Павлоградське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області інформує.
Воєнні дії в Україні впливають на забезпечення населення питною водою належної якості, забезпечення лабораторного контролю води за санітарно-хімічними, паразитологічними та радіологічними показниками згідно з вимогами Державних санітарних норм та правил 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною».
Здебільшого населення, особливо у сільській місцевості, користується водою із нецентралізованих джерел водопостачання (колодязі, неглибокі індивідуальні свердловини, власні криниці), без дослідження її якості та з підвищеним вмістом нітратів, що несе загрозу для дітей до 3 років та немовлят, і може привести до виникнення серйозного захворювання «водно-нітратна метгемоглобінемія».
Це захворювання викликає значне підвищення вмісту метгемоглобіну в крові, який утворюється внаслідок токсичної дії нітратів на гемоглобін і призводить до кисневого голодування, порушень у роботі печінки, нирок, серцево-судинної та нервової систем.
«Блакитний синдром немовлят» - так ще називають це захворювання, а все через його основні ознаки: посиніння навколо рота, рук та стоп, яке відбувається внаслідок кисневого голодування. Можливі й інші симптоми отруєння: сонливість, пожовтіння очей, нудота, діарея, задишка, різкий біль у животі тощо. На жаль, при гострій формі водно-нітратної метгемоглобінемії 7-8% випадків закінчуються смертю дитини.
Про це має знати населення, а особливо батьки малюків до 3 років. Адже саме діти цієї категорії перебувають у зоні ризику.
Яких же профілактичних заходів необхідно вживати, щоб уберегти малечу?
Перш за все, не давайте споживати та не використовуйте воду із колодязів, каптажів для приготування дитячого харчування чи страв. Якщо закуповувати воду немає можливості, то обов'язково проведіть лабораторні дослідження води з власного колодязя чи свердловини. По-друге, важливо слідкувати за розташуванням колодязів, бюветів, а також утриманням їх та прилеглої до них території в чистоті. У грунті, особливо в районах інтенсивного сільського господарства, можуть накопичуватися нітрати, які з дощами та талими водами потрапляють у водоносні горизонти і, відповідно, у колодязі. Уміст нітратів у колодязній воді може значно змінюватися залежно від пори року, кількості опадів та інших факторів. І по-третє, слідкуйте за якістю води, призначеною для харчування та пиття дітей до 3 років. Якщо вода викликає сумніви, використовуйте воду в пляшках промислового виготовлення з відповідним маркуванням щодо її походження, безпечності та якості. Кип’ятіння насиченої нітратами води лише збільшує її токсичність!
Також колодязі необхідно чистити: відкачувати воду, чистити стінки від нальоту, а дно від осаду, зайвих речей. Двічі на рік, у весняний та осінній періоди, необхідно проводити профілактичну дезінфекцію води у колодязі з подальшим лабораторним контролем ефективності вжитого заходу. Дезінфекція не приводить до зниження показників нітратів у воді, вона знезаражує воду від патогенної мікрофлори. Звичайні фільтри також не очищують воду від нітратів. Дітям віком до 3 років та дорослим членам сім’ї воду з такого джерела вживати забороняється. Необхідно використовувати альтернативні джерела водопостачання: бутильовану воду або воду з централізованого водопостачання, якщо є така можливість, якість води з якого відповідає вимогам ДСаНПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною».
З обережністю застосовуйте у сільському та власному господарстві мінеральні та органічні добрива.
Важливо пам'ятати! Нітрати не мають запаху та смаку. Тому визначити наявність нітратів у воді органолептичними методами неможливо. Забезпечення населення безпечною питною водою можливе лише за умов створення ефективної системи лабораторного контролю. Дбайте про своє здоров'я та здоров'я своїх родин!