• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
Запобігання розповсюдженню та попередження використання незареєстрованих ГМО у відкритих системах
Управління фітосанітарної безпеки, опубліковано 01 травня 2023 року о 16:15

     На сьогоднішній день актуальним питанням є контроль за наявністю генетично модифікованих організмів у сільському господарстві, а саме у насінні, садивному матеріалі, оскільки саме ця сировина в подальшому є собою основою для вирощування кінцевої продукції.

     Головне управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області звертає увагу сільгоспвиробників на те, що використання та вивільнення генетично модифікованих організмів (ГМО) у навколишнє середовище можливі тільки з метою державної апробації (випробовувань) та виключно на підставі дозволу, який видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику в сфері охорони навколишнього природного середовища. На даний час використання генетично модифікованих організмів регулюється Законом України «Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів». У цьому законі передбачено вимоги до генетично модифікованих організмів та порядок їх вивільнення у навколишнє природне середовище з метою апробації (випробовувань), а саме: генетично модифіковані організми, що використовуються у відкритій системі, повинні відповідати вимогам біологічної та генетичної безпеки за умови дотримання передбаченої технології використання; обов'язковою умовою використання ГМО у відкритій системі є наявність методів і методик їх ідентифікації; забороняється ввезення на митну територію України ГМО, а також продукції, виробленої із застосуванням ГМО, до їх державної реєстрації, за винятком таких, що призначені для науково-дослідних цілей або державних апробацій (випробовувань); сорти рослин із застосуванням ГМО повинні відповідати вимогам біологічної та генетичної безпеки; забороняється вивільнення в навколишнє природне середовище ГМО без оцінки впливу на довкілля та до їх державної реєстрації.

     До державної реєстрації вивільнення в навколишнє природне середовище ГМО можливе тільки з метою державної апробації (випробовувань). Проведення державної апробації ГМО у відкритій системі здійснюється виключно на підставі дозволу, який видається одноразово на проведення державної апробації конкретно визначеного ГМО. У дозволі зазначаються конкретні умови та терміни проведення державної апробації ГМО. Дозвіл на проведення державних апробацій ГМО у відкритій системі може бути скасованим у випадках отримання науково обґрунтованої інформації, яка може призвести до переоцінки ризику щодо впливу ГМО на здоров'я людини та навколишнє природне середовище в бік його підвищення, а також порушення умов дозволу.

     Перевірити наявність генетично модифікованих організмів у складі насіння можна шляхом відбору проб від партій насіння та подальшої їх перевірки в лабораторіях, акредитованих на визначення наявності або відсутності генетично модифікованих організмів. Проба відбирається з метою забезпечення статистично достовірного результату проведення оцінки наявності генетично модифікованих організмів у насінні, зерні, рослинах. Відбір зразків насіння, зерна здійснюється на підставі письмового вмотивованого рішення керівника органу державного нагляду (контролю) згідно із Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

     У Дніпропетровській області державний нагляд (контроль) щодо дотримання суб’єктами господарювання вимог законодавства у сфері господарської діяльності з біологічної та генетичної безпеки щодо сільськогосподарських рослин під час створення, дослідження та практичного використання ГМО у відкритій системі здійснює відділ контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна.

     На сьогоднішній день жодний сорт культурних рослин в Україні не занесений до Державного реєстру генетично модифікованих організмів. Таким чином, ГМО культури в Україні офіційно не вирощуються. Оскільки жодна генетично модифікована культура в Україні офіційно не зареєстрована, то їх ввезення в Україну та культивація є незаконними. Статтею 18 Закону України «Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів» передбачено, що порушення вимог цього Закону і прийнятих на його основі нормативно-правових актів тягне за собою цивільну, адміністративну, дисциплінарну або кримінальну відповідальність згідно із законом. Зокрема, відповідальність несуть особи, які винні у використанні незареєстрованих генетично модифікованих організмів або продукції, отриманої з їх використанням (за винятком науково-дослідних цілей).

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux