• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
Безпека бджіл при застосуванні пестицидів
Управління фітосанітарної безпеки, опубліковано 08 квітня 2024 року о 16:52

     Сільськогосподарські підприємства та приватні особи розпочали комплекс робіт на полях, плодових насадженнях та приватних земельних ділянках. Така діяльність передбачає інтенсивне використання засобів захисту рослин. Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області закликає всіх осіб, діяльність яких пов’язана із використанням пестицидів, дотримуватись регламентів та вимог нормативних документів щодо застосування засобів захисту рослин, адже нехтування ними або грубе їх порушення може причинити тяжкі наслідки, насамперед – завдати шкоди здоров’ю людей, а також пошкодити, а то і знищити медоносних бджіл, сільськогосподарські та дикорослі рослини. Спеціалістами управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області з суб’єктами господарювання проводяться організаційні заходи щодо дистанційного навчання на право роботи, пов’язаної з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею пестицидами і агрохімікатами. Протягом першого кварталу 2024 року проведено навчання з питань безпечного поводження з пестицидами та тестування за його результатами для 338 осіб, яким видано посвідчення на право роботи з пестицидами. Запобігання отруєнню бджіл пестицидами базується на беззаперечному дотриманні вимог Закону України «Про бджільництво», «Інструкції з профілактики та встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин» із змінами, Державних санітарних правил «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» ДСанПіН 8.8.1.2.001-98 та інших нормативних документів.

     Серед наявних регламентів застосування пестицидів просимо звернути увагу на такі вимоги:

      -До роботи із засобами захисту рослин допускаються особи, які пройшли медичний огляд, спеціальну підготовку та мають відповідне посвідчення і наряд на виконання робіт з пестицидами. 

      -Асортимент, сфера та порядок застосування пестицидів, норми, кратність обробок повинні відповідати вимогам Закону України «Про пестициди і агрохімікати» та «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

      -Фізичні особи та суб’єкти господарювання, які застосовують засоби захисту рослин, повинні вживати всіх заходів з метою попередження отруєння бджіл.

      -Фізичні особи та суб’єкти господарювання, які застосовують засоби захисту рослин, зобов’язані завчасно повідомляти органи місцевого самоврядування про заплановане застосування засобів захисту рослин шляхом надання повідомлення про застосування засобів захисту рослин (далі-завчасне повідомлення) за три доби до запланованого їхнього застосування.

      -Завчасне повідомлення подається фізичною особою та суб’єктами господарювання до органів місцевого самоврядування, на адміністративній території яких (з урахуванням відстані 10 кілометрів від зовнішнього периметру території застосування засобів захисту рослин) планується застосування засобів захисту рослин. У разі, якщо територія, на якій планується застосування засобів захисту рослин, перебуває на адміністративній території двох чи більше органів місцевого самоврядування (з урахуванням відстані 10 кілометрів від зовнішнього периметру території застосування засобів захисту рослин), завчасне повідомлення подається до всіх таких органів місцевого самоврядування. Завчасне повідомлення має містити таку інформацію: 

 

      1.Дата і час початку робіт із застосування засобів захисту рослин.

      2.Територія майбутнього застосування засобів захисту рослин (площа).

      3.Кадастровий номер (за наявності) та місцезнаходження ділянки.

      4.Назва препарату, діючі речовини та клас небезпеки запланованих до застосування засобів захисту рослин.

      5.Спосіб (метод) застосування засобів захисту рослин.

      6.Терміни ізоляції бджолиних сімей відповідно до класу небезпеки засобів захисту рослин.

      7.Прізвище, ім’я, по батькові для фізичних осіб або повне найменування для суб’єктів господарювання.

      8.Дані для зв’язку з фізичними особами та суб’єктами господарювання (номер та адреса електронної пошти).

      9.Відомості про сільськогосподарську культуру, що обробляється засобами захисту рослин.


     -Доведення змісту завчасного повідомлення до відома власників пасік здійснюється шляхом його опублікування на офіційній інтернет-сторінці органів місцевого самоврядування, в засобах масової інформації місцевого рівня (радіо/телебачення), а також шляхом надсилання особистих повідомлень на телефон чи електронну адресу, зазначені під час реєстрації або кочівлі пасіки. Рекомендуємо розміщувати друковані повідомлення у громадських місцях на дошках оголошень тих населених пунктів, біля яких буде проводитись застосування пестицидів. Доцільно створити чат у месенджерах для пасічників та інших зацікавлених осіб, що проживають на території ОТГ, з метою швидкого інформування про застосування пестицидів.

     -Завчасне повідомлення про використання засобів захисту рослин на одній земельній ділянці (декількох земельних ділянках в одній місцевості), у разі використання засобів захисту рослин, подається кожного разу фізичними особами та суб’єктами господарювання до органів місцевого самоврядування.

     -Усі роботи із засобами захисту рослин слід проводити у вечірні та ранкові години в період відсутності льоту бджіл при мінімальних висхідних повітряних потоках за швидкості вітру 4 м/с. Як виняток, допускається проведення обробок вдень у похмурі та прохолодні дні з температурою навколишнього повітря нижче +10°С.

     -Заборонено обробку квітучих медоносів і пилконосів у період цвітіння рослин. Обробка квітучих медоносів і пилконосів проводиться на стадії бутонізації до початку та після закінчення цвітінні рослин.

     -Під час застосування засобів захисту рослин в умовах закритого грунту обробку проводять увечері після закінчення льоту бджіл або бджіл ізолюють у вуликах на строк, передбачений обмеженнями щодо застосування засобів захисту рослин.

     -У період проведення робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи.

     -Необхідно враховувати, що в період застосування пестицидів на полях, де відсутні медоноси, в радіусі 10 км можуть перебувати квітучі дикорослі рослини (різнотрав’я, акації, липи тощо), до яких будуть перелітати бджоли через поля, які обробляються, тому необхідно обов’язково врахувати такі ризики.

     Нехтування інтересами бджолярів та не попередження господарників про проведення захисних заходів на сільськогосподарських угіддях може призвести до вкрай негативних наслідків: громадських конфліктів, погіршення якості меду, загибелі бджіл. Винних осіб, що своїми діями завдали шкоди, можуть притягнути до дисциплінарної, цивільно-правової або кримінальної відповідальності.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux