• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
Що треба знати про вірусний гепатит А

    Павлоградське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області інформує.

    Вірусний гепати А - актуальна проблема сьогодення. У декількох областях України спостерігається підвищення показників захворюваності на цю інфекцію.


Що таке гепатит А?


    Вірусний гепатит А (хвороба Боткіна, хвороба брудних рук, жовтуха) – це гостра інфекційна хвороба з фекально-оральним механізмом передачі інфекції, переважним ураженням печінки і травного каналу. Вірус гепатиту А виділяється із фекаліями хворих на гепатит та передається від людини до людини (після контакту з хворим), через воду та харчові продукти, забруднені випорожненнями хворої людини, предмети побуту та брудні руки, недотримання правил особистої гігієни.

    Найбільш високий рівень захворюваності спостерігається серед дітей у віці молодше 15 років, при цьому кожні 5-10 років трапляються великі епідемії. Під час епідемії вірус дуже легко поширюється серед маленьких дітей, у результаті чого у 30-50% дітей молодше 5 років виявляються докази перенесеної інфекції. Джерелом інфекції є хвора людина з будь-якими формами захворювання. До вірусу сприйнятливі виключно люди, незалежно від віку.


Симптоми гепатиту А та інкубаційний період


    Інкубаційний період вірусного гепатиту А зазвичай триває 14–28 днів.

    Серед найпоширеніших симптомів:

  • слабкість та втомлюваність;
  • підвищення температури тіла;
  • втрата апетиту;
  • діарея;
  • блювота;
  • неприємні відчуття в животі;
  • важкість у правому підребер’ї;
  • потемніння сечі;
  • жовтяниця.

    Після перенесеного захворювання на ВГА формується довічний імунітет. 

Вірус гепатиту А передається: 

     - внаслідок вживання забруднених харчів або води, що можуть містити фекалії інфікованих людей;

     - через недотримання особистої гігієни;

     - у сім’ях, коли інфікована людина готує їжу для всіх членів сім’ї;

     - також причиною інфікування можуть стати деякі види сексуальних стосунків.

    Вірус гепатиту А зберігається у воді від 3 до 10 місяців, у випорожненнях - до 30 діб, у сухому середовищі за кімнатної температури - протягом тижня. ВГА гине за 5 хв кип’ятіння.

    Проблема водного фактора передачі вірусу гепатиту А в окремих регіонах стоїть дуже гостро. Особливо небезпечним для спалаху гепатиту А є весняний паводок у березні-квітні, що забезпечує вірусне забруднення води у водопровідних мережах, які перебувають у незадовільному стані.

    Серед факторів ризику гепатиту А: погані санітарні умови; відсутність очищеної води; проживання з інфікованою людиною; сексуальні контакти з людиною, у якої гостра форма гепатиту А; поїздки в район з високою епідемічністю.


Профілактика гепатиту А


    Уберегтися від захворювання допоможуть такі правила:

     - використовувати для пиття та миття посуду лише перекип’ячену воду (воду кип’ятити не менше 10 хвилин, дати відстоятися);

     - не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання;

     - при неорганізованому відпочинку для пиття та приготування їжі мати з собою запас питної води (краще бутильовану гарантованої якості);

     - перед споживанням овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою, для споживання дітьми - обдати окропом;

     - чітко дотримуватися правил особистої гігієни - обов’язково мити руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, після кожного відвідування туалету;

     - не займатись самолікуванням, при появі перших ознак захворювання терміново звернутись до лікаря.

    Профілактика вірусного гепатиту А зводиться до раннього виявлення та ізоляції хворих, заключної дезінфекції в осередку інфекції. Особи, які контактували з хворими, підлягають медичному обстеженню протягом 35 днів на предмет виявлення ранніх симптомів хвороби.

    Основними профілактичними заходами, які спрямовані на запобігання поширенню захворювання на вірусний гепатит А, є покращення комунального благоустрою міст та сіл, забезпечення населення доброякісною питною водою, дотримання правил особистої гігієни при приготуванні страв, якісне миття фруктів та овочів.

    Найбільш дієвим етапом з ліквідації захворюваності на вірусний гепатит А є проведення вакцинації. Наразі в Україні щеплення проти гепатиту А належить до рекомендованих, його немає в календарі профілактичних обов’язкових щеплень, тобто не включеною до        Національного календаря щеплень. Це означає, що за бажанням ви можете вакцинуватися зареєстрованою в Україні вакциною власним коштом. Виробники рекомендують дві дози вакцини для забезпечення більш тривалого захисту після щеплення (5-8 років).            Важливо отримати щеплення проти гепатиту А дорослим, які працюють у закладах громадського харчування, на підприємствах харчової промисловості, водоочисних та каналізаційних спорудах.

    Бережіть ваше здоров’я та здоров’я ваших близьких!

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux