У маленькому деревці яблуні закладено всі якості дорослого дерева: швидкість росту, стійкість до несприятливих умов вирощування, урожайність та ніші особливості. Посадиш поганий саджанець – не чекай здорового довговічного дерева й гарних плодів. Тому слід звертати увагу на якість саджанців при їх покупці.
Перш за все, саджанці повинні бути районованих сортів, з морозостійкими штамбами;
До посадки саджанець треба правильно підготувати:
Підготовлені корені саджанців перед садінням занурюють у глиняну суміш. Є особливості і в підготовці крони. При викопуванні саджанців часто значна частина коренів залишається в грунті, в той же час надземна частина зберігається повністю. Зменшена коренева система не в змозі «прогодувати» надземну частину. Тому гілки у кроні саджанця обрізують приблизно на 1/3 довжини. Вкорочування гілок потрібне ще й для того, щоб викликати утворення пагонів із сплячих бруньок, не допустити оголення гілок.
Саджанці, які мають недостатню довжину гілок, доцільніше обрізати весною наступного року. Садити їх слід так, щоб коренева шийка після осідання землі була на одному рівні з поверхнею ґрунту, тобто на 5-6 см вище рівня ґрунту. Деревце саджають так, щоб воно було з північного боку кілка, тоді кілок прикриває його ніжну кору від сонячних променів. Після того, як ґрунт осяде, саджанець у двох місцях прив’язують до кілка. Навколо посадженого деревця роблять борозенку і добре поливають (по двоє відер на кожне). Коли вода увійде в ґрунт, борозенку засипають сухою землею. Товщина шару мульчі – 7-10 см. Це попередить швидке пересихання ґрунту.
Слід враховувати, що яблуні добре ростуть на будь-якому місці, за винятком низин і замкнутих улоговин, де приморозки часто знищують цвіт. Якщо в саду загинула яблуня, іншу саджати на цьому ж місці не рекомендується. Залишені в ґрунті рештки коренів своїми токсинами унеможливлять нормальний розвиток саджанця. Слід садити дерево іншої породи. Також не рекомендується саджати близько до яблуні вишню. Молоді саджанці виглядають зовсім невеликими і займають мало місця. Однак уже через декілька років вони стануть потужними деревами. Тому для їхнього росту необхідно залишити достатньо вільного простору. Коли краще висаджувати плодові дерева? Осіння висадка краща для приживання саджанців. Осіння прохолода, велика кількість опадів і помірна сонячна активність – ідеальні умови для формування кореневої системи. Рослини вже не витрачають сили на нарощування зеленої маси. Саджанцю потрібно 3-4 тижні, щоб прижитися на новому місці. Водночас суб’єкт розсадництва зобов’язаний гарантувати відповідність садивного матеріалу, що підлягає реалізації, сортовим і товарним якостям, зазначеним у сертифікатах, додержуватися порядку пакування, маркування, транспортування та зберігання садивного матеріалу згідно із законодавством у сфері насінництва та розсадництва. Дотримання порад допоможе садівникові уникнути помилок в один з найвідповідальніших періодів – закладання саду.