10 червня спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області на чолі з начальником управління Святославом Літошком взяли участь в робочій нараді за ініціативи голови Кам’янської РДА Олега Гапіча в рамках операції «Урожай» на території Криничанського району з сільськогосподарськими товаровиробниками, а також громадянами, які самостійно обробляють власні земельні ділянки та реалізують сільськогосподарську продукцію.
Обговорювалась низка актуальних питань:
Для офіційного встановлення статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів, суб’єкту господарювання необхідно звернутися до Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби у Дніпропетровській області, спеціалістами управління буде надано перелік документів, який потрібно підготувати суб’єкту господарювання.
Підставою для видачі допуску є посвідчення про проходження спеціальної підготовки з питань безпечного виконання роботи з пестицидами і агрохімікатами (проводиться спеціалістами управління фітосанітарної безпеки за спеціально затвердженою програмою) та медична книжка з висновком медичної комісії про відсутність в особи протипоказань за станом здоров’я.
У період весняно-літніх польових робіт для боротьби зі шкідниками у сільському господарстві, бур'янами, гризунами і хворобами рослин аграрії використовують пестициди та агрохімікати. Але, на жаль, поряд з корисною дією вони можуть становити небезпеку для навколишнього середовища, людини та бджіл, тому вкрай важливим та необхідним є дотримання встановлених вимог при застосуванні пестицидів і агрохімікатів у ці періоди.
Важливим є узгодження з територіальними громадами (оповіщення) часу, періодичність оброблення сільськогосподарських культур та земель пестицидами і агрохімікатами, дотримання прозорої ізоляції з населеними пунктами, не перевищення норм внесення засобів захисту рослин та суворе дотримання правил техніки безпеки при роботі з ними забезпечить уникнення можливого негативного впливу пестицидів на людину, бджіл і навколишнє середовище.
Найбільш небезпечні для бджіл інсектициди, тобто препарати які застосовують проти шкідників. Так, за даними науковців, у 95% випадках хімічний токсикоз викликають саме ці речовини, в 4% – гербіциди і лише 1% припадає на інші хімікати. Для запобігання випадків отруєння бджіл під час обробітку сільськогосподарських культур необхідно дотримуватися правил, що встановлені законодавством України.
Нарада пройшла в умовах конструктивного діалогу. Учасники дійшли домовленості про подальшу співпрацю та взаємодію.