Держпродспоживслужба в рамках відзначення Міжнародного дня здоров'я рослин провела науково-практичну конференцію: “Проблематика поширення вузькозлатки ясеневої смарагдової в Україні. Заходи з виявлення, локалізації та ліквідації вогнищ – досвід та перспективи, нові виклики щодо недопущення розповсюдження шкідника”.
До заходу долучились представники апарату Держпродспоживслужби, головних управлінь Держпродспоживслужби в областях та м. Києві, державних установ «Центральна фітосанітарна лабораторія», обласних фітосанітарних лабораторій, Державного агентства лісових ресурсів України (Держлісагентства) та його територіальних органів, Департаменту захисту довкілля та адаптації до змін клімату виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Інституту захисту рослин НААН України, Національного університету біоресурсів і природокористування України, Національного лісотехнічного університету України та Міжнародного проєкту EABRACE.
Відкрив захід привітальним словом Сергій Ткачук, Голова Держпродспоживслужби: «Я радий вітати присутніх на нашій науково-практичній конференції, що відбувається в рамках заходів, присвячених Міжнародному дню здоров’я рослин! Сьогодні ми зібралися тут з важливої нагоди — для всебічного обговорення проблематики розповсюдження вузькозлатки ясеневої смарагдової (ясенева златка) в Україні, а також з метою налагодження ефективної співпраці між нашою службою, Державним агентством лісових ресурсів, науковими установами та комунальними організаціями.»
У рамках конференції було представлено низку змістовних доповідей, що висвітлювали як практичні аспекти протидії поширенню шкідника, так і результати наукових досліджень.
Зокрема, учасники мали змогу ознайомитися з досвідом виявлення, локалізації та ліквідації ясеневої златки в Луганській області та місті Київ. Представники Держлісагентства поділились інформацією щодо результатів моніторингу на виявлення ясеневої златки у північно-східному регіоні України а також представили науковий підхід до вивчення біоекологічних особливостей цього шкідника.
Науковці з Національного лісотехнічного університету України представили сучасні підходи до використання паразитоїдів та хижаків для регулювання чисельності ясеневої златки та розповіли про міжрегіональне наукове партнерство для моніторингу ясеневої смарагдової златки в балтійському регіоні на прикладі діяльності проєкту EABRACE.
Загалом, всі учасники Конференції відмітили важливість проведення таких заходів з метою узгодження спільних дій та пошуку шляхів вирішення проблемних питань щодо запобігання подальшому розповсюдженню вузькозлатки ясеневої смарагдової в країні.
Представники Держпродспоживслужби, Держлісагентства та наукових організацій домовились і надалі тісно співпрацювати шляхом проведення спільних форумів, семінарів, круглих столів, спільних комплексних обстежень у лісах з метою виявлення вогнищ вузькозлатки ясеневої смарагдової.
Підсумки конференції підвів Вадим Чайковський, заступник Голови Держпродспоживслужби, Головний державний фітосанітарний інспектор України: «Дякую всім за залученість до забезпечення фітосанітарної безпеки України. Ця конференція стала важливим кроком у консолідації зусиль державних органів, наукових установ та міжнародних партнерів у боротьбі з карантинними шкідниками, зокрема вузькозлаткою ясеневою смарагдовою, що становить серйозну загрозу для лісових насаджень та екосистем України. Окремо наголошую: у разі виявлення осередків ясеневої златки – необхідно без зволікань повідомляти про це територіальні органи Держпродспоживслужби. Оперативне реагування дає змогу локалізувати загрозу на ранніх етапах і мінімізувати втрати.»
Довідково. Вузькозлатка ясенева смарагдова (синонім – ясенева златка, наукова назва – Agrilus planipennis Fairmaire) – жук смарагдово-зелений із бронзовим та іноді фіолетовим блиском. Він є шкідником, який вкрай небезпечний для ясенів, особливо таких видів, як американський, пенсільванський, європейський, маньчжурський та чорний. Також може пошкоджувати декоративну рослину – сніговець (хіонатус) віргінський.