Метеорологічні умови
У другій декаді червня спостерігалась тепла, часом спекотна з дефіцитом опадів погода. Середньодекадна температура повітря виявилась на 0,6° вище за середню багаторічну і становила 21,3º тепла. Максимальна температура повітря підвищувалась до 31,7° тепла, поверхня ґрунту в цей час прогрівалась до 62° тепла. Мінімальна температура повітря знижувалась до 9,0° тепла, поверхня ґрунту охолоджувалась до 11º тепла.
Сума опадів за декаду склала 8 мм, або 42% норми. Суха спекотна погода була несприятлива для вегетації та визрівання с/г культур. Стан посівів на даний час добрий.
Фенологія культур
Озима пшениця – молочна стиглість зерна;
озимий ріпак – дозрівання стручків;
ярий ячмінь – налив зерна;
горох – дозрівання стручків;
соняшник – 8 пар справжніх листків;
кукурудза – 10 листків;
яблуня – ріст плодів.
Шкідники та хвороби озимої пшениці, озимого ячменю,
озимого ріпаку, ярого ячменю, гороху
Продовжується шкодочинність імаго та личинок клопа черепашки у посівах зернових колосових культур. Заселено 47% обстежених площ посівів. Середня чисельність імаго клопа – 0,1 екз./м², максимально – 1 екз./м², личинок – 0,3, максимально – 2. Пошкоджено у середньому 2% рослин, максимально – 3%. За віковим складом личинки ІІ віку становили 17%, ІІІ – 71%, ІУ – 12%.
Жук кузька. Триває живлення на 24% обстежених площ посівів зернових колосових культур за середньої чисельності 1 екз./колос, максимально – 2 при заселенні у середньому 1% рослин.
Злакові попелиці шкодять на всіх обстежених площах посівів зернових колосових культур, пошкоджено у середньому 5% рослин, максимально – 9%, середня чисельність – 1 кол./колос, максимально – 2.
Пшеничний трипс. Личинки виявлені на 68% обстежених площ посівів озимої пшениці, заселено та пошкоджено у середньому 4% колосків за середньої чисельності 2 лич./колос.
Гусениці горохової совки живляться у посівах гороху. Заселено 35% площ, пошкоджено у середньому 1,5% рослин за середньої чисельності 1 гус./росл. За віковим складом личинки ІІ віку становили 35%, ІІІ – 65%.
Завершується шкодочинність личинок горохового зерноїда та горохової плодожерки на всіх обстежених площах посіву гороху за середньої чисельності 1 екз./стручок при заселенні 2,5% стручків. На посівах зернових колосових культур не виявлено збільшення площ та розвитку хвороб.
Фузаріоз колосу. Уражено 11% обстежених площ посіву озимої пшениці та 16% озимого ячменю, у середньому - 1% колосків, максимально – 3%. Розвиток хвороби – 1%.
Септоріоз колосу. Уражено 9% обстежених площ посіву озимої пшениці та 14% озимого ячменю, у середньому – 1% колосків, максимально – 3%. Розвиток хвороби – 1%.
Борошнистою росою та септоріозом уражено 35% обстежених площ посівів ярого ячменю, у середньому – 2% рослин, розвиток хвороби – 2%.
Сітчаста плямистість уразила 17% обстежених площ посівів ярого ячменю, у середньому – 1,5% рослин, максимально – 3%, розвиток хвороби – 2%.
Аскохітоз та іржа на посівах гороху. Хвороби виявлені на 27% обстежених площ посіву гороху, уражено у середньому 1,5% рослин, максимально – 3%, розвиток хвороби – 2%.
Шкідники та хвороби соняшнику й озимого ріпаку
Фомозом уражено 9% обстежених площ посівів соняшнику, у середньому – 1% рослин, максимально – 2% рослин, розвиток хвороби – 1%.
Пероноспорозом уражено 12% обстежених площ, уражено – 1,5% рослин. Розвиток хвороби – 1%.
Геліхризова попелиця. Заселено 46% обстежених площ посівів соняшнику, пошкоджено у середньому 2% рослин, максимально – 5% за середньої чисельності 1 кол./росл., максимально – 2 кол.
Попелиці на посівах озимого ріпаку. Заселено 48% обстежених площ, у середньому – 2% стручків за середньої чисельності 1 кол./стручок.
Біла та сіра гнилі стручків на озимому ріпаку. Хвороби виявлені на 5% обстежених площ, у середньому – 1% стручків, максимально – 3%. Розвиток хвороби – 2%.
Багатоїдні шкідники
Стебловий метелик. Триває літ метеликів, розпочалось відкладання яєць, середня чисельність: на 10 кроків налічено у середньому 1 метелика, максимально – 2.
Лучний метелик І покоління. На посівах соняшнику, кукурудзи та багаторічних трав триває харчування гусениць. Заселено 20% обстежених площ соняшнику та кукурудзи та поодинокі рослини лише на крайових смугах полів. Середня чисельність гусениць – 1 гус./росл. За віковим складом гусениці І віку становили 70%, ІІ - 30%.
Триває живлення гусениць озимої совки І покоління. На посівах соняшнику та кукурудзи заселено 41% обстежених площ, середня чисельність гусениць –
0,3 гус/м², максимально – 2. За віковим складом гусениці ІІ віку становили 68%, ІІІ – 32%. Також на посівах соняшнику, кукурудзи, овочевих культур спостерігається шкодочинність гусениць капустяної совки та совки-гамми І покоління. Заселено 27% обстежених площ посівів соняшнику та кукурудзи. Заселено 1,5% рослин, максимально – 3%, середня чисельність – 1 гус./росл. За віковим складом гусениці ІІ віку становлять 73%, ІІІ – 27%.
У місцях резервації (неорні землі, балки, толоки) спостерігається переміщення личинок саранових, середня чисельність – 0,5 лич./м², максимально – 4. За віковим складам личинки ІІІ віку становили 58%, ІУ – 42%.
Бавовникова совка І покоління. Розпочалось відродження та шкодочинність гусениць. Заселено 23% обстежених площ посівів соняшнику та кукурудзи.
Шкідники овочевих культур
Колорадський жук. Середня чисельність імаго нового покоління –
2 екз./росл., максимально – 5. Пошкоджено у середньому 3% рослин.
Капустяна міль. Гусениці у залялькованому стані. Завершується шкодочинність гусениць капустяного білана І покоління. Заселено 3% рослин за середньої чисельності 1 гус./росл., розпочався літ метеликів ІІ покоління.
Білокрилка на капусті. Заселено 5% рослин, максимально – 20%, середня чисельність – 10 екз./росл. На капусті стриває живлення попелиць. Заселено 7% рослин за середньої чисельності 2 екз./росл, максимально – 1 колонія/росл.
Фітофтороз та макроспоріоз на картоплі та томатах виявлений на всіх обстежених площах посадки, уражено у середньому 2% рослин, максимально –4%. Розвиток хвороби – 2%.
Шкідники саду
Утримання сухої та спекотної погоди, стрімке наростання суми ефективних температур сприяють прискореному розвитку та появі нових поколінь шкідників.
Яблунева плодожерка І покоління. Закінчується доживлення гусениць. Пошкоджені плоди виявлені на 38% дерев. Із обстежених 100 плодів пошкоджено у середньому 2,5%, максимально – 5%. Віковий склад гусениць складає: ІІІ віку – 10%, ІУ – 20%, У – 70%. Найближчими днями розпочнеться залялькування гусениць.
Сливова плодожерка І покоління. Гусениці шкодочинять на 6% дерев. Із обстежених 100 плодів пошкоджено у середньому 1,5%, максимально – 3%. Віковий склад гусениць складає: І віку – 35%, ІІ – 55%, ІІІ – 10%.
Яблуневий пильщик. Триває шкодочинність личинок. Пошкоджені плоди виявлені на 18% дерев, у середньому пошкоджено 2% плодів, максимально – 4% із 1 личинкою/плід.
Личинки каліфорнійської щитівки шкодочинять на 24% дерев за середньої чисельності 0,1 лич./погон.м гілки, максимально – 1. Пошкоджено у середньому 0,5% плодів, максимально – 1%.
Спостерігається живлення відроджених гусениць білана жилкуватого та золотогуза. Пошкоджене листя виявлено на 3 – 5% дерев за середньої чисельності 1 гус./лист, максимально – 2. Пошкоджено у середньому 1,2% листя, максимально – 2%.
Триває шкодочинність нових поколінь личинок зеленої яблуневої попелиці. Заселено 63% дерев за середньої чисельності 1 кол./лист, максимально – 2 при заселенні 6% листя, максимально – 14%.
Червоногалова попелиця. Спостерігається шкодочинність нових поколінь шкідника. Заселено 38% дерев за середньої чисельності 1 кол./лист, максимально – 2 при заселенні 5% листя, максимально – 11%. Триває живлення личинок сливової попелиці. Заселено 67% дерев за середньої чисельності 2 кол./лист, максимально – 3 при заселенні 10% листя, максимально – 22%.
Закінчується живлення гусениць яблуневої молі. Заселено 38% дерев за середньої чисельності 0,1 гус./погон.метр гілки, максимально – 2. Пошкоджено у середньому 2,3% листя, максимально – 3%.
Кільчастий та непарний шовкопряд. Триває живлення гусениць на 2% дерев за середньої чисельності 0,1гус./пог.м гілки, максимально – 1. Пошкоджено у середньому 2,2% листя, максимально – 4%.
Червоний плодовий кліщ шкодочинить на 84% дерев. Заселено та пошкоджено у середньому 2,5% листя, максимально – 5%. Середня чисельність личинок складає 2,2 лич./лист, максимально – 3. Триває шкодочинність личинок бурого плодового кліща на 16% дерев за середньої чисельності 1,5 лич./лист, максимально – 2 при заселенні 2% листя, максимально – 3%.
Глодовий плодовий кліщ заселив 3% дерев за середньої чисельності 1,2 лич./лист, максимально – 2 при заселенні 2,5% листя, максимально – 4%.
Вишнева муха. Триває живлення личинок на середніх та пізніх сортах черешні. Пошкоджені плоди виявлені на 16% дерев, у середньому пошкоджено 3% плодів, максимально – 7%.
Вишнева попелиця заселила 23% дерев за середньої чисельності
1,5 кол./лист, максимально – 3 при заселенні 5% листя, максимально – 12%.
Хвороби плодових
Борошниста роса на яблуні. Уражене хворобою листя сохне. Уражено 35% дерев, у середньому – 6% листя, максимально – 10%, розвиток хвороби – 10%.
Парша на яблуні. Уражено 12% дерев, у середньому – 2% листя, максимально – 6%, із розвитком хвороби – 3%.
Моніліоз на кісточкових (абрикос, персик). Уражено у середньому 26% дерев та 25% пагонів, спостерігається їх засихання, розвиток хвороби – 20%.
Уражене хворобою кучерявість листя персика листя засихає та обпадає. Хворобою уражено 36% дерев, у середньому уражено 22% листя, максимально – 35%, із розвитком хвороби – 20%.
Кокомікоз на черешні. Хворобою уражено 7% дерев, у середньому уражено 4% листя, максимально – 8%, із розвитком хвороби – 1%.
Суха та спекотна погода не сприяє поширенню плодової гнилі на черешні. Уражені плоди виявлені на 9% дерев, у середньому уражено із 100 ягід 4%, максимально – 7%, із розвитком хвороби – 7%.