• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
Забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя в місцях розміщення внутрішньо переміщених осіб

     З початку збройної агресії російської федерації Дніпропетровська область постійно приймає внутрішньо переміщених осіб, які вимушені покинути місця постійного проживання. Наразі Дніпропетровщина надала прихисток майже 400 тис. переселенців. Тому, як ніколи, залишається актуальним забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення під час екстреного облаштування місць тимчасового перебування внутрішньо переміщених осіб.

     Нагадуємо, що, з метою недопущення погіршення санітарно-епідемічної ситуації щодо інфекційних захворювань, у тому числі гострих кишкових інфекційних захворювань, харчових отруєнь, гострих респіраторних вірусних інфекцій, COVID-19, під час облаштування місць тимчасового перебування осіб, які вимушені покинути місця постійного проживання у зв’язку з військовою агресією російської федерації, слід дотримуватися мінімальних вимог щодо забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення.

     Забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя осіб, які перебувають у місцях тимчасового перебування, досягається шляхом дотримання вимог щодо розміщення, харчування, водопостачання, здійснення лабораторного контролю харчових продуктів та питної води, проведенням комплексу профілактичних та протиепідемічних заходів щодо попередження занесення, виникнення та поширення інфекційних захворювань серед осіб у місцях тимчасового перебування, а також наданням медичної допомоги.

     При визначенні місця тимчасового перебування слід зважати на наявну транспортну, медичну, торговельну та спортивно-оздоровчу інфраструктуру.

     Житлова зона місця тимчасового перебування має бути забезпечена належним освітленням, місцями для сну та відпочинку. Параметри мікроклімату приміщень повинні бути максимально наближені до рекомендованих: +18 °C при відносній вологості 30-70%.

     При розміщенні спальних місць необхідно формувати мінімальну відстань між ними в 1 м та 0,8 м від зовнішніх стін. На території місць тимчасового перебування має бути організоване місце для приготування їжі та зберігання продуктів та/або забезпечене централізоване харчування з дотриманням законодавства у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів. Вода питна в місцях тимчасового перебування повинна відповідати вимогам Державних санітарних норм та правил «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною», затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 12.05.2010 № 400.

     Під час організації та облаштування місця тимчасового перебування слід забезпечити взаємодію із закладами охорони здоров'я, які надають медичну допомогу на відповідній території. Слід забезпечити механізми доступу до медичної допомоги та лікарських засобів осіб, які мешкають у місці тимчасового перебування. За потреби, організувати чергування медичного працівника. При перебуванні одночасно понад 100 осіб наявність медичного працівника обов’язкова. Крім того, варто забезпечити первинний медичний огляд при прибутті в місце тимчасового перебування та при підготовці подальшого організованого переміщення. Необхідно передбачити можливість виокремлення приміщення для тимчасового перебування захворілих до прибуття медичних працівників. У разі виникнення у осіб, які мешкають в місцях тимчасового перебування, симптомів гострого респіраторного захворювання, гострої кишкової інфекції тощо, така особа підлягає ізоляції в окремому приміщенні з обов’язковим зверненням за медичною допомогою до медичного працівника, у разі відсутності окремого приміщення виділяють частину приміщення, яку виокремлюють (наприклад, ширмою), з мінімальною відстанню в 1,5 – 2 м до інших осіб.

     Про випадок виникнення підозри на інфекційну хворобу у особи, яка мешкає у місці тимчасового перебування, медичний працівник повинен передати форму первинної облікової документації № 058/о «Екстрене повідомлення про інфекційне захворювання, харчове, гостре професійне отруєння, незвичайну реакцію на щеплення», затверджену наказом Міністерства охорони здоров'я України від 10.01.2006 № 1, до центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України відповідної адміністративно територіальної одиниці, де розташоване місце тимчасового перебування осіб, для проведення епідеміологічного розслідування та вжиття необхідних протиепідемічних заходів.

     Місця тимчасового перебування повинні бути забезпечені рідким милом, антисептиками, паперовими рушниками, облаштовані місцем для обробки рук антисептиком. Функціонування місць тимчасового перебування під час карантину організовується із дотриманням обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, вимог фізичного дистанціювання (підтримання дистанції не менше одного метра) та з використанням засобів індивідуального захисту, зокрема респіратора або маски, в тому числі виготовленої самостійно, із забезпеченням їхнього збору та утилізації.

     З метою дотримання санітарно-гігієнічного та дезінфекційного режимів у місцях тимчасового перебування проводиться регулярне провітрювання не менше трьох разів на добу, вологе прибирання – один раз на добу, дезінфекція поверхонь, яких часто торкаються, не менше 2 разів на добу. Вологе прибирання із застосуванням мийно-дезінфікуючих засобів у місцях тимчасового перебування проводиться не менше одного разу на тиждень або, у разі забруднення біологічними рідинами, вологе прибирання із застосуванням мийно-дезінфікуючих засобів санвузлів у місцях тимчасового перебування проводиться щоденно. Тверді побутові відходи в місцях тимчасового перебування повинні збиратися у встановлені на майданчиках з твердим покриттям контейнери. Сумарний об'єм контейнерів для зберігання побутових відходів повинен перевищувати фактичний об'єм їх утворення на 25 відсотків. Під час зберігання побутових відходів у контейнерах повинна бути виключена можливість їх загнивання, розкладання, розвіювання та розпилювання. Термін зберігання в холодний період року (при середньодобовій температурі -5°C і нижче) повинен бути не більше ніж три доби, а в теплий період року (при середньодобовій температурі більше ніж +5°C) - не більше ніж одна доба (щоденне вивезення). У разі облаштування вигрібної ями, вигрібна яма повинна бути водонепроникною та мати щільно прилягаючу кришку. Об'єм вигребу розраховується виходячи з чисельності населення, що ним користується. Вигреби необхідно очищати у міру їх заповнення. Вигреби повинні бути віддалені від меж земельних ділянок навчальних та лікувально-профілактичних закладів, стін житлових та громадських будівель і споруд, майданчиків для ігор дітей та відпочинку населення на відстань не менше 20 м.

     Місця тимчасового перебування облаштовуються з розрахунку наявності: душових - не менше ніж 1 на 50 осіб; умивальників - 1 кран на 5-7 осіб; постачання питної води - 20 літрів на людину на добу; постачання води для санітарно-гігієнічних потреб - 50 літрів на людину на добу.

     Мінімальні вимоги дозволяють особам, які вимушені мешкати у місцях тимчасового перебування, проживати у безпечному та здоровому середовищі життєдіяльності. Умови в місцях тимчасового перебування мають бути покращені за першої ж можливості.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux