До Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області надійшло екстрене повідомлення щодо отруєння червоними мухоморами. Постраждала особа - мешканець м.Кривого Рогу, 1986 року народження, вживав у їжу сушені червоні мухомори як отруйні гриби, що не є продуктом харчування, свідомо придбавши їх. Місце та мета придбання отруйних грибів не відомі.
Потерпілий чоловік звернувся по швидку допомогу після появи перших клінічних симптомів отруєння за 2 години після вживання грибів, був госпіталізований до Криворізької міської лікарні № 1 у тяжкому стані без свідомості. Наразі перебуває на лікуванні, отримуючи інтенсивну терапію.
У Дніпропетровській області щорічно реєструються отруєння дикорослими грибами, проте люди свідомо вживають їх в їжу. У поточному році зареєстровано 3 випадки отруєння дикорослими грибами та грибами невідомого походження. Прикро, що, як правило, серед постраждалих осіб малолітні діти, яких батьки годують дикорослими грибами. Минулого року від вживання дикорослих грибів померла 8-річна дитина. Цього року також було зареєстровано випадок отруєння грибами малолітньої дитини, яка на щастя, одужала.
Останнім часом у соцмережах поширюється інформація щодо продажу дикорослих отруйних грибів, зокрема мухоморів, у вигляді екстракту, порошку, капсул тощо.
Такі гриби рекомендують вживати з лікувальною метою тим, хто надає перевагу нетрадиційним методам лікування (народним методам). Проте такий шлях лікування може призвести до тяжкого отруєння і навіть до летальних випадків.
Ознаки отруєння грибами можуть проявитися як через 30 хвилин після споживання, так і протягом декількох днів. Основними ознаками отруєння грибами є:
Краще відмовтеся від споживання дикорослих грибів як від продукту взагалі, а споживайте штучно культивовані печериці, гливи, купуючи їх у стаціонарних торговельних мережах з відповідним виробничим маркуванням, яке інформує споживача щодо походження, безпечності та якості продукту. У жодному разі не купуйте гриби на стихійних ринках чи у продавців на автошляхах. Не збирайте старих, перезрілих або дуже молодих грибів, у яких нечітко виражено морфологічні ознаки, а також тих, що ростуть поблизу швидкісних трас чи на радіаційно забруднених територіях, у промислових зонах, коли навіть їстівний гриб може стати отруйним, адже гриб здатен накопичувати важкі метали – ртуть, миш'як, кадмій та свинець. Їхній вміст залежить від різних факторів, передусім, від виду гриба і місця, де він росте.
Під час посухи грибів краще не брати взагалі. У спекотну погоду змінюється обмін речовин в організмі гриба, він втрачає воду, накопичує токсини.
Крім того, що гриби самі по собі можуть викликати отруєння, до того ж від вживання дикорослих грибів, консервованих у домашніх умовах, можна захворіти на ботулізм (тяжка смертельно небезпена токсико-інфекція).
Наголошуємо, що будь-які гриби - не дитяча їжа, тому не давайте грибних страв малолітнім дітям. Крім того, не можна вживати грибів вагітним та жінкам, що годують груддю, а також людям, що мають захворювання шлунково-кишкового тракту. Адже в грибах міститься білок хітин, який практично не перетравлюється нашою травною системою. Саме його надлишок може призвести до гастриту та інших більш серйозних проблем.
Мухомор відноситься до розряду безумовно ядовитих грибів. Мухомор відрізняється наявністю характерного капелюшка з білими цяточками, але іноді капелюшок має інше забарвлення, і, в залежності від кольору, мухомори бувають порфіровими, пантерними, жовтими і білими. Сплутати цей гриб з будь-яким іншим складно, цей вид добре відомий населенню, тому отруєння, на щастя, трапляються досить рідко.
Проте отруйні речовини – мускарин, мікоатропін, мушача отрута, що містяться в мухоморі, вражають центральну нервову систему, викликаючи ряд серйозних симптомів, а у важких випадках - незворотні процеси в організмі. Летальні наслідки трапляються у 2-3% випадків, настають за 6-12 годин при великих кількостях з’їденого гриба. Найчастіше вмирають літні люди і діти, а також особи, які страждають хворобами серця та нирок. Перші симптоми отруєння мухоморами можуть з’явитися за 30 хвилин-6 годин (нудота, блювота, розлад шлунку, запаморочення, марення, розширення зіниць тощо).
При появі будь-яких симптомів харчового отруєння чи взагалі погіршення стану здоров’я – не можна гаяти жодної хвилини. Негайно викликайте «швидку допомогу» та акцентуйте увагу на тому, що вживали гриби!
Головне управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області наголошує, що у жодному випадку не можна вживати в їжу дикорослі гриби та гриби невідомого походження!
Про випадок отруєння мухоморами, небезпеку вживання дикорослих грибів та грибів невідомого походження розповіла головна спеціалістка управління держнагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області Маргарита Малишева під час інтерв’ю на медіа платформах ІА «Інформатор», ТК «Перший міський Криворізький», ТК «D1», «Перші новини Дніпропетровщини» та під час участі у передачі «Тема дня» на UA: Українське радіо. Дніпро.
Детальніше - за посиланням:
https://d1.ua/nayivsya-muhomoriv-u-kryvomu-rozi-cholovika-led-vryatuvaly-pislya-otruyennya-grybamy