Павлоградське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області нагадує, що вода – основний елемент організму людини, життєво важливий для роботи всіх органів і загальної терморегуляції.
У воді розчиняється більше речовин, ніж у будь-якому іншому розчиннику. Для більшості хімічних реакцій, що відбуваються в наших клітинах, потрібна вода. Зокрема для транспортування поживних речовин та кисню до всіх клітин тіла.
Вода допомагає перетворювати їжу в енергію та засвоювати поживні речовини, підтримує стабільність температури тіла та захищає життєво важливі органи, бере участь у підтримці форми клітин та органів, є важливою для здоров’я шкіри.
Вода допомагає організму позбавлятися відходів: з потом і уриною виходить багато шлаків, вода (сльози, слина) вимиває та розбавляє їдкі речовини, також сприяє диханню.
Вода становить приблизно дві третини маси тіла. Кількість води в організмі залежить від віку. Так, у немовлят вона становить 75 %, у підлітків – 65 %, у дорослих – 60 % і в людей похилого віку – 55 % від маси тіла.
Більшість здорових людей задовольняє добову потребу у воді, орієнтуючись на відчуття спраги. Для здорових людей немає точних рекомендацій щодо споживання води, оскільки потреба в ній має індивідуальні відмінності. Зокрема, вона зумовлюється фізичною активністю та кліматичними умовами.
Потреба у воді залежить від багатьох чинників, зокрема від:
віку
характеру роботи та діяльності
стану здоров’я
місцевого клімату
підвищеної пітливості (спекотна погода, важка фізична робота)
підвищеного споживання солі
Практично всі продукти харчування містять воду. За збалансованого харчування приблизно 1–1,2 літра води надходить при вживанні:
фруктів та овочів
супів
чаю
кави
соків та інших напоїв
Вміст води у продуктах:
в овочах у середньому 93 % (наприклад, в огірках – 97 %)
у соках та молоці 89 %
у фруктах 86 %
у картоплі 79 %
у м’ясі 68 %
у хлібі, сирі, вершковому маслі, борошні, горіхах – менше ніж 50 %
Для вгамування спраги краще вживати чисту прісну воду, адже нестача води в організмі може призвести до серйозних розладів.
Симптоми при зневодненні організму. Брак нестачі води в організмі людини може призвести до різноманітних порушень у функціюванні тіла, тож цього варто уникати. При легкому зневодненні, з яким ми стикаємося щодня, виникає легке відчуття спраги. Звичайно, цей стан не є загрозливим, але, щоб не посилювати його, треба намагатися якомога швидко виправити ситуацію, випивши води. Середній ступінь зневоднення характеризується відчуттям сильної спраги, сухістю в роті, малою кількістю сечі та її насичено-жовтим кольором, а також утомою та слабкістю. Важке зневоднення призводить до затьмарення свідомості, послаблення пульсу, зниження артеріального тиску і навіть до посиніння кінцівок. Особливо великий ризик зневоднення у спеку, тож влітку варто завжди мати при собі пляшку з водою.
Пити воду треба впродовж дня, а не лише тоді, коли відчуваєте спрагу! Бо спрага — це сигнал, що вашому організмові вже бракує води. Майте при собі пляшку, яку завжди можна наповнити. Це дозволить вам контролювати регулярність та об’єм випитого.
Зважте, що і води буває забагато. Рекомендована норма води — не більше 1,5 літра за один раз, інакше у вашій крові може знизитися рівень солі.
Не замінюйте воду солодкими напоями, ба більше алкоголем. Такі напої сприяють виведенню з вашого організму не тільки води, але й солей.
Ще одне важливе правило: не пропускайте приймання їжі. Завдяки цьому та достатній кількості води ви відновите водно-сольовий баланс організму. Зазвичай вам достатньо води, якщо ви рідко відчуваєте спрагу та якщо ваша сеча прозора або світло-солом’яного кольору. Також не забувайте пити до, під час та після тренувань, а також під час приймання їжі.
Як правильно пити воду? По-перше, не треба пити залпом, краще маленькими ковтками – так вона ліпше засвоюється. Крім того, вода має бути теплою – з тієї ж причини. А ще дієтологи рекомендують додавати у воду трохи лимонного соку – це сприяє ефективнішому очищенню організму від токсинів.
Отже, скільки треба пити води в день? Чіткої формули немає. Усе залежить від того, в якому кліматі ви живете, наскільки фізично активні під час спеки. За базу беруть розрахунок 30-60 мілілітрів на 1 кілограм ваги. У спекотну погоду і за умови фізичної активності слід орієнтуватися на верхню планку — 60 мілілітрів на 1 кілограм. Якщо ж температура на вулиці не висока і особливої активності немає, то нормою буде 30 мілілітрів на 1 кілограм.
Головне – пийте воду впродовж дня!