Інформаційне повідомлення про стан розвитку та поширення основних шкідників і хвороб сільськогосподарських рослин у Дніпропетровській області станом на 19.03.2026

Управління фітосанітарної безпеки, опубліковано 19 березня 2026 року о 10:40

Метеорологічні умови

На початку другої декади березня спостерігалася тепла без опадів погода. З 16 березня відмічено зниження температури повітря, сильні пориви вітру та незначні опади. Максимальна температура повітря підвищувалася до 18° тепла, поверхня ґрунту прогрівалася до 30° тепла. Мінімальна температура повітря  знижувалася до 1° морозу, поверхня грунту в цей час охолоджувалася до 2º морозу.

 

Шкідники озимих культур

На початку другої декади березня спостерігалося стрімке наростання середньодобових температур повітря, що сприяло підніманню ґрунтових шкідників у верхні шари ґрунту, відмічено початок їхнього живлення на посівах озимих культур. 

Гусениць озимої совки ІІ покоління на посівах озимих культур виявлено на 36% обстежених площ, середня чисельність - 0,4 гус./м², максимально – 2. За віковим складом гусениці У віку становлять 54%, УІ – 46%.

Личинок хлібної жужелиці виявлено на 8% обстежених площ посівів озимої пшениці, посіяної на стерньових попередниках. Середня чисельність личинок - 0,2 екз./м², максимально – 2. За віковим складом личинки ІІ віку становлять 35%, ІІІ – 65%.

Погодні