• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
Важливість проходження обов’язкових профілактичних медичних оглядів

Кам’янське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області інформує, що окремої уваги заслуговує висвітлення питання медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв і організацій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення та може призвести до поширення інфекційних та неінфекційних хвороб. З 24.02.2022 в Україні діє воєнний стан, проте сьогодні відсутні нормативно-правові акти або інші розпорядчі документи, на підставі яких роботодавець може перенести строк проведення медичного огляду працівників чи допустити до роботи працівника, який медогляд не пройшов. Воєнний стан не впливає на порядок проходження обов'язкових медичних оглядів.

Метою проведення обов’язкових профілактичних медичних оглядів є запобігання поширенню інфекційних та небезпечних захворювань, динамічне спостереження за станом здоров’я населення, яке працює. На сьогодні діють «ПРАВИЛА проведення обов’язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб», затверджені наказом Міністерства охорони здоров’я України від 23 липня 2002 №280.

Медичний огляд – це комплекс медичних втручань, що проводяться з метою виявлення патологічних станів, захворювань і факторів ризику їхнього розвитку. Проведення медогляду має на меті дати всебічну оцінку стану здоров'я певних категорій осіб та визначити можливість виконання ними відповідних трудових обов'язків.

Профілактичні медичні огляди поділяються на:

• попередній – перед прийняттям на роботу;

• періодичний – через певний проміжок часу, протягом трудової діяльності працівників;

• позачерговий – ініціатором якого може виступати як сам працівник, так і роботодавець.

Хто ж підлягає обов’язковим медичним оглядам?

Згідно зі ст. 169 «Кодексу законів про працю України», щорічний медичний огляд осіб до 21 року є обов'язковим. Нормами ст. 191 КЗпП України та ст. 11 Закону України «Про охорону праці» усі особи молодше 18 років приймаються на роботу лише після попереднього медичного огляду і в подальшому, до досягнення 21 року, щороку підлягають обов'язковому медичному огляду. На виконання ст.45 Закону України від 06.09.2022 № 2375- ІХ «Про систему громадського здоров’я», ст. 21 Закону України від 06.04.2000 № 1645-ІІІ «Про захист населення від інфекційних хвороб» постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2001 №559 затверджено Порядок проведення обов'язкових профілактичних медичних оглядів та видачі особистих медичних книжок і Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним медичним оглядам (далі – Перелік). Переліком виділено 28 підприємств та організацій, працівники яких зобов'язані проходити медичні огляди. Відповідно до цього Порядку, проводяться обов'язкові попередні та періодичні профілактичні медичні огляди працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов'язана з обслуговуванням населення та може призвести до поширення інфекційних хвороб, та видача їм особистих медичних книжок.

Обов'язкові медичні огляди проводяться за рахунок роботодавців (підприємств, установ, організацій або фізичної особи-суб'єкта підприємницької діяльності, що використовує працю найманих працівників). Громадяни, які провадять індивідуальну діяльність, проходять медичний огляд та отримують особисту медичну книжку за власні кошти.

Наказом Міністерства охорони здоров'я від 23.07.2002 №280 затверджено Перелік необхідних обстежень лікарів-спеціалістів, видів клінічних, лабораторних та інших досліджень для проведення обов'язкових медичних оглядів та періодичність їхніх проведень.

Терміни проведення обов'язкових медичних оглядів встановлюються Міністерством охорони здоров'я (у разі погіршення епідемічної ситуації, за поданням головного державного санітарного лікаря органи виконавчої влади та місцевого самоврядування можуть ухвалювати рішення щодо проведення позачергових обов'язкових медичних оглядів). Законодавством визначено, що роботодавці несуть відповідальність за своєчасність проходження працівниками обов'язкових медичних оглядів та за шкідливі наслідки для здоров'я населення, спричинені допуском до роботи осіб, які не пройшли обов'язковий медичний огляд. Працівники, які без поважних причин не пройшли у встановлений термін обов'язковий медичний огляд у повному обсязі, від роботи відсторонюються і можуть бути притягнуті до дисциплінарної відповідальності.

На підставі результатів обстеження кожен лікар-спеціаліст робить висновок щодо можливості допущення працівника до роботи.

Контроль за проходженням працівниками у встановлені терміни обов’язкових медичних оглядів здійснює роботодавець і несе за це відповідальність.

Кам’янське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області нагадує, що медичні огляди є обов’язковою законодавчою умовою, дотримання якої дає право роботодавцю допустити працівника до виконання його трудових обов’язків, а працівнику дає право виконувати свою роботу. Бережіть своє життя і здоров’я!

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux