України це рішення також має бути проголосованим Верховною Радою у виді окремого закону Про приєднання до нової Схеми ОЕСР.
На зустрічі Україною було представлено презентацію з власною оцінкою виробництва та системи сертифікації насіння культур, на які поширюється схема. Додатково виділено значення Схеми для сертифікації насіння сої. Національну заявку для розширення участі України щодо Схеми сортової сертифікації насіння трав і бобових культур було направлено до ОЕСР на початку осені 2020 року. У ній сої приділено особливу увагу як головній зерновій бобовій культурі.
Для України соя є однією з основних експортних культур, і повноцінне впровадження сортової сертифікації насіння за схемами ОЕСР сприятиме як розвитку всього ринку цієї культури, так і реалізації експортного потенціалу країни саме в галузі насінництва.
На зустрічі ОЕСР по Насіннєвих Схемах учасники обговорення підтримали заявку України.
На сьогодні в Україні вже повноцінно діють 5 Насіннєвих Схем ОЕСР для насіння :