Метеорологічні умови
У першій декаді липня переважала спекотна та суха погода. Максимальна температура повітря підвищувалася до 39° тепла, поверхня ґрунту прогрівалася до 65° тепла. Мінімальна температура повітря на початку декади знижувалася до 13° тепла, поверхня ґрунту охолоджувалася до 10° тепла.
Фенологія культур
Озима пшениця, озимий ячмінь – збирання;
озимий ріпак – повна стиглість - збирання;
ярий ячмінь – повна стиглість;
соняшник – утворення кошиків, цвітіння;
кукурудза – викидання волоті - цвітіння;
яблуня – ріст плодів.
Шкідники та хвороби озимих культур та ярого ячменю
Триває живлення та окрилення молодих клопів черепашки у посівах зернових колосових культур. Заселено 38% обстежених площ посівів, у середньому – 2,2% рослин за середньої чисельності 0,3 екз./м², максимально – 2. Личинки У віку становили 73%, молоді клопи – 27%.
Імаго хлібної жужелиці перебувають у літній діапаузі.
Погодні умови першої декади липня несприятливі для розвитку та поширення основних хвороб сільськогосподарських рослин.
Септоріоз колоса виявлено на 26% обстежених площ озимої пшениці та озимого ячменю, уражено у середньому 1,5% колосків, розвиток хвороби – 1,5%.
Фузаріозом та альтернаріозом колосу уражено 18% обстежених площ посіву озимої пшениці та 25% озимого ячменю, у середньому – 1,2% колосків, максимально – 3%. Розвиток хвороби – 1%.
Альтернаріоз стручків. Уражено 32% обстежених площ посівів озимого ріпаку, у середньому – 1% рослин, максимально - 2%. Розвиток хвороби – 1%.
Біла та сіра гнилі стручків на озимому ріпаку. Хвороби виявлено після опадів на крайових смугах посівів. Уражено 10% обстежених площ, у середньому – 1,5% стручків, максимально - 3%. Розвиток хвороби - 1%.
Септоріоз та фузаріоз колосу. Уражено 22% обстежених площ посіву ярого ячменю, у середньому - 1% колосків, максимально – 2%. Розвиток хвороби – 1%.
Шкідники та хвороби кукурудзи, сої та соняшнику
Погодні умови першої декади липня сприятливі для розвитку стеблового метелика. Спостерігається літ метеликів, відкладання яєць та розпочалося відродження гусениць. На 10 кроків налічено в середньому 1 метелика, максимально – 3.
Соняшникова вогнівка. На посівах соняшнику розпочався літ метеликів, на 10 кроків налічено у середньому 1 метелика. Найближчим часом розпочнеться відкладання яєць.
Смугастими блішками заселено 40% площ посівів кукурудзи, пошкоджено у середньому 2% рослин за середньої чисельності 0,2 екз./м².
Спекотна без опадів погода сприятлива для живлення попелиць на кукурудзі. Заселено 38% обстежених площ посівів, у середньому 2,5% рослин, середня чисельність – 1 кол./росл., максимально – 3 колонії. Попелиці переважно перебувають на волоті.
Погодні умови сприятливі також і для розвитку геліхризової попелиці. Заселено 50% площ посівів соняшнику, у середньому – 2,5% рослин, середня чисельність - 1 кол./росл.
Триває шкодочинність павутинного кліща на посівах сої. Заселено 100% обстежених площ посівів сої, у середньому – 4% рослин сої за середньої чисельності 4 екз./лист.
Попелиці на посівах сої. Заселено 100% обстежених площ за середньої чисельності 1 кол./росл., максимально - 2, пошкоджено у середньому 2,2% рослин, максимально - 5%.
Завершується живлення гусениць акацієвої вогнівки І покоління на посівах сої за середньої чисельності 1 гус./росл., максимально - 2 гус./росл. Пошкоджено у середньому 1,2% рослин.
Пероноспорозом уражено 27% обстежених площ посіву соняшнику, у середньому - 2% рослин, максимально - 4%. Розвиток хвороби – 1,5%.
Альтернаріозом та септоріозом уражено 22% обстежених площ посівів соняшнику, у середньому – 1,5% рослин, максимально - 3%, розвиток хвороби – 1,5%.
Пухирчаста сажка уразила 5% площ посівів кукурудзи та поодинокі рослини.
Багатоїдні шкідники
Саранові. Спостерігається окрилення комах. У місцях резервації (неорні землі, балки, толоки) та у рибгоспі «Петриківський» середня численність саранових становить 0,4 лич./м², максимально – 3. За віковим складом личинки У віку - 75%, дорослі комахи – 25%. За даними обстежень місць резервацій, переважають нестадні види саранових, а саме: кобилка блакитнокрила - 32%, кобилка темнокрила - 23%, хрестовичка мала - 25%, кобилка чорносмугаста – 20%, виявлено поодинокі екземпляри італійського пруса.
Завершується шкодочинність гусениць озимої совки І покоління на 32% обстежених площ посівів кукурудзи та соняшнику, 100% площ овочів. Середня чисельність - 0,2 екз./м², максимально - 2, пошкоджено у середньому 1,5% рослин. За віковим складом гусениці ІУ віку становлять 5%, У – 73%, УІ- 22%.
