Метеорологічні умови
У другій декаді жовтня спостерігалася прохолодна з незначними опадами погода. Середня температура повітря виявилася на 1,5º нижче за середню багаторічну та становила 7,9º тепла. Максимальна температура повітря підвищувалася до 14,6° тепла, поверхня ґрунту прогрівалася до 29° тепла. Мінімальна температура повітря знижувалася до 1,4° морозу, поверхня ґрунту охолоджувалася до 3º тепла.
На висоті 2 см відмічалися заморозки до 6º морозу. Сума опадів за декаду становила 6,5 мм. Агрометеорологічні умови декади для сівби та розвитку рослин озимих культур залишаються складними.
Фенологія культур
Озимий ріпак – утворення розетки;
озима пшениця –сходи – 2 -3 листки.
Шкідники та хвороби озимих культур
Триває шкодочинність гусениць озимої совки ІІ покоління на 36% обстежених площ посіву озимих культур, середня чисельність - 0,4 гус./м². За віковим складом гусениці ІУ віку становлять 10%, У – 69%, УІ – 21%.
Завершується живлення несправжніх гусениць ріпакового пильщика на 41% обстежених площ посіву озимого ріпаку, заселено у середньому 2% рослин, середня чисельність – 1 гус./росл. За віковим складом гусениці ІУ віку становлять 17%, У – 71%, УІ- 12%.
Яйцекладок ріпакового листоїда виявлено на 15% обстежених площ посівів озимого ріпаку. Середня чисельність - 0,2 яйцекл./м², максимально – 1.
Хрестоцвітими блішками заселено 32% обстежених площ посівів озимого ріпаку за середньої чисельності 0,2 екз./м2, максимально – 1. Пошкоджено у середньому 1,5% рослин, максимально – 3% у слабкому ступені.
Білокрилку виявлено на 38% обстежених площ посівів озимого ріпаку, середня чисельність - 2 екз./лист, максимально – 5 при заселенні 3% рослин.
Попелиці шкодять на 35% обстежених площ посівів озимого ріпаку та 2% рослин за середньої чисельності 1 кол./росл.
Триває живлення личинок злакових мух на посівах озимої пшениці. Личинок шведської мухи виявлено на 29% обстежених площ, середня чисельність – 1,1 екз./кв.м, максимально – 3. Личинками пшеничної мухи заселено 17% обстежених площ за середньої чисельності 1 екз./кв.м. Личинок гессенської мухи виявлено на 24% площ, середня чисельність - 0,8 екз./кв.м, максимально – 3. Личинками злакових мух пошкоджено у середньому 0,7% рослин, максимально – 2%.
Личинки хлібної жужелиці шкодять на 8% обстежених площ на посівах озимої пшениці, посіяної на стерньових попередниках. Середня чисельність личинок - 0,2 екз./м², максимально – 2. За віковим складом личинки ІІ віку становлять 52%, ІІІ – 48%.
Погодні умови звітного періоду були сприятливими для розвитку та поширення хвороб на посівах сільськогосподарських культур.
Борошниста роса на посівах озимої пшениці уразила 9% обстежених площ, у середньому – 1,2% рослин, розвиток хвороби – 0,5%.
Пероноспорозом на озимому ріпаку уражено 26% обстежених площ, у середньому – 1,5% рослин, максимально - 3%. Розвиток хвороби – 1%.
Альтернаріозом уражено 20% обстежених площ, у середньому – 1,2% рослин, максимально - 2%. Розвиток хвороби – 0,5%.
Білу плямистість виявлено на 15% обстежених площ, уражено у середньому 0,5% рослин, максимально - 1%. Розвиток хвороби – 0,5%.
Мишоподібні гризуни
Триває осіння міграція гризунів з місць резервації. При обстеженні сільськогосподарських посівів виявлено незначне збільшення житлових нір гризунів.
На посівах озимої пшениці гризунів виявлено на 15% обстежених площ, середня чисельність - 1 кол./га з 1,2 житлової нори, максимально - 2 кол./га з 2 житловими норами (на крайових смугах).
На багаторічних травах заселено 100% обстежених площ, середня чисельність колоній шкідників - 1 кол./га з 1,4 житлової нори, максимально - 2 кол./га з 4 житловими норами.
На неорних землях мишоподібних гризунів виявлено за середньої чисельності 2,2 колонії на гектар з 1,6 житлової нори, максимально – 4 кол. з 4 житловими норами.