Протягом століть собак виводили з певною метою: одних — як сторожів або пастухів, інших — для полювання, третіх просто тому, що вони мали милий вигляд і були хорошими компаньйонами.
Такі основні риси, як гавкіт, характерна поза для сну або способи комунікації, об`єднують усіх собак, проте поведінка собак різних порід неоднакова.
Саме поведінкові особливості лежать в основі вибору собаки, хоча до собак однієї і тієї ж породи в різних країнах пред’являють дещо різні вимоги при оцінці їх поведінкових і фізичних якостей. Обумовлено це різним генофондом, а також особливою увагою, яку приділяли тим чи іншим рисам породи в ході селекції.
Цікаво, що чим далі відстає фізичний тип собаки від вихідного вовчого типу, тим менше залишається характерних рис (таких, як поза підпорядкування), які притаманні собаками при спілкуванні між особинами.
Відповідність між рисами характеру власника та породою собак.
При виборі собаки, що відповідає вашому способу життя, необхідно взяти до уваги певні чинники. Варто звернути увагу на такі особливості породи, як реактивність (швидкість та інтенсивність реакції у відповідь на подразники), агресивність (ворожу чи руйнівну поведінку) та мисливський інстинкт (вроджена тяга до полювання на інші живі істоти).
Реактивність. У собак з високою реактивністю — сильна тяга охороняти свою територію. Вони можуть часто гавкати, вимагати уваги і потребують великих і постійних фізичних навантажень та постійного стимулювання.
Агресивність. Собаки агресивних порід можуть бути ідеальними сторожами або охоронцями, однак вони схильні до домінування і тому не придатні для життя в сім’ї, особливо - коли їх агресивність спрямована на людей.
Мисливський інстинкт. Собаки з сильно розвиненим мисливським інстинктом будуть ганятися за дрібними тваринами, у тому числі домашніми, і можуть їх загризти. У деяких випадках така поведінка може бути направлена і на дітей.
Важливо пам’ятати власникам собак, що запорукою здорового та довгого життя улюбленців є раціональна годівля, утримання та проведення ветеринарних заходів (клінічний огляд, діагностичні дослідження, щорічне щеплення проти сказу та інших хвороб), що фіксуються у ветеринарно - санітарному паспорті.
Видача ветеринарно-санітарного паспорта на тварину передбачена Законом України «Про ветеринарну медицину» та входить до переліку платних адміністративних послуг, які надаються Держпродспоживслужбою, органами та установами, що належать до сфери її управління.