У воєнний час люди часто залишаються без найнеобхіднішого. Існує небезпека щодо припинення подачі води, газу та електрики. Без цих основних комунікацій неможливо приготувати їжу, зігрітися та помитися, внаслідок чого погіршується якість життя.
Кам’янське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області зауважує, що в умовах призупинення питного водопостачання, яке спричинене надзвичайною ситуацією, питання щодо попередження виникнення харчових отруєнь та гострих кишкових інфекційних захворювань, пов’язаних з водним фактором передачі збудника інфекції, набуває особливої уваги в дотриманні певних рекомендацій.
Питна вода, яка призначена для споживання людиною, має відповідати гігієнічним вимогам: бути безпечною в епідемічному та радіаційному відношенні, мати сприятливі органолептичні властивості та нешкідливий хімічний склад. Через пошкоджену інфраструктуру водопостачання невідповідна якість води може призвести до воднообумовлених інфекцій та інших смертельно небезпечних захворювань та отруєнь, особливо у дітей. На час війни діють Державні санітарні норми і правила «Показники безпечності та окремі показники якості питної води в умовах воєнного стану та надзвичайних ситуаціях іншого характеру» (наказ МОЗ України від 22.04.2022 № 683), що мають показники токсичності, органолептичні, які дещо вищі за наведені у ДСанПіН 2.2.4-171-10. Це не може не відобразитися на якості життя населення.
Під час підготовки запасів врахуйте прийняті стандарти. Рекомендується заготовити приблизно 2 л питної води на одну особу на день, згідно з рекомендаціями ДСНС щодо організації укриття в об'єктах фонду захисних споруд цивільного захисту персоналу та дітей (учнів, студентів) закладів освіти. У розрахунок взято необхідний обсяг пиття та рідини для приготування їжі. Технічної води в середньому потрібно 6 л на одну особу на добу. Якщо у вашій місцевості є колодязі, свердловини або джерела, дізнайтеся про їхнє точне розташування та розробіть найбільш безпечний маршрут до них, щоб у разі закінчення запасів можна було набрати води. Головне, не виходьте на вулицю під час бойових дій та повітряної тривоги. Щоб знизити споживання води, для гігієнічних процедур доречно використовувати вологі серветки, емульсії, лосьйони та інші засоби для очищення.
Способи знезараження питної води у домашніх умовах за рекомендаціями МОЗ України та ДУ «Дніпропетровський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України»:
*Кип’ятіння
Кип’ятити воду протягом 10 хвилин, після чого дати їй відстоятися 30 хвилин та охолонути природним шляхом. Після охолодження воду потрібно обережно злити, не збовтавши осад, який зібрався на дні.
*Активоване вугілля
На літр води потрібно 5 таблеток. Таблетки краще подрібнити. Потрібно почекати щонайменше 8 годин, аби вода знезаразилася.
*Таблетки з активним хлором
Перед використанням вивчити інструкцію: на який об’єм води вони розраховані та скільки часу потрібно для знезараження. Обов’язково дотримуватися інструкції при очищенні води.
*Йод
На літр води достатньо 3-4 крапель йоду. Перед споживанням води почекати годину. Використовувати цей метод у крайніх випадках – наголошують у МОЗ України.
Кам’янське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області радить: бережіть себе та рідних людей!