З метою підвищення рівня знань працівників закладів дошкільної освіти та надання консультативно-методичної допомоги при складанні примірного чотиритижневого сезонного меню для харчування дітей працівниками Синельниківського районного управління проведено семінарське заняття з персоналом Петропавлівського закладу дошкільної освіти (ясла-садок) № 4 «СОНЕЧКО» Петропавлівської селищної ради на тему «Основні принципи планування меню для дітей у закладах дошкільної освіти».
Реформа системи харчування у закладах освіти, розпочата в Україні у 2020 році, – це важливий крок до здоров’я та щастя дитини і суспільства тощо. Наразі це комплекс заходів, метою яких є зміна системи харчування – від норм споживання, технологічних процесів, підходу до закупівлі продуктів, послуг харчування та обладнання харчоблоків до поведінкових аспектів і суспільного сприйняття та розуміння здорового харчування та корисних харчових звичок і норм, віку дошкільнят і пори року. Основні принципи планування меню для дітей у дошкільних навчальних закладах на сьогодні визначені Постановою КМУ від 24.03.2021 №305 «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку». Основними вимогами до планування меню є :
• включення окремих страв до щоденного раціону, калорійність окремих приймань їжі, мінімальні вимоги до режиму (кратності) приймання в їжу овочів, фруктів, м’яса, риби, яєць, горіхів, бобових та інших продуктів повинні відповідати нормам харчування;
• дозволяється використовувати меню, рекомендоване МОЗ, без погодження з територіальним органом Держпродспоживслужби;
• засновник державних і комунальних закладів освіти також може забезпечити розроблення меню як для одного окремого закладу, так і для групи таких закладів, які їм підпорядковані;
• примірне чотиритижневе сезонне меню може складатися медичним працівником закладу дошкільної освіти та затверджуватися керівником такого закладу;
• у разі постачання до закладу дошкільної освіти готових страв та/або послуг з харчування примірне чотиритижневе сезонне меню може складатися постачальником послуг з харчування (технолог, завідувач виробництва) та затверджуватися керівником оператора ринку харчових продуктів, що здійснює постачання готових страв та/або послуг з харчування;
• примірне чотиритижневе сезонне меню можна використовувати після погодження з територіальним органом Держпродспоживслужби.
Перелік документів, необхідних для отримання погодження меню:
1. Заява на ім’я начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області щодо погодження примірного чотиритижневого сезонного меню та асортименту буфету (у довільній формі).
2. Примірне чотиритижневе сезонне меню, асортимент буфету, затверджені керівником (засновник, власник) закладу освіти, закладу оздоровлення та відпочинку, суб’єктом господарювання, який надає послуги з організації харчування (щонайменше у двох екземплярах), із зазначенням вікової категорії та наявності алергенів у стравах.
3. Інформація щодо аналізу виконання норм споживання основних груп харчових продуктів, їхньої поживної та енергетичної цінності.
4. Інформація щодо використаної технологічної документації на страви та кулінарні вироби, що входять до примірного чотиритижневого сезонного меню та асортименту буфету.
5. Інформація щодо технологічної моделі, форми та способу організації харчування.