• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору

Вода, як повітря та їжа, є елементом зовнішнього середовища, без якого неможливе життя. Вода відіграє в організмі людини важливу роль. Без води не відбувається жоден біохімічний, фізіологічний та фізико-хімічний процес обміну речовин і енергії, неможливі травлення, дихання тощо.

Гігієнічне значення води не вичерпується лише її фізіологічною роллю та безпосереднім впливом на здоров'я населення. Велика її кількість витрачається на гігієнічні, господарсько-побутові і виробничі потреби.

Тож важко переоцінити значення води для забезпечення життєдіяльності людини, збереження та зміцнення здоров'я населення і забезпечення санітарного благополуччя населених пунктів.

Проте позитивну роль у збереженні й зміцненні здоров’я людей, у профілактиці інфекційних і неінфекційних хвороб, у створенні належних санітарно-побутових умов вода може виконувати лише при відповідності її якості певним вимогам:

  • володіти якісними органолептичними властивостями, бути прозорою та не мати стороннього присмаку та запаху;
  • не бути шкідливою за хімічним складом;
  • не містити хвороботворних бактерій та інших збудників захворювань;
  • не мати негативних властивостей, що обмежують її використання у побуті.

Показники якості питної води мають відповідати Державним санітарним нормам та правилам «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» (ДСанПіН 2.2.4-171-10), затвердженим наказом МОЗ України від 12.05.2010 № 400, та Державним санітарним нормам і правилам «Показники безпечності та окремі показники якості питної води в умовах воєнного стану та надзвичайних ситуаціях іншого характеру», затвердженим наказом МОЗ України від 22.04.2022 №683.

Питання забезпечення населення Нікопольського району якісною питною водою, яка подається в централізовану водопровідну мережу їхніх домівок, вкрай актуальне. Адже мешканці Нікопольщини добре пам’ятають, як з відрами, баклажками ходили по воду кілька разів на день у спеціально облаштовані пункти після підриву Каховської ГЕС у 2023 році, коли у населених пунктах Нікопольського району виникла гостра проблема із забезпеченням населення питною водою та поки будувався великий водогін із м.Запоріжжя, бо якість води була різною з об’єктивних причин.

Вищевказане питання перебуває під постійним контролем Нікопольського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області.

Протягом поточного року, в рамках лабораторного моніторингу та укладених відповідних договорів, здійснюється відбір та дослідження проб води питної, що подається в розподільчу мережу м. Нікополя, м. Марганця, м.Покрова та населених пунктів Червоногригорівської ОТГ.

За результатами проведених досліджень, за останні п’ять місяців 2024 року встановлено невідповідність води питної за мікробіологічними показниками, а саме:

  • загальне мікробне число (ЗМЧ) становить від 70 до 110 КУО/см3 при нормативному значенні не більше 50КУО/сму воді питній, яка подається КП «ДНІПРО» Червоногригорівської селищної ради;
  • загальні колі форми – від 5 до 10 КУО/100см3, при їхній відсутності згідно з нормою, виявлено у воді питній, яка подається КП «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства Марганецької міської ради».

Окрім цього, виявлено відхилення води питної за санітарно-хімічними показниками: по вмісту хлороформу, тригалогенметанів, перманганатній окиснюваності, каламутності, кольоровості, запаху, присмаку, загальній жорсткості та сухому залишку (КП «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства Марганецької міської ради», КП «Нікопольське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» НМР, КП «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства Покровської міської ради», КП «Дніпро» Червоногригорівської селищної ради).

На адресу органів місцевого самоврядування, керівникам підприємств з централізованого питного водопостачання Нікопольським районним управлінням Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області оперативно надані пропозиції щодо вжиття заходів реагування та доведення питної води до нормативних вимог.

Наразі підприємствами з водопостачання розроблено та затверджено Плани заходів, спрямованих на покращення якості води та доведення її показників до гігієнічних нормативів; проведено позапланові та профілактичні промивання та дезінфекція водопровідних мереж. Після повторно проведених лабораторних досліджень питна вода відповідає нормативним значенням за мікробіологічними показниками.

Нагадуємо, що, відповідно до ст. 26 Закону України «Про систему громадського здоров’я» та ст. 13 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання», органи місцевого самоврядування зобов'язані забезпечити населення питною водою, кількість та якість якої відповідають вимогам санітарних норм, здійснювати контроль за якістю питної води, використанням та охороною джерел і систем питного водопостачання та забезпечити інформування населення про якість питної води та стан питного водопостачання.

Враховуючи нестабільність та можливість виникнення надзвичайних ситуацій, зокрема і на системах водопостачання, з метою профілактики інфекційних та неінфекційних захворювань Нікопольське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області рекомендує населенню вживати для питних потреб лише кип’ячену або питну доочищену фасовану воду для збереження свого здоров’я.

Чиста, якісна та безпечна питна вода – запорука здоров’я людини!

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux