• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
Інформаційне повідомлення про стан розвитку та поширення основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 25.05.2023
Управління фітосанітарної безпеки, опубліковано 25 травня 2023 року о 11:07

Метеорологічні умови

     У другій декаді травня спостерігалась тепла суха погода. На початку третьої декади травня трималась дощова погода та відмічене незначне зниження температури повітря. Максимальна температура повітря підвищувалась до 28,0° тепла, поверхня ґрунту прогрівалась до 55° тепла. Мінімальна температура повітря знижувалась до 3° тепла, поверхня ґрунту охолоджувалась до 1º тепла.

     Сума опадів по області у третій декаді травня складала від 15 до 30 мм. Агрометеорологічні умови для росту та розвитку с/г культур були сприятливі. Стан посівів на даний час добрий.

 Фенологія культур

     Озима пшениця – колосіння;

     озимий ріпак – ріст стручків;

     ярий ячмінь – вихід у трубку;

     горох – бутонізація;

     яблуня – ріст зав’язі ;

     абрикос, персик, вишня, черешня – ріст зав’язі;

     соняшник – сходи;

     кукурудза - сходи.

 Шкідники та хвороби озимих культур, ярого ячменю та гороху

     Триває заселення посівів озимих зернових колосових культур клопом черепашкою. Середня чисельність шкідника - 0,2 екз./м², максимально - 2 екз./м². Заселено 42% обстежених площ, у середньому – 1,5% рослин. Яйцекладки поки що не виявлені.

     Злакові попелиці заселили 100% обстежених площ посівів зернових колосових культур, у середньому - 2% рослин за середньої чисельності 2 екз./росл., максимально – 1 кол./росл.

     Пшеничний трипс. Розпочалось заселення посівів зернових колосових культур. Заселено 26% обстежених площ, у середньому - 1% рослин за середньої чисельності 1 екз./росл.

     Триває відродження та шкодочинність личинок хлібної п’явиці, на посівах озимої пшениці шкідник виявлений на 45% обстежених площ, на посівах ярого ячменю - на 60% обстежених площ. Середня чисельність імаго - 0,2 екз./м², максимально - 1, яйцекладок – 0,2 екз./м², максимально - 2, личинок- 0,2 екз./м², максимально - 2. Пошкоджено у середньому 1,5% рослин, максимально - 3%.

     Спостерігається відродження та шкодочинність личинок ріпакового насіннєвого прихованохоботника. Заселено 45% обстежених площ посівів озимого ріпаку за середньої чисельності 3 лич./рослину, максимально - 5 лич./росл. Заселено та пошкоджено у середньому 3% рослин, максимально - 5%.

     Триває живлення личинок капустяного стеблового прихованохоботника. Заселено 40% обстежених площ посівів озимого ріпаку. Середня чисельність личинок - 1 лич./листок, максимально - 3. Заселено та пошкоджено у середньому 2% рослин, максимально - 4%.

     Розпочалось залялькування личинок ріпакового квіткоїда. Заселено 48% обстежених площ, у середньому - 3% рослин за середньої чисельності 1 екз./росл., максимально – 2.

     На посівах озимого ріпаку спостерігається шкодочинність гусениць капустяної молі. Заселено 100% обстежених площ, у середньому - 1,5% рослин, середня чисельність – 1 гус./росл.

     Заселені всі обстежені площі посівів гороху гороховим зерноїдом. На 10 п.с. налічується у середньому 1, максимально - 2 екз.

     Горохова попелиця виявлена на всіх обстежених площах посіву гороху, заселено у середньому 2% рослин за середньої чисельності 2 екз./росл., максимально – 1 колонія.

     Волога погода сприяє незначному збільшенню уражених площ та рослин хворобами.

     Бура листкова іржа. Уражено 18% обстежених площ посіву озимої пшениці та 27% площ озимого ячменю, у середньому - 1% рослин, максимально - 2%. Розвиток хвороби - 1%.

     Борошнистою росою уражено 44% обстежених площ посівів озимої пшениці та 70% площ озимого ячменю, у середньому – 2,5% рослин, максимально - 7% (на крайових смугах). Розвиток хвороби - 2%.

     Септоріозом уражено 38% обстежених площ посівів озимої пшениці та 55% площ озимого ячменю, у середньому – 2,5% рослин, максимально - 4%, розвиток хвороби - 1%.

     Кореневі гнилі виявлені на 7% обстежених площ, уражено у середньому 0,5% рослин, максимально - 1%.

     Пероноспорозом на посівах озимого ріпаку уражено 42% обстежених площ, у середньому – 2,5% рослин, максимально - 5%. Розвиток хвороби – 2%.

     Альтернаріозом уражено 35% обстежених площ посівів озимого ріпаку, у середньому - 2% рослин, максимально - 4%, з розвитком хвороби - 2%.

     Гельмінтоспоріоз на посівах ярого ячменю. Уражено 8% обстежених площ, у середньому - 0,5% рослин, максимально - 2% (у загущених посівах), розвиток хвороби - 1%.

     Борошниста роса та септоріоз уразили 22% обстежених площ посівів ярого ячменю, у середньому – 1,5% рослин, максимально - 3%. Розвиток хвороби - 1%.

Багатоїдні шкідники

     Білан ріпаковий. На неорних землях триває літ метеликів. У радіусі 25 м налічено у середньому 1 метелика, максимально - 3.

     Саранові. У місцях резервації (неорні землі, балки, толоки) триває відродження личинок шкідника.

     Спостерігається літ метеликів озимої совки.

 Шкідники овочевих культур

     Колорадський жук шкодить на рослинах картоплі та томатів. Заселено та пошкоджено у середньому 3% рослин за середньої чисельності 1 екз./росл.

     На рослинах капусти продовжується живлення хрестоцвітих блішок. Заселені всі площі, пошкоджено у середньому 5% рослин за середньої чисельності 1 екз./росл.

     На рослинах капусти шкодять гусениці капустяної молі. Заселено 3% рослин, середня чисельність – 1 гус./росл. За віковим складом гусениці І віку складають 80%, ІІ – 20%.

 Шкідники саду

     Яблунева плодожерка. Триває літ метеликів І покоління. За добу у пастці налічується у середньому 2 метелика, максимально – 5. Найближчим часом очікується їхнє спарювання та відкладання яєць.

     Сливова плодожерка. Спостерігається літ метеликів.

     Вишнева муха. Триває літ мух у черешневих садах. За добу у пастці із солодкої води налічується 4 мухи, максимально - 7 мух.

     Для власників садів підготовлено та висвітлено на офіційному сайті ГУ Держпродспоживслужби у Дніпропетровській області сигналізаційне повідомлення щодо обстеження плодових насаджень та у разі необхідності застосовування хімічних обробок .

     Гусениці білана жилкуватого та золотогуза перебувають у залялькованому стані. Найближчим часом очікується виліт метеликів.

     Сірий бруньковий довгоносик.  Триває відкладання яєць, відродження личинок прогнозується найближчими днями. Заселено 74% дерев за середньої чисельності 4 екз./дерево, максимально - 6. Пошкоджено у середньому 2,5% листя, максимально - 6%.

     Личинки яблуневої листоблішки перебувають у стадії залялькування. Шкідником заселено 9% дерев та пошкоджено у середньому 1,5% листя, максимально - 3%.

     Гусениці розаної листокрутки заселили 25% дерев черешні та яблуні, середня чисельність складає 1 гус./лист. Пошкоджено у середньому 3% листя, максимально – 5%.

     Яблунева міль. Гусениці живляться листям. Заселено 27% дерев, пошкоджено у середньому 1,5% листя, максимально - 3% за середньої чисельності 0,1 гус./погон.метр гілки, максимально – 1.

     Кільчастий та непарний шовкопряди. Триває шкодочинність гусениць. Заселено 6% дерев за середньої чисельності 1 гус./п.м.г., максимально – 2. Пошкоджено у середньому 2% листя, максимально – 4%.

     Зелена яблунева попелиця. Личинки виявлені на 40% дерев за середньої чисельності 1,5 колонії/лист, максимально - 3 колонії/лист при заселенні 5% листя, максимально - 7%.

     Червоногалова попелиця. Личинками заселено 25% дерев за середньої чисельності 1 колон./лист, максимально -3 при заселенні 2,5% листя, максимально - 5%.

     Вишнева попелиця. Заселено 24% дерев черешні за середньої чисельності 1 колонія/лист, максимально - 3 колонії/лист при заселенні 3% листя, максимально - 6%.

 Хвороби плодових культур

     Волога погода ІІІ декади травня сприяла незначному збільшенню відсотка уражених хворобами дерев, листя та пагонів.

     Борошниста роса на яблуні. Уражено 100% дерев, у середньому - 12% листкових розеток, максимально – 16%, із розвитком хвороби - 3%.

     Кучерявість листя персика. Хворобою уражено 60% дерев, у середньому - 22% листя, максимально - 50%, із розвитком хвороби - 5%.

     Моніліоз кісточкових. Уражено у середньому 33% дерев абрикоса, 10% дерев черешні та 50% дерев вишні.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux