З метою інформування мешканців міста Дніпра та Дніпропетровської області щодо зберігання харчових продуктів і безпечного харчування в умовах тривалих відключень електроенергії головна спеціалістка відділу безпечності харчових продуктів Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області Олена Лукацька надала відеокоментар телеканалу «Дніпро TV» Комунального підприємства «Дніпровська міська студія телебачення» Дніпровської міської ради та телеканалу «Суспільне Дніпро» Філії АТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України» «Дніпровська регіональна дирекція» з таких питань:
З метою недопущення харчових отруєнь через споживання харчових продуктів, які можуть бути небезпечними внаслідок порушення температурних умов їх зберігання, рекомендовано дотримуватись таких правил:
1.При тривалих відключеннях електроенергії необхідно тримати дверцята холодильника та морозильної камери закритими, тоді продукти залишаються безпечними до 4 годин у холодильнику та до 48 годин – у повній морозилці (24 годин – у напівпорожній морозилці).
2.У разі відсутності електроенергії понад 4 години харчові продукти краще згрупувати разом у морозильній камері, бажано помістити в холодильних контейнери із замороженою водою, що допоможе тривало утримати холод. У холодильнику має бути температура +4°С або нижче, у морозильній камері – не вище -4 °С.
3.При зберіганні в холодильнику відокремлювати сирі продукти від готових страв.
4. Зберігати продукти у закритому посуді, щоб уникнути контакту між сирими продуктами і готовими стравами.
5. Не готувати страви із запасом. Страви, які приготували, бажано вживати відразу (не залишайте приготовану їжу за кімнатної температури більш ніж на 2 години).
6. Не перевіряти їжу на смак. Якщо є сумніви щодо її безпечності, краще викинути її відразу. Також позбудьтеся продуктів, які швидко псуються. Це стосується м’яса, риби, нарізаних фруктів та овочів, яєць, молочних продуктів.
7. Ретельно проварювати продукти, особливо м’ясо, яйця і морепродукти.
8. Використовувати очищену воду - бажано бутильовану питну воду промислового виробництва або воду із перевірених джерел, попередньо піддавши її додатковому кип’ятінню.
Сире м’ясо охолоджене не можна класти біля молочних продуктів та масла вершкового. Продукти, які готові до споживання, слід розташовувати над сирою продукцією.
Сира продукція — внизу, готова — зверху.
Яйця бажано помити і лише тоді класти у холодильник, адже вони можуть бути забруднені зовні сальмонелою, яка спричиняє небезпечну хворобу — сальмонельоз. І якщо, наприклад, поряд з немитими яйцями покласти масло або ковбасу, то і вони можуть «заразитися» бактеріями сальмонели.
5. Як зберігати харчові продукти у магазинах під час відключення світла?
Операторам ринку необхідно забезпечити належні умови під час зберігання та реалізації харчових продуктів, зокрема дотримання температурних режимів у холодильному обладнанні.
Забезпечити в магазинах використання альтернативних засобів електроенергії (бензинових або дизельних генераторів, портативних електростанцій).
Забезпечити термометрами холодильники та морозильні камери. Температура в морозильній камері не повинна перевищувати позначку -18°C, а в холодильнику – не більше +6°C.
Двері холодильника та морозильної камери тримати зачиненими, щоб запобігти потраплянню теплого повітря. У разі відключення електроенергії термометри приладу покажуть температуру і допоможуть визначити, чи безпечні продукти.
Звертаємо увагу! Не підлягають подальшій реалізації харчові продукти, які швидко псуються (м’ясо та птиця охолоджені, морепродукти, молочні продукти тощо), які зберігались при температурі вище +15°C протягом 4 годин і більше.
Харчові продукти з морозильних камер, які розморозились, повторно заморожувати заборонено!
Рекомендуємо! Незважаючи на систематичні перебої зі світлом, підприємцям намагатися дотримуватись відповідних температурних умов зберігання харчових продуктів, забезпечувати належний санітарний стан у холодильних та морозильних камерах, вживати запобіжних заходів реагування, не допускати повного розморожування харчових продуктів!
Зберігати продукти при температурі, яка не спричиняє шкоду здоров'ю споживачам, та мінімізувати ризик розмноження патогенних мікроорганізмів!
6.Які існують умови зберігання харчових продуктів під час реалізації в торговельній мережі?
Умови зберігання для м’ясних, молочних, рибних, яєчних продуктів різні та повинні бути зазначені на споживчому маркуванні.
У випадку неможливості довготривалого зберігання температурних режимів необхідно враховувати інформацію про харчовий продукт, яка зазначена на маркуванні, особливо термін реалізації продукту за умови зберігання, зовнішній вигляд, колір, запах продукту тощо.
7.Які ознаки зіпсованої їжі?
Зміна кольору, консистенції або поява неприємного запаху. Якщо страва вже не свіжа або має запах псування, її краще викинути, навіть не куштувавши, бо це може бути небезпечно.
Важлива рекомендація: для приготування страв і напоїв використовуйте бутильовану питну воду промислового виробництва або воду з перевірених джерел, якщо попередньо її додатково прокип’ятили.
8.Які права мають споживачі щодо повернення або обміну продуктів, які могли зіпсуватися через відключення електроенергії?
У разі придбання неякісних харчових продуктів споживачі мають право звернутися до магазину (за наявності розрахункового чеку) та повернути або обміняти продукти на якісні.
9. Хто і яку несе відповідальність за продаж неякісних харчових продуктів та порушення умов їхнього зберігання?
Згідно з вимогами законодавства про безпечність та якість харчових продуктів, суб’єкти господарювання несуть відповідальність за дотримання відповідних температурних умов зберігання харчових продуктів, їх термінів придатності та санітарно – гігієнічних вимог на всіх стадіях виробництва та продажу харчових продуктів.
Головним управлінням Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області проводиться роз’яснювальна робота та консультації серед операторів ринку щодо зберігання харчових продуктів з дотриманням температурних режимів шляхом висвітлення відповідної інформації на веб порталі Головного управління, в засобах масової інформації.
Дивитись відеокоментар – за посиланням: