• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
Тютюн – ворог здоров’ю

Головне управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області повідомляє, що з метою всебічного поширення знань серед суб’єктів господарювання щодо вимог законодавства у сфері регулювання обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів, пального виконавчим комітетом Криворізької міської ради проведено консультації з питань обігу алкогольних напоїв і тютюнових виробів на платформі ZOOM.

У режимі онлайн проведено інформаційну зустріч з суб’єктами господарювання щодо практичного застосування вимог Закону України від 22.09.2005 № 2899-IV «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» (далі- Закон), а також деяких питань, пов’язаних з реалізацією тютюну у світлі захисту прав споживачів.

Одим із спікерів на зустрічі була начальник відділу контролю за рекламою та дотриманням антитютюнового законодавства управління захисту прав споживачів та контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області Ліна Хоменко.

У своєму виступі вона приділила увагу таким питанням.

Головне управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області, відповідно до покладених на нього повноважень, здійснює контроль за дотриманням антитютюнового законодавства.

Здійснення контролю відбувається шляхом проведення планових та позапланових заходів державного нагляду на предмет дотримання суб’єктами господарювання вимог антитютюнового законодавства.

З 6 грудня 2022 року внесено зміни до постанови КМУ 303 та дозволено здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) на підставі рішень центральних органів виконавчої влади.

Наразі Держпродспоживслужба здійснює позапланові заходи державного нагляду за скаргами споживачів щодо випадків куріння чи вживання у заборонених місцях тютюнових виробів, електронних сигарет, кальянів, а також і пристроїв для нагрівання тютюну.

Ліна Хоменко наголосила, що статтею 13 Закону забороняється куріння, вживання та використання тютюнових виробів, предметів, пов’язаних з їх вживанням, трав’яних виробів для куріння, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів:

1) у ліфтах і таксофонах;

2) у приміщеннях та на території закладів охорони здоров’я;

3) у приміщеннях та на території навчальних закладів;

4) у приміщеннях та на території спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту;

5) у приміщеннях закладів ресторанного господарства;

6) у приміщеннях об’єктів культурного призначення;

7) у приміщеннях органів державної влади, інших державних установ, органів місцевого самоврядування;

8) у приміщеннях підприємств, установ та організацій усіх форм власності;

9) у приміщеннях готелів та аналогічних засобів розміщення громадян;

10) у приміщеннях гуртожитків;

11) на дитячих майданчиках;

12) у місцях загального користування житлових будинків;

13) у підземних переходах;

14) у транспорті загального користування, що використовується для перевезення пасажирів, зокрема в таксі;

15) на вокзалах та станціях;


Ліна Хоменко звернула увагу суб’єктів господарювання на застосовування до них фінансових санкцій за порушення антитютюнового законодавства. Так, статтею 20 Закону Держпродспоживслужбі надані відповідні повноваження:

- для закладів ресторанного господарства за розміщення попільничок, кальяну чи куріння передбачено штраф 3000 гривень, у разі повторного порушення — 15 тисяч гривень;

- для інших суб’єктів господарювання — 1000 гривень, у разі повторного порушення — 10 тисяч гривень.


У громадських місцях, вільних від куріння, має бути розміщено відповідний графічний знак з текстом щодо заборони куріння, вживання та використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння та кальянів. Нерозміщення цієї інформації суб’єктами господарювання передбачає штраф у розмірі 1000 гривень.

Особливу увагу Ліна Хоменко приділила забороні реклами, стимулювання продажу та спонсорства тютюнових виробів, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, електронних сигарет, заправних контейнерів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах.

Нещодавно, а саме у грудні 2024 року, Верховний Суд України виніс постанову, відповідно до якої суд зауважив що:

  • кальяни, через зміни у законодавстві з 11 липня 2022 року, підпадають під абсолютну заборону в закладах ресторанного господарства, незалежно від їхнього складу, тобто надання закладами ресторанного господарства послуг з приготування кальянів є стимулюванням продажу тютюнових виробів навіть якщо безпосередньо не відбувається реклама продукту.

За таку рекламу та стимулювання продажу передбачена штрафна санкція у розмірі тридцять тисяч гривень, а в разі повторного протягом року вчинення таких порушень - п’ятдесят тисяч гривень за кожен факт реклами на окремому рекламному носії або кожний окремий захід з метою стимулювання продажу тютюнових виробів, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, електронних сигарет, заправних контейнерів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux