• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
Хвороба Ньюкасла у курей

     Серед найбільш поширених хвороб, на які страждають кури, особливо ті, що утримуються у приватних господарствах, є хвороба Ньюкасла.

     Економічний збиток від хвороби Ньюкасла значний через високу захворюваність нещеплених птахів і летальність (від 60 до 90%). Перехворілі курчата погано ростуть. Великі витрати пов'язані зі знищенням хворої та підозрілої у захворюванні птиці.

     Збудником хвороби є вірус, який переноситься перелітними птахами і поширюється (один із варіантів) через повітря з подвір’я на подвір’я, при щільному утриманні птиці у домогосподарствах. У минулі роки, коли імунопрофілактика ще не була як слід налагоджена, доводилося спалювати цілі птахофабрики. Саме тому вірус назвали «псевдочумою». Зараз вакцинацію роблять на всіх великих підприємствах без винятку, а в дрібних господарствах – за бажанням.

     Основним джерелом інфекції для ньюкаслської хвороби є хвора та перехворіла птиця, що виділяє вірус до зовнішнього середовища з повітрям при диханні, яйцями та всіма виділеннями організму. Вже через добу після зараження починається виділення збудника, а після одужання вірус зберігається в організмі протягом 2–4 місяців.

     Інкубаційний період триває 2 — 15 діб. Спостерігаються висока температура тіла (43 — 44 С), млявість, ціаноз гребеня й сережок, сонливість, втрата апетиту, часто пронос, фекалії водянисті, зеленувато – жовтого кольору, іноді з домішкою крові. Дихання утруднене, з хрипами, птиця дихає з відкритим дзьобом, під час вдиху чути характерне каркання та хрипи. Розвиваються нервові явища, судоми, порушення координації рухів, повний або частковий параліч ніг і крил, скручування шиї, загинання пальців усередину. Тривалість хвороби 1 — 4 доби.

     Таким чином, у якості факторів передачі може виступати вся продукція птахівництва, забруднений робочий інвентар, корми та підстилка тощо. Слід також враховувати, що при утриманні великого поголів’я хворої птиці разом інфіковане повітря з приміщення, після його видалення системою вентиляції, може розноситися на відстань до 3–5 км і представляти небезпеку для здорової птиці навколо. З продукцією та відходами вірус через повітря може розноситися на відстань до 15 км. Слід також пам’ятати, що в природі резервуаром збудника є дика птиця, також можуть бути домашні качки та гуси, що живуть у приватних господарствах населення.

     Лікування від хвороби Ньюкасла не проводять. Хвору й підозрювану щодо захворювання птицю забивають безкровним методом і спалюють, щоб запобігти поширенню збудника інфекції.

     Єдиний засіб захистити птицю від цієї хвороби – це своєчасна імунізація всього поголів'я сучасними вакцинами, зареєстрованими в Україні. Вакцину вводять домашній птиці шляхом масового застосування з питною водою або розпилення у місці утримання. Також живу вакцину вводять через ніздрі або кон'юнктивальний мішок. Здорових курчат вакцинують на 1-4 день після народження.

     Рекомендуємо у разі виявлення захворювань тварин або птиці негайно звернутись до Державних лікарень ветеринарної медицини, що опікуються населеним пунктом, де утримуються тварини, або до Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області (контактний тел. 099-723-16-99).

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux