• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
Обстеження найпростіших укриттів

     З метою приведення фонду захисних споруд цивільного захисту закладів освіти та інших об’єктів соціальної сфери у готовність до використання за призначенням спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області та його територіальних підрозділів продовжують брати участь у комісійних обстеженнях будівель (споруд, приміщень) для визначення їхньої можливості використання як найпростіших укриттів.

     Комісійні заходи здійснюються зокрема з представниками органів місцевого самоврядування, управлінь освіти та Державної служби з надзвичайних ситуацій. За результатами обстежень укриттів складається комісійний акт оцінки об’єкта щодо можливості його використання для укриття населення як найпростішого укриття за встановленою формою.

     Так, протягом 2023 року спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області та його територіальними підрозділами по області проведено 147 обстежень найпростіших укриттів у закладах освіти, з яких 132 на сьогодні є придатними для використання за призначенням. Інші укриття після доведення до санітарно-гігієнічних вимог будуть обстежені повторно.

     До відома: протягом 2022 року по Дніпропетровській області здійснено 1182 комісійні обстеження найпростіших укриттів, зокрема у закладах загальної середньої освіти, закладах дошкільної освіти, інтернатних, професійно-технічних навчальних закладах, лікувально-профілактичних закладах та інших об’єктах соціальної сфери. У ході обстежень спеціалістами Держпродспоживслужби надані рекомендації щодо поліпшення умов з облаштування укриттів, зокрема в частині дотримання санітарних вимог.

     Загалом, оцінюючи стан укриття, яке може використовуватися у разі небезпеки, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області у межах своєї компетенції та повноважень надають консультативно-методичну допомогу суб’єктам господарювання щодо неухильного дотримання санітарно-гігієнічних та протиепідемічних заходів, дезінфекційного режиму, створення безпечних і здорових умов праці та відпочинку, а також здійснення інших заходів, спрямованих на запобігання захворюванням, отруєнням, травмам, забрудненню навколишнього середовища тощо.

     Нагадуємо, що для можливості використання приміщень як найпростішого укриття об’єкт має перебувати у задовільному санітарному стані. З метою забезпечення нормальних умов життєдіяльності осіб, що підлягають укриттю в об’єктах фонду захисних споруд, такі об’єкти мають бути забезпечені необхідним майном, інвентарем, засобами та матеріалами.

     Місткість споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів вираховується з розрахунку 0,6 кв.м площі основних приміщень (для розміщення населення, що підлягає укриттю) на одну особу. За можливості розміщення двоярусних ліжок площу може бути зменшено до 0,5 кв.м на одну особу, при триярусних – до 0,4 кв.м на одну особу.

     Обладнання найпростіших укриттів має забезпечувати можливість безперервного перебування в них населення упродовж не менше 48 годин. Зокрема, з метою дотримання санітарно-гігієнічного, протиепідемічного та дезінфекційного режимів найпростіші укриття забезпечуються:

 • місяцями для сидіння (лежання) – лавками, стільцями, ліжками тощо. Можливе розміщення працівників та дітей (учнів, студентів) на наявних у закладах освіти засобах, що використовуються під час освітнього процесу, а також інших засобах, зокрема спортивних матах, карематах тощо, за умов можливості їхнього використання на підлогах відповідних приміщень та забезпечення площі на одну особу, яка підлягає укриттю, на рівні не менше 1 м.кв.;
 • ємностями з питною водою (із розрахунку 2 л на добу на одну особу, яка підлягає укриттю) та технічною водою (за відсутності централізованого водопостачання). Розміщення зазначених ємностей дозволено передбачати в основних приміщеннях;
 • контейнерами для зберігання продуктів харчування;
 • виносними баками, що щільно закриваються, для нечистот (для неканалізованих будівель і споруд), розміщених у спеціально призначених для цього приміщеннях;
 • резервним штучним освітленням та електроживленням;
 • засобами для надання невідкладної медичної допомоги; засобами зв’язку і оповіщення.

     Крім того, найпростіші укриття мають бути забезпечені системою вентиляції, умовами для дотримання особистої гігієни, належним оздобленням приміщень, а також засобами для здійснення своєчасного вологого прибирання, дотримання режиму дезінфекції та повітряно-теплового режиму.

     З метою детальнішого ознайомлення з вимогами стосовно облаштування найпростіших укриттів саме у закладах освіти слід користуватися Рекомендаціями щодо організації укриття в об’єктах фонду захисних споруд цивільного захисту персоналу та дітей (учнів, студентів) закладів освіти (лист ДСНС України від 14.06.2022 № 03-1870/162-2).

     Відповідно до Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані утримувати надані в користування чи належні їм на праві власності житлові, виробничі, побутові та інші приміщення відповідно до вимог санітарних норм.

     У процесі експлуатації виробничих, побутових та інших приміщень, споруд, обладнання, устаткування, транспортних засобів, використання технологій їхній власник зобов'язаний створити безпечні і здорові умови праці та відпочинку, що відповідають вимогам санітарних норм, здійснювати заходи, спрямовані на запобігання захворюванням, отруєнням, травмам, забрудненню навколишнього середовища.

     Спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області та його територіальних управлінь при залученні продовжують здійснювати обстеження найпростіших укриттів з метою визначення їхньої придатності для використанням за призначенням.

     Про роботу фахівців Держпродспоживслужби Дніпропетровської області з приводу оцінки готовності укриттів у закладах освіти Дніпропетровщини розповіла головна спеціалістка ГУ Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області Маргарита Малишева під час участі у пресконференціях в ІА «Міст-Дніпро» та ІА «Оперативна служба новин».


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux