В умовах, близьких до реальності, спеціалісти Дніпровського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області взяли участь у масштабних спеціальних навчаннях щодо відпрацювання алгоритму дій на випадок теракту на Запорізькій АЕС (надалі – ЗАЕС).
Навчання відбулися у смт Солоному. Разом з представниками Дніпропетровської обласної військової адміністрації, Солонянської селищної ради, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Національної поліції, Нацгвардії, Транспортного управління, медиками працівники Держпродспоживслужби відпрацювали взаємні дії у разі настання надзвичайної ситуації.
Мешканці району були завчасно поінформовані про терміни проведення навчань, свідками яких вони стали, для уникнення паніки.
Під час навчань відпрацьовували спільний алгоритм дій щодо швидкої локалізації можливих наслідків аварії на ЗАЕС і контрзаходів щодо захисту населення. З урахуванням визначених загроз підготовано об’єктові плани реагування, зокрема з евакуації населення, надані рекомендації для населення щодо невідкладних дій при загрозі радіаційного опромінення. Скоординували черговість дій, зокрема евакуацію вразливих категорій.
Така практика дала змогу відпрацювати алгоритм спільних дій усіх відповідних служб для оперативного реагування та мінімізації наслідків у разі можливого теракту на ЗАЕС.
В умовах війни важливо розуміти алгоритм дій та головне правило - не панікувати!
Як діяти, якщо вам необхідно вийти з укриття?
Як безпечно харчуватися та пити воду?
Вживайте воду лише з перевірених джерел. Допоки рятувальники чи влада не повідомлять про безпеку водопровідної води, доти лише вода в пляшках залишатиметься не забрудненою. Упаковка захищає рідину всередині від радіоактивних речовин.
Кип’ятіння водопровідної води не позбавляє її від радіоактивних речовин. Тож майте запас води у пляшках чи інших герметичних контейнерах. Напої у холодильнику теж безпечні для вживання.
Вода в інших ємностях у вашому домі, таких як унітаз або водонагрівач, не буде містити радіоактивних речовин. Водопровідну або колодязну воду можна використовувати для миття себе та упаковок їжі і води.
Навіть якщо водопровідна вода забруднена, ви все одно можете використовувати її для знезараження. Будь-який радіоактивний матеріал, який потрапляє у поверхневі або підземні води, буде розбавлятися водою до дуже низького рівня і буде безпечним для миття шкіри, волосся та одягу.
Безпечною є їжа з герметичних контейнерів (консерви, банки, пляшки, коробки тощо). Також безпечною є їжа, яка зберігалася у холодильнику або морозильній камері.
Перед відкриттям протріть харчові контейнери вологою тканиною або чистим рушником. Перед використанням протріть кухонне приладдя вологою тканиною або чистим рушником. Використану тканину чи рушник покладіть у поліетиленовий пакет або герметичний контейнер і залиште у недоступному місці, подалі від людей та тварин.
Йодопрофілактика.
Важливо! Йодна профілактика здійснюється шляхом прийому йодовмісних препаратів. Звертаємо увагу, що нераціональне приймання препаратів йоду може призвести також до негативних наслідків. Йодопрофілактику потрібно проводити лише у разі радіаційних аварій та одноразово!
З правилами проведення йодної профілактики, у разі виникнення радіаційної аварії, ви можете ознайомитись на сайті МОЗ України за посиланням https://moz.gov.ua/article/ministry-mandates/nakaz-moz-ukraini-vid-09032021--408-pro-zatverdzhennja-reglamentu-schodo-provedennja-jodnoi-profilaktiki-u-razi-viniknennja-radiacijnoi-avarii.
Участь у проведених командно-штабних навчаннях допоможе покращити навички практичних дій спеціалістів Держпродспоживслужби в умовах надзвичайних ситуацій та дозволить практично опрацювати механізми комунікації та співпраці з групами та підрозділами, що виконуватимуть завдання із захисту населення в умовах надзвичайних ситуацій.