Спостерігається літ та відкладання яєць метеликів бавовникової совки ІІ покоління. На кукурудзі та соняшнику яйцекладки виявлено на 20% площ. Відродження гусениць очікується найближчим часом.
Гусениць лучного метелика І покоління виявлено на 10% обстежених площ соняшнику та кукурудзи, 100% площ багаторічних трав. Середня чисельність гусениць - 1 гус./росл. при заселенні 0,5% рослин. За віковим складом гусениці ІУ віку становили 85%, У-15%. У наступній декаді очікується залялькування гусениць.
Шкідники овочевих культур
Розпочався літ та відкладання яєць метеликів капустяного білана ІІ покоління на рослинах капусти. У полі зору налічується 2 метелика. Яйцекладки виявлено на 2% рослин капусти.
Колорадський жук. Триває шкодочинність імаго літного покоління на рослинах картоплі та томатів. Заселено та пошкоджено у середньому 3% рослин за середньої чисельності 1 екз./росл.
Білокрилка. Триває активне живлення на всіх обстежених площах капусти, заселено у середньому 4% рослин, максимально - 7% за середньої чисельності 2 екз./росл., максимально – 5.
Гусениці капустяної молі ІІ покоління перебувають у залялькованому стані. У наступній декаді очікується літ метеликів ІІІ покоління.
Попелицями на капусті заселено всі площі, у середньому – 3% рослин за середньої чисельності 1 кол./росл.
Фітофторозом та альтернаріозом уражено всі обстежені площі картоплі та томатів, у середньому – 3,5% рослин, максимально - 6%, розвиток хвороби – 2%.
Шкідники саду
Гусениці яблуневої плодожерки І покоління – у залялькованому стані. Найближчим часом очікується початок льоту метеликів ІІ покоління.
Сливова плодожерка І покоління. Закінчується шкодочинність та розпочалося залялькування гусениць. Заселено 31% дерев. Із обстежених 100 плодів пошкоджено у середньому 3%, максимально – 6%, із 1 гус./плід. За віковим складом гусениці ІУ віку становлять 12%, У – 63%, лялечки – 25%.
Каліфорнійська щитівка. Триває шкодочинність личинок на 34% дерев. Середня чисельність личинок становить 0,1 лич./п.м.г., максимально – 1. Пошкоджено у середньому 2,2% плодів, максимально - 4%.
Гусениці білана жилкуватого живляться листям на 5% дерев. Середня чисельність становить 1 гус./лист, максимально – 2, пошкоджено 2,2% листя, максимально – 4%.
Триває шкодочинність гусениць золотогуза. Заселено 4% дерев за середньої чисельності - 1 гус./лист, максимально – 2 при заселенні 2,3% листя, максимально – 3%.
Закінчується шкодочинність личинок вишневої мухи на пізніх сортах черешні. Пошкоджені плоди виявлено на 5% дерев. Пошкоджено у середньому 6% плодів, максимально – 12% із 1 лич./плід, максимально – 2.
Спекотна та суха погода І декади липня сприятлива для відродження нових поколінь попелиць та кліщів. Після вжиття захисних заходів у плодових насадженнях проти комплексу шкідників та хвороб спостерігається зменшення заселених та уражених дерев шкідливими об’єктами.
Зелена яблунева попелиця. Відроджені личинки нового покоління виявлено на 63% дерев. Середня чисельність 2 кол./лист, максимально – 3. Пошкоджено у середньому 4% листя, максимально – 10%.
Личинками нового покоління вишневої попелиці заселено 62% дерев за середньої чисельності 2 кол./лист, максимально – 3. Пошкоджено у середньому 6% листя, максимально – 11%.
Триває шкодочинність личинок сливової попелиці на 48% дерев. Заселено та пошкоджено у середньому 6% листя, максимально - 11% за середньої чисельності 1 екз./лист, максимально – 3.
Нове покоління личинок червоного кліща виявлено на 71% дерев. Середня чисельність становить 3 лич./лист, максимально – 4. Пошкоджено у середньому 5% листя, максимально – 11.
Личинками нового покоління бурого кліща заселено 20% дерев. Середня чисельність – 2 лич./лист, максимально – 3 при заселенні 3% листя, максимально – 7.
Триває шкодочинність нового покоління личинок глодового кліща на 12% дерев Пошкоджено у середньому 3,5% листя, максимально – 7, середня чисельність - 2 лич./лист, максимально – 3.
Хвороби плодових культур
Утримання спекотної та сухої погоди у звітному періоді сприяє засиханню ураженого хворобами листя.
Поширення хвороби борошниста роса на яблуні на інші дерева не виявлено. Хворобою уражено 53% дерев, у середньому - 11% листя, максимально - 22%. Розвиток хвороби – 5%.
Хворобою парша на яблуні уражено 20% дерев, у середньому - 5% листя, максимально – 9, розвиток хвороби – 5%.
Моніліозом кісточкових культур уражено 16% дерев абрикоса та 21% дерев черешні. Розвиток хвороби – 6%.
Хворобою кокомікоз на черешні уражено 12% дерев, у середньому - 9% листя, максимально - 18%. Розвиток хвороби – 5%.