• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
Роз’яснення щодо арбітражного (експертного) визначення якостей насіння та садивного матеріалу
Управління фітосанітарної безпеки, опубліковано 28 травня 2024 року о 15:10

Арбітражне (експертне) визначення посівних якостей насіння та товарних якостей садивного матеріалу (далі – Арбітраж) – це процедура, що проводиться шляхом аналізу проб, відібраних від партії насіння та/або садивного матеріалу, і встановлює відповідність посівних якостей насіння та товарних якостей садивного матеріалу вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва. Для вирішення спірних питань щодо посівних якостей придбаного насіння та товарних якостей садивного матеріалу визначена офіційна процедура проведення арбітражного (експертного) визначення якостей насіння та садивного матеріалу (Постанова Кабінету Міністрів України від 18.08.2017 № 615 «Про затвердження Порядку арбітражного (експертного) визначення якості насіння і садивного матеріалу та Порядку оформлення заяв для проведення арбітражного (експертного) визначення якості насіння і садивного матеріалу»). Відповідно до даної постанови, у разі невпевненості у відповідності показників посівних якостей придбаного насіння або товарних якостей придбаного садивного матеріалу показникам, зазначеним у сертифікаті, що засвідчує посівні якості насіння, або у сертифікаті, що засвідчує товарні якості садивного матеріалу, фізична особа – підприємець або юридична особа (далі – заявник) не пізніше 10 календарних днів з дня придбання звертається до аудитора із сертифікації (агронома-інспектора) органу із сертифікації щодо відбору проби з метою перевірки посівних якостей придбаного насіння або товарних якостей придбаного садивного матеріалу та надає копію сертифіката. Аудитор відбирає пробу та разом з актом відбору проби передає органу з оцінки відповідності для визначення якості насіння або садивного матеріалу. У разі розбіжності між показниками, зазначеними у сертифікаті та документі щодо результату аналізу насіння, на величину, що перевищує допустимі відхилення, насіння підлягає арбітражному визначенню, про що аудитор із сертифікації (агроном-інспектор) повідомляє заявнику.

Для проведення арбітражного (експертного) визначення заявник подає до Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області заяву не пізніше 10 календарних днів з дня отримання ним результатів аналізу.

До заяви додаються копії:

 • сертифіката;
 • документа щодо результату аналізу насіння або садивного матеріалу, виданого органом з оцінки відповідності за місцем звернення заявника.

Копії документів, що додаються до заяви, засвідчує орган з оцінки відповідності за місцем звернення заявника.

Інспектор відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області розглядає подану заяву і копії документів, що до неї додаються, і не пізніше наступного робочого дня ухвалює рішення про відбір арбітражної проби та проведення арбітражного визначення.

Арбітражне визначення проводиться:

- посівних якостей насіння (крім плодових та горіхоплідних культур) – за чистотою (за винятком вмісту обрушених зерен), вмістом домішок насіння інших видів (за винятком отруйних бур’янів, карантинних об’єктів, інших видів кормових трав, пелюшки у насінні гороху, плосконасінної вики у сочевиці), вмістом склероціїв білої та сірої гнилей у насінні соняшнику, схожістю, одно- і багаторостковістю насіння буряку, життєздатністю (тільки для насіння озимих культур, що висівається у рік збирання врожаю);

- посівних якостей насіння плодових та горіхоплідних культур – за чистотою, масою 1000 насінин, життєздатністю;

- товарних якостей садивного матеріалу багаторічних рослин – за збудниками грибкових і бактеріальних хвороб, вірусами та мікоплазмою.

Строк арбітражного визначення залежить від біологічних властивостей насіння та садивного матеріалу.

Пам’ятайте! У разі закінчення строку дії сертифіката арбітражне визначення не проводиться.

Після завершення арбітражного визначення Головне управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області не пізніше ніж протягом наступного робочого дня видає особисто або надсилає поштовим відправленням заявнику документ щодо результату аналізу насіння з позначкою у правому верхньому куті “Арбітраж”, у якому зазначається висновок, згідно з ДСТУ 4138-2002, “Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості”.

Пропонуємо звертатись до Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області одним з таких способів:

особисто відвідати управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області за адресою: м. Дніпро, вул. Менахем-Мендл Шнеєрсона, 58

(телефон: 097 860 40 49)

написати листа на електронну пошту info@dp.dpss.gov.ua;

надіслати листа в паперовому вигляді на поштову адресу: вул. Філософська, 39-А, м. Дніпро, 49006.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux