Температурний режим та достатня кількість кормів на більшій території області сприяють розвитку та поширенню мишоподібних гризунів у посівах озимих культур та багаторічних трав.
Аналіз матеріалів моніторингу, який проводять спеціалісти фітосанітарної безпеки, свідчить про незначне збільшення кількості житлових нір гризунів на посівах багаторічних трав та неорних землях. Захисні заходи, які були проведені сільгоспвиробниками, сприяли зменшенню чисельності шкідників та стримували їх поширення на посівах озимих .
Заселення площ посівів озимих культур шкідниками складає 44%, середня чисельність - 1 кол./га з 1,6 житлової нори, максимально - 2 кол./га з 4 житловими норами (на крайових смугах).
На посівах озимого ріпаку гризуни виявлені на 48% обстежених площ посівів озимого ріпаку за середньої чисельності 1 кол./га з 1,5 житлової нори, максимально - 2 кол./га з 4 житловими норами (на крайових смугах).
На посівах багаторічних трав шкідники виявлені на всіх обстежених площах, середня чисельність колоній шкідників - 1 кол./га з 2 житловими норами, максимально - 2 кол./га з 5 житловими норами.
На неорних землях середня чисельність колоній гризунів складала 2 кол./га з 2,8 житлової нори, максимально - 5 кол. з 5 житловими норами.
Нагадуємо, якщо на одному гектарі посівів щільність мишоподібних гризунів досягає 3–5 і більше житлових колоній, то необхідно негайно почати їх знищення. Найефективнішим і найекономічнішим способом боротьби з гризунами є застосування родентицидів. Провести винищувальні заходи потрібно вчасно і у короткий термін. У Переліку дозволених до використання пестицидів зазначений біопрепарат: «Бактеронцид», зернова принада, сипуча маса (діюча речовина: бактерії Salmonella enteridies var, Issachenko). Біологічний родентицид починає діяти вже через 20-35 хвилин після потрапляння в шлунок гризунів, викликаючи у мишей мишиний тиф.
Перезараження (епізоотія) тифу мишей призводить до повної загибелі колонії. «Бактеронцид» працює в діапазоні температур від -25°С до + 10°С, при біологічній ефективності не менше 90%. Норма використання –3-5 г в нору або 1,0- 2,0 кг/га на зернових культурах, пасовищах, садах та 3,0-4,0 кг/га у посівах багаторічних трав.
Також ефективними у боротьбі з гризунами є застосування родентицидів, дозволених до використання в Україні згідно з Переліком пестицидів і агрохімікатів.
Систематичне обстеження, вчасний захист полів від мишоподібних гризунів забезпечать збереження посівів та врожаю озимих культур.