В осінньо-зимовий час та особливо в період воєнного стану, коли відмічається інтенсивна внутрішня міграція населення, зростає ризик захворювання на грип та коронавірусну інфекцію.
Коронавірусна інфекція ‒ вірусне захворювання з групи гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВI). Найбільш поширені коронавіруси людини зазвичай викликають легкі або помірні захворювання верхніх дихальних шляхів. COVID-19 є причиною більш тяжких інфекцій дихальних шляхів, часто з летальними наслідками.
Наразі відомо, що коронавірус передається краплинним та контактним шляхами. Переважає контактний шлях, коли вірус потрапляє на слизові оболонки носа, очей через руки або інші предмети (хустинка, рукавиці) після торкання до об’єктів (тварини, м’ясо, риба, дверні ручки, поручні), що забруднені виділеннями із дихальних шляхів хворого чи інфікованого. Краплинним шляхом вірус передається від людини до людини під час кашлю або чхання у тісному контакті. Коронавіруси не здатні зберігати заразність під час передавання на далекі відстані. Тому тісним контактом вважають відстань менше 1 м. Повітряний шлях передавання та інфікування не характерний для коронавірусів, хоч і можливий за певних умов. Тому для більшості населення такий шлях не страшний.
Отже, як пересічним громадянам запобігти інфікуванню коронавірусом?
1. Одним із надійніших методів захисту від інфекції є вакцинація, яка має такі переваги:
ефективність вакцин становить 70-90%;
вакцини дієві проти різних штамів;
Щоб захистити неповнолітніх від COVID-19, в Україні вже дозволили вакцинацію дітей від 5 років.
Зазвичай первинна вакцинація від COVID-19 передбачає введення двох доз, і важливо отримати обидві. Усім, у кого минуло 6 місяців від щеплення другою дозою, слід отримати бустерну дозу, щоб посилити захист.
Окрім вакцинації, батькам варто врахувати кілька простих порад, щоб зменшити ризик інфікування дітей:
2. Не торкайтеся до потенційно забруднених вірусом поверхонь.
3. Ретельно і часто мийте руки з милом чи обробляйте їх антисептиком.
4. Уникайте скупчення людей.
5. Якщо ви захворіли, залишайтеся вдома і зверніться до лікаря.
6. Використовуйте захисну маску:
Використовуйте маску правильно:
Пам’ятайте: профілактика – запорука здоров’я!