• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
Зберігання насіння під урожай наступного року
Управління фітосанітарної безпеки, опубліковано 29 листопада 2021 року о 11:44

     Необхідність зберігання насіння пов’язана з біологічними властивостями різних культур.

     Початок зберігання насіння розпочинається в бункері комбайна у вигляді свіжозібраного вороху. Під час перевезення на тік насіння зберігається в транспортних засобах. Лише після закінчення повного циклу післязбиральної обробки – сушіння, очищення, сортування тощо – насіння закладають у насіннєсховища на довготривале зберігання.

     Вимоги до насіння, що закладається на зберігання

     Термін зберігання може бути різним. Насіння озимих культур висівається вже через 1–1,5 місяця після збирання, ярих – через 7– 8 місяців. Насіння, що закладається на зберігання, до часу посіву повинне зберегти посівні якості й мати здатність давати здорові й сильні рослини наступного покоління.

     Насіння травмоване, проросле, неякісно очищене, пошкоджене зберігається погано. Для тривалого зберігання слід використовувати насіння з вологістю на 2-3% нижчою від передбаченої державним стандартом. У цьому випадку фізіологічні процеси проявляються лише у формі уповільненого дихання. Це пояснюється відсутністю вільної вологи. Своєчасне очищення теж різко знижує її фізіологічну активність. Доведено, що проведення цієї роботи в більш пізні строки дозволяє довести партії насіння до рівня посівних кондицій, але не впливає позитивно на стан насіння при зберіганні, його життєздатність та схожість.

     Правила зберігання насіння

     При зберіганні необхідно запобігти видовому, сортовому засміченню насіння. Для цього складають план розміщення насіння в насіннєсховищах.

     Відповідно до ДСТУ 2240-93 «Насіння сільськогосподарських культур. Сортові та посівні якості», сховища повинні бути критими та сухими, знезараженими від комірних шкідників. Мішки зберігають при вологості насіння, яка не перевищує стандартну, на настилах або піддонах, віддалених від підлоги не менше ніж на 15 см, а від стіни 70 см. Розміри штабелів та відстань між ними повинні сприяти відбору проб насіння з будь-якого місця та проведенню технологічних операцій. При зберіганні насіння насипом висота бурту не повинна перевищувати: для олійних – 1,5 м, інших культур – 2 м. У складських приміщеннях з активною вентиляцією висота бурту насіння зернових культур допускається до 3 м. Слід уникати розміщення в сусідніх засіках насіння важковідокремлюваних культур (жито і пшениця, ячмінь і овес).

     Усі партії добазового та базового насіння незалежно від призначення, а також партії сертифікованого насіння першої генерації, призначені для реалізації, підлягають обов’язковому пакуванню та маркуванню. Партії сертифікованого насіння нижчих генерацій, які призначені для реалізації, допускаються зберігати без пакування (у засіках, буртах), але з обов’язковим маркуванням.

     Упаковки, призначені для зберігання насіння, повинні бути цілими, міцними, чистими, сухими і знезараженими від шкідників і збудників хвороб. Для пакування насіння, призначеного для реалізації, використовують лише нові упаковки.

     Слід також зазначити, що упаковки повинні забезпечувати надійну цілісність їх вмісту під час зберігання і транспортування та унеможливлювати зміну їх вмісту після закриття упаковок.

     Маркування партій насіння, згідно до «Порядку маркування та пакування партій насіння», покладено на суб’єктів насінництва та розсадництва і здійснюється ними у процесі доробки та пакування насіння. Також наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України затверджено форми етикетки для маркування партій насіння та наведено зразок форми етикетки для маркування партій насіння (№ 348 від 10.07.2017 «Про затвердження Порядку маркування та пакування партій насіння і форми етикетки»).

     Внутрішній контроль за насінням, що зберігається

     Необхідно забезпечити повне зберігання сухого насіння від псування та засміченості іншими культурами і сортами. У період зберігання насіння у насіннєсховищах контролюють температуру і відносну вологість повітря за допомогою термометрів і гігрометрів, наявність шкідливих комах і гризунів. Температура насіння – найважливіший показник, що характеризує стан насіннєвої маси. Низька температура в усіх ділянках маси насіння є показником її нормального стану. Провітрювання насіннєсховищ і насіння проводять при тривалому зберіганні. Доцільність цього заходу значною мірою залежить від вологості насіння. Чим воно сухіше, тим менше потреба у провітрюванні.

     Догляд за зберіганням насіння включає проведення заходів покращання умов, а також попередження та ліквідації небажаних процесів у насінні. Кожна партія насіння, що зберігається, повинна пройти перевірку посівних якостей та отримати Сертифікат, що засвідчує посівні якості насіння або товарні якості садивного матеріалу, згідно зі встановленою формою, а до закінчення терміну дії документа про якість, здійснити аналіз повторно. Облік насіння, його рух, якість відображають у «Шнуровій книзі обліку насіння» встановленої форми. Записи в ній повинні відповідати сортовим і насіннєвим документам та даним бухгалтерського обліку.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux