Метеорологічні умови
У третій декаді червня та на початку першої декади липня спостерігалася прохолодна, вітряна з опадами погода. Середньодекадна температура повітря виявилася на 2,5° нижче за середню багаторічну та становила 18,4° тепла. Максимальна температура повітря підвищувалася до 29,1° тепла, поверхня ґрунту прогрівалася до 60° тепла. Мінімальна температура повітря знижувалася до 6,8° тепла, поверхня ґрунту охолоджувалася до 6° тепла.
Сума опадів за декаду становила від 8 до 24 мм. Агрометеорологічні умови для формування повноцінного врожаю с/г культур сприятливі. Стан посівів на даний час добрий.
Фенологія культур
Озима пшениця – воскова, повна стиглість;
озимий ріпак – дозрівання стручків;
ярий ячмінь – воскова стиглість;
соняшник – утворення кошиків, початок цвітіння;
кукурудза – викидання волоті;
вишня – збирання врожаю;
яблуня – ріст плодів.
Шкідники та хвороби озимих культур, ярого ячменю та гороху
Розпочалося окрилення молодих клопів черепашки у посівах зернових колосових культур. Заселено 38% обстежених площ посівів, у середньому – 2,2% рослин. Середня чисельність личинок – 0,3 екз./м², максимально – 2. Личинки ІУ віку становили 37%, У - 58%, молоді клопи – 5%.
Погодні умови сприятливі для живлення імаго хлібної жужелиці, заселено 27% площ посівів ярого ячменю. Пошкоджено у середньому 1,5% колосків, максимально – 4% (на крайових смугах). За встановлення сухої та спекотної погоди шкідник перебуватиме у літній діапаузі.
Спостерігається шкодочинність хлібних жуків на 26% обстежених площ посівів зернових колосових культур, пошкоджено у середньому на крайових смугах посівів 2% колосків, максимально – 5% за середньої чисельності 1 жук/росл.
Личинки горохового зерноїда та гусениці горохової плодожерки завершили живлення, середня чисельність становила 1 екз./стручок, пошкоджено у середньому 2,7% рослин та 5,5% стручків.
Волога та прохолодна погода ІІІ декади червня та початку І декади липня сприяла розвитку та поширенню хвороб сільськогосподарських рослин. Спостерігається незначне збільшення уражених площ та рослин хворобами.
Септоріоз колоса. Хворобою уражено 26% обстежених площ озимої пшениці та озимого ячменю, у середньому - 1,5% колосків, розвиток хвороби – 1,5%.
Фузаріозом колосу уражено 18% обстежених площ посіву озимої пшениці та 25% озимого ячменю, у середньому – 1,2% колосків, максимально – 3%. Розвиток хвороби – 1%.
Альтернаріоз стручків. Уражено 32% обстежених площ посівів озимого ріпаку, у середньому – 1% рослин, максимально - 2%. Розвиток хвороби – 1%.
Біла та сіра гнилі стручків на озимому ріпаку. Хвороби виявлено після опадів на крайових смугах посівів. Уражено 10% обстежених площ, у середньому – 1,5% стручків, максимально - 3%. Розвиток хвороби - 1%.
Септоріоз та фузаріоз колосу. Уражено 22% обстежених площ посіву ярого ячменю, у середньому - 1% колосків, максимально – 2%. Розвиток хвороби – 1%.
Шкідники та хвороби кукурудзи, сої та соняшнику
У ІІІ декаді червня та на початку І декади липня (через низькі нічні температури повітря) спостерігалися несприятливі погодні умови для розвитку стеблового метелика. Триває літ метеликів, чисельність яйцекладок незначна. Найближчим часом, за встановлення теплої погоди у нічні години (вище 17° тепла), очікується стрімкий розвиток шкідника.
Смугастими блішками заселено 48% площ посівів кукурудзи, пошкоджено у середньому 2% рослин за середньої чисельності 0,2 екз./м².
Попелиць виявлено на 17% обстежених площ посівів кукурудзи, заселено 2% рослин, середня чисельність – 2 екз./росл., максимально – 1 колонія.
Геліхризовою попелицею заселено 42% площ посівів соняшнику, у середньому – 2,2% рослин, середня чисельність - 1 кол./росл.
Павутинний кліщ на посівах сої. Заселено 100% обстежених площ посівів сої, у середньому – 3,5% рослин сої за середньої чисельності 4 екз./лист.
Попелиці на посівах сої. Заселено 100% обстежених площ за середньої чисельності 1 кол./росл., максимально - 2, пошкоджено у середньому 2% рослин, максимально - 5%.
Триває шкодочинність гусениць акацієвої вогнівки І покоління на посівах сої за середньої чисельності 1 гус./росл., максимально - 2 гус./росл. Пошкоджено у середньому 1,2% рослин.
Пероноспорозом уражено 27% обстежених площ посіву соняшнику, у середньому - 2% рослин, максимально -4%. Розвиток хвороби – 1,5%.
Альтернаріозом та септоріозом уражено 22% обстежених площ посівів соняшнику, у середньому – 1,5% рослин, максимально - 3% рослин, розвиток хвороби – 1,5%.
Багатоїдні шкідники
Через прохолодну та вологу погоду звітного періоду спостерігається подовжений розвиток шкідників сільськогосподарських культур.
Саранові. У місцях резервації (неорні землі, балки, толоки) триває переміщення та живлення личинок шкідника. Середня численність – 0,4 лич./м², максимально – 3. За віковим складом личинки ІУ віку становлять 75%, У – 25%. За даними обстежень місць резервацій, переважають нестадні види саранових, а саме: кобилка блакитнокрила - 32%, кобилка темнокрила - 23%, хрестовичка мала - 25%, кобилка чорносмугаста – 20%, виявлено поодинокі екземпляри італійського пруса.
Триває шкодочинність гусениць озимої совки І покоління на 32% обстежених площ посівів кукурудзи та соняшнику, 100% площ овочів. Середня чисельність - 0,2 екз./м², максимально - 2, пошкоджено у середньому 1,5% рослин. За віковим складом гусениці ІІІ віку становлять 89%, ІУ – 11%.
Гусениць бавовникової та капустяної совок І покоління виявлено на 17% обстежених площ посівів соняшнику та кукурудзи, 100% площ овочевих культур, заселено у середньому 1% рослин, максимально - 2%, середня чисельність - 1 гус./росл. За віковим складом гусениці ІІ віку становлять 78%, ІІІ - 22%.
Гусеницями лучного метелика І покоління заселено 10% обстежених площ соняшнику та кукурудзи, 100% площ багаторічних трав. Середня чисельність гусениць - 1 гус./росл. при заселенні 0,5% рослин. За віковим складом гусениці ІІ віку становили 20%, ІІІ – 62%, ІУ - 18%.
Шкідники овочевих культур
Триває живлення гусениць капустяного білана І покоління на рослинах капусти. Заселено 1,5% рослин за середньої чисельності 3 гус./росл. За віковим складом гусениці ІІІ віку становлять 17%, ІУ – 58%, У – 25%. Найближчим часом очікується залялькування гусениць.
Після вжиття захисних заходів на овочевих культурах проти комплексу шкідників спостерігається зменшення їхньої чисельності та відсотка заселених рослин.
Хрестоцвіті блішки на рослинах капусти. Заселено всі площі, пошкоджено у середньому 3% рослин за середньої чисельності 1 екз./росл.
Колорадський жук. Триває шкодочинність імаго та личинок літного покоління на рослинах картоплі та томатів. Заселено та пошкоджено у середньому 2,5% рослин за середньої чисельності 1 екз./росл.
Білокрилку виявлено на всіх обстежених площах капусти, заселено у середньому 2% рослин, максимально - 5% за середньої чисельності 1 екз./росл., максимально – 4.
Розпочалося залялькування гусениць капустяної молі ІІ покоління, заселено у середньому 2,5% рослин, середня чисельність – 2 гус./росл. За віковим складом гусениці ІІІ віку становлять 85%, лялечки – 5%.
Попелиця на капусті. Заселено всі площі, у середньому – 2,5% рослин за середньої чисельності 1 кол./росл.
Фітофторозом та альтернаріозом уражено всі обстежені площі картоплі та томатів, у середньому – 3,3% рослин, максимально - 6%, розвиток хвороби – 2%.
Шкідники саду
Третя декада червня та початок першої декади липня характеризувалися прохолодною погодою та сильними поривами вітру. Погодні умови поточного року сприяють подовженому періоду розвитку багатьох шкідників саду.
Гусениці яблуневої плодожерки І покоління закінчують живлення, триває їхнє залялькування. Заселено 44% дерев. Із обстежених 100 плодів пошкоджено у середньому 3,3%, максимально – 7%, із 1 гус./плід. Віковий склад гусениць становить: ІУ віку - 12%, У – 50% та лялечки – 38%.
Сливова плодожерка І покоління. Закінчується шкодочинність гусениць на 31% дерев. Із обстежених 100 плодів пошкоджено у середньому 2,8%, максимально – 5%, із 1 гус./плід. За віковим складом гусениці ІІІ віку становлять 10%, ІУ - 20% та У – 70%.
Триває шкодочинність личинок каліфорнійської щитівки. Заселено 34% дерев, середня чисельність личинок становить 0,1 лич./п.м.г., максимально – 1. Пошкоджено у середньому 1,5% плодів, максимально - 4%.
Виявлено початок відродження гусениць білана жилкуватого на 5% дерев та золотогуза – на 4% дерев. Середня чисельність становить 2 гус./лист, максимально – 4 при заселенні 2% листя, максимально – 3%.
Личинки яблуневого пильщика закінчили живлення та опускаються в грунт для залялькування. Пошкоджені плоди виявлено на 43% дерев. Із обстежених 100 плодів пошкоджено у середньому 3,2%, максимально - 6% плодів.
На пізніх сортах черешні закінчується шкодочинність личинок вишневої мухи. Пошкоджені плоди виявлено на 8% дерев. Пошкоджено у середньому 6% плодів, максимально – 11% із 1 лич./плід, максимально – 2.
Личинками зеленої яблуневої попелиці заселено 70% дерев за середньої чисельності 1 екз./лист, максимально – 2 екз./лист. Пошкоджено у середньому 6% листя, максимально – 12%. У наступній декаді очікується відродження нового покоління.
Личинками вишневої попелиці заселено 76% дерев за середньої чисельності 2 екз./лист, максимально – 3. Пошкоджено у середньому 9% листя, максимально – 19%.
Триває шкодочинність сливової попелиці на 48% дерев. Заселено та пошкоджено у середньому 4,5% листя, максимально - 9% за середньої чисельності 1 кол./лист, максимально – 2.
Личинки червоного кліща закінчують живлення на 85% дерев. Середня чисельність становить 2 лич./лист, максимально – 3. Пошкоджено у середньому 4% листя, максимально – 9. Найближчим часом очікується відродження личинок нового покоління.
Закінчується живлення личинок бурого кліща та найближчим часом очікується відродження личинок нового покоління. Заселено 27% дерев. Середня чисельність – 2 лич./лист, максимально – 4 при заселенні 3,5% листя, максимально – 6.
Личинки глодового кліща живляться на 15% дерев Пошкоджено у середньому - 3% листя, максимально – 7, середня чисельність - 2 лич./лист, максимально – 3.
Хвороби плодових культур
У звітному періоді спостерігається поширення хвороб на інші дерева.
Борошниста роса на яблуні. Хворобою уражено 53% дерев, у середньому - 11% листя, максимально - 22%. Розвиток хвороби – 5%.
Хвороба парша на яблуні уразила 20% дерев, у середньому - 5% листя, максимально – 9, розвиток хвороби – 5%.
Кучерявість листя персика. Хворобою уражено 30% дерев, у середньому - 10% листя, максимально - 17%, із розвитком хвороби – 4,5%.
Моніліозом кісточкових культур уражено 16% дерев абрикоса та 21% дерев черешні. Розвиток хвороби – 6%.
Плодова гниль на черешні. Уражені плоди виявлено на 9% дерев, у середньому уражено 5% плодів, максимально – 9%. Розвиток хвороби - 8%.
Кокомікоз на черешні. Хворобою уражено 12% дерев, у середньому - 9% листя, максимально - 18%. Розвиток хвороби – 5%.