Щороку напередодні весняної посівної кампанії перед сільськогосподарськими виробниками стає питання: що краще обрати – сорт чи гібрид?
Нагадуємо, що перелік сортів і гібридів сільськогосподарських культур наведено у Державному реєстрі сортів рослин, придатних для поширення в Україні.
Так у чому ж полягає відмінність сорту від гібриду?
Гібрид (від лат. Hibrida – помісь) – організм, що виникає в результаті схрещування батьківських форм з різною спадковістю (генотипом), тобто внаслідок гібридизації.
Їх отримують шляхом схрещування спеціально підібраних пар:
різних сортів одного виду ( міжсортовий гібрид);
лінії з сортом (лінійно-сортовий гібрид);
двох ліній (простий гібрид);
двох простих міжлінійних гібридів (подвійний міжлінійний гібрид).
Гібриди між різними видами в межах одного роду – міжвидові гібриди, між різними родами – міжродові.
Гібридне насіння (F1) – це насіння, отримане схрещуванням спеціально відібраних батьківських рослин. У результаті отримують гібрид, який взяв від батька та матері найкращі властивості.
Сорт – це створена шляхом селекції сукупність рослин тієї чи іншої культури, яка має певні спадкові морфологічні, біологічні, господарські ознаки та властивості.
За способом виведення сорти можна поділити на групи:
Сорти навіть однієї культури відрізняються між собою за господарськими, біологічними властивостями. Вони можуть мати неоднаковий вегетаційний період, різну зимостійкість та посухостійкість, стійкість до хвороб і шкідників. Різний вміст органічної речовини визначає різне господарське призначення сортів рослин, які належать до одного ботанічного виду.
Отже, сорт – це саморегульована біологічна система рослин однієї культури, одного походження, які подібні за господарськими та біологічними властивостями і морфологічними ознаками.
То що ж краще обрати – сорт чи гібрид?
Головною особливістю гібриду є прояв ефекту гетерозису (гібридної сили) у першому поколінні. Гетерозис – явище, коли перше покоління гібридів, одержаних у результаті неспорідненого (різні види, сорти) схрещування, має підвищену життєздатність, продуктивність, ріст, стійкість проти шкідників, хвороб. Основна причина гетерозису полягає в усуненні у гібридах шкідливого прояву рецесивних генів, що накопичилися. Друга причина - об'єднання в гібридах домінантних генів батьківських особин і взаємне посилення їх ефектів.
Отже, створення гібридів має на меті, насамперед, одержання підвищеної врожайності культури в першому поколінні, а також використання корисних характеристик, що відсутні в материнських популяціях.
Переваги гібридів: вища врожайність, вища товарність, однорідність, відповідність рослин заявленим характеристикам, значно більший вибір гібридів порівняно з вибором сортів, вони менш уразливі до стресових факторів, таких як нестача вологи, висока температура.
Проте гібриди, порівняно із сортами, потребують більшої уваги до живлення, боротьби з бур'янами та захисту від шкідників та хвороб і коштують вони дорожче.
Крім того, домінантні ознаки від батьків у гібридах передаються на всі 100% тільки в першому поколінні, а тому насіння гібридів першого покоління заготовляти з метою подальшого розмноження не рекомендується. Є добрий урожай, але не має здатного до репродукції посівного матеріалу.
Сорт рослин отримується в результаті селекції шляхом багаторічного відбору розмноження найбільш врожайних і стійких рослин і має певні ознаки: врожайність, скоростиглість, розмір і форма насіння, забарвлення тощо.
Головною перевагою сорту над гібридом є те, що при використанні сорту вищевказані ознаки будуть передаватися з покоління в покоління без змін.
Чи варто відмовлятись від сортів, якщо вони дають високі врожаї і навіть у найпосушливі роки забезпечують добрий урожай високоякісного насіння? Як бачимо, і гібриди, і сорти мають свої переваги. Вибір – за аграрієм.