• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
Знову БОТУЛІЗМ!!!

     Головне управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області повідомляє про випадок захворювання на ботулізм у мешканця міста Дніпра, який пов’язаний із вживанням в’яленої риби «Плітка», яка була придбана в магазині «BEER BANK» (м. Дніпро).

     Постраждалий, у стані середньої важкості, був госпіталізований 13.08.2023 до відділення реанімації та інтенсивної терапії філії за напрямком «Інфекційні хвороби» КНП «Міська клінічна лікарня № 4» ДМР, де йому було введено протиботулінічну сироватку.

     Після отримання екстреного повідомлення спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області проведено санітарно-епідеміологічне розслідування та позаплановий захід державного контролю (інспектування) об’єкта, з яким пов’язано випадок ботулізму, магазин «BEER BANK».

     За результатами проведеного інспектування винесено:

- рішення про вилучення з обігу харчового продукту невідомого походження та без відповідного маркування, а саме плітки в’яленої не розібраної, в кількості 1,462 кг;

- рішення про тимчасове припинення обігу харчового продукту (плітка в’ялена не розібрана) з 15.08.2023 на 10 робочих днів;

- складено припис про усунення порушень вимог законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин.

     У ході проведення позапланового заходу (інспектування) магазину «BEER BANK» встановлено виробника в’яленої плітки, з якою, ймовірно, пов’язане захворювання на ботулізм.

     Головне управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області направило інформацію про виробника в’яленої плітки до Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області для вжиття заходів реагування.

     Розслідування триває.

      Ще раз нагадуємо, що ботулізм – дуже тяжке харчове отруєння, зумовлене споживанням продуктів, в яких накопичилися ботулотоксини.

     Збудник хвороби розмножується в анаеробному стані (без доступу кисню) за неправильних умов виготовлення, зберігання чи транспортування продуктів харчування.

     Практично всі харчові продукти, забруднені ґрунтом або вмістом кишечника тварин, птахів, риб, можуть містити спори або вегетативні форми збудників ботулізму. Проте захворювання може виникнути тільки при вживанні тих, які зберігалися при анаеробних або близьких до анаеробних умовах без попередньої достатньої термічної обробки. Це можуть бути консерви, особливо домашнього приготування, копчені, в'ялені м'ясні та рибні вироби, а також інші продукти, в яких є умови для розвитку вегетативних форм збудників та токсиноутворення.

     Найчастіше реєструються захворювання, пов'язані із вживанням в'яленої, соленої або копченої риби, грибів домашнього консервування, м'ясних і ковбасних виробів домашнього приготування, бобових консервів.

     Існує поняття «гніздової» інфікованості продукту збудниками ботулізму і утворення токсинів. Тому зустрічаються випадки захворювання на ботулізм, коли не всі особи, які вживали один продукт, хворіють.

     У питаннях профілактики ботулізму основним є дотримання чистоти сировини. Тому що ретельніше промита риба перед засолом, що чистіше відмито городину перед консервуванням, то менша ймовірність потрапляння до продукту збудника ботулізму.

     Рибу перед засолом необхідно звільнити від нутрощів, ретельно промити зовнішню й внутрішню поверхні. Гриби складно повністю звільнити від мікрочастинок ґрунту, тому не рекомендується консервувати їх у герметично закритих банках у домашніх умовах.

     Найменше здуття кришки — причина для категоричної відмови від уживання в їжу вмісту даної банки. Також необхідно категорично виключити придбання в місцях несанкціонованої торгівлі, у приватних осіб консервів, в’яленої, копченої, соленої риби й інших продуктів харчування, виготовлених у домашніх умовах.

Перші симптоми захворювання: слабкість, запаморочення, головний біль, сухість у роті. Температура тіла найчастіше не підвищена, може бути нудота, блювота, послаблення випорожнення. Протягом декількох годин або 1-2 діб з’являються характерні для ботулізму симптоми ураження нервових центрів головного мозку: порушення зору, двоїння в очах, сітка перед очима, розширення зіниць, опущення повік, біль та труднощі при русі очних яблук, порушення ковтання. Пізніше виникає ураження дихального центру, в результаті чого може настати розлад дихання та смерть від задухи.

     При виникненні будь-яких із цих симптомів не зволікайте, не практикуйте самолікуванням, а терміново зверніться до найближчої лікувальної установи по допомогу медпрацівників. Лікування ботулізму здійснюється лише протиботуліничною сироваткою, яка є єдиним ефективним засобом специфічного лікування, шанси вилікуватися без якої дуже низькі.

     Водночас у більшості випадків можна уникнути ботулізму, якщо дотримуватися простих харчових правил. 

 1. Дотримуйтесь чистоти сировини. Що ретельніше промита риба перед засолом, що чистіше відмито городину перед консервуванням, то менша ймовірність потрапляння до продукту збудника ботулізму.
 2. Не вживайте їжу з ємностей, які можуть нести ризик ботулізму: роздуті бляшанки; банки зі здутими кришками; банки, з яких щось витікає; банки, з яких відчувається дивний або неприємний запах.
 3. Не вживайте консервовані в домашніх умовах продукти, які зберігаються понад рік або термін зберігання яких сплив.
 4. Уникайте споживання в’яленої, копченої, соленої та консервованої риби.
 5. Не вживайте продукти, якщо сумніваєтесь у їхній якості або не впевнені, що їх виготовляли, зберігали та/або транспортували належним чином.
 6. Перед споживанням м’ясних та рибних консервів домашнього приготування піддавайте їх термічній обробці, адже токсин ботулізму за температури 80°С руйнується за 5 – 25 хвилин, залежно від продукту, а за температури 100°С — у перші хвилини.
 7. Категорично виключіть придбання виготовлених у домашніх умовах консервів, в’яленої, копченої, соленої риби й інших продуктів харчування в місцях несанкціонованої торгівлі у приватних осіб та на стихійних ринках.

     Найкращий спосіб захистити своє здоров’я – утримуватися від вживання їжі, якість якої вам невідома!

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux