Літо – чудова пора відпочинку і бурхливого розвитку всього живого. Але це ще й сезон харчових отруєнь і кишкових інфекцій.
Саме влітку значно збільшується вірогідність виникнення серед дорослих і дітей гострих кишкових інфекцій. Одна з них – дизентерія, або шигельоз. Це бактеріальна інфекція, яка характеризується ураженням товстого кишечника з типовими проявами коліту та появою крові у випорожненнях.
Хвороба передається фекально-оральним механізмом, переважно харчовим (збудник - шигела Зонне) або водним (шигела Флекснера) шляхом. Передача шигели Григор’єва-Шига реалізується переважно контактно-побутовим шляхом.
Люди "з'їдають" небезпечні бактерії разом із харчами і водою. У воду збудники хвороб потрапляють, як правило, з калом, сечею та блювотними масами хворих та бактеріоносіїв.
Потрапивши до їжі, хвороботворні бактерії дуже швидко розмножуються. Багато з них виділяють отруйні продукти життєдіяльності. Ці продукти життєдіяльності, або ж токсини, діють на нервові центри кишківника, що призводить до виділення в нього невластивої йому рідини. Бактерії, потрапляючи на слизову оболонку кишківника, активно розмножуються і викликають запалення та ерозію тканин. Від цього підвищується температура та виникає блювота.
Симптоми дизентерії проявляються у вигляді діареї та загальної інтоксикації організму: нудота, діарея, головний біль, зневоднення організму, підвищена температура, млявість, болі у печінці, шлунку.
Інкубаційний період може тривати від одного дня до тижня, найчастіше становить 2-3 дні.
З метою профілактики шигельозу, як і інших кишкових інфекцій, слід:
-ретельно мити руки з милом перед та після туалету, перед вживанням їжі та її приготуванням;
-не купувати продукти харчування на стихійних ринках, де якість та безпечність продуктів не перевіряється, а самі продавці працюють без медичних оглядів і часто в антисанітарних умовах;
-перед вживанням молока та молочних продуктів, які придбані на фермерських ринках, обов’язково проводити термічну обробку;
-не допускати споживання продуктів сумнівної якості та із закінченим терміном зберігання;
-для пиття та приготування їжі використовувати питну воду гарантованої якості (наприклад, фасовану бутильовану) або з централізованих джерел водопостачання; при децентралізованому водопостачанні (криниці) – воду перед вживанням кип’ятити;
-ретельно мити овочі й фрукти проточною водою; для споживання дітьми – обдати окропом;
-не допускати в житлове приміщення, особливо, де зберігаються продукти, залітання мух, які можуть розносити збудника захворювання.
Пам’ятайте! Хворобу легше попередити, ніж її лікувати. Бережіть своє здоров’я та здоров’я близьких, а особливо дітей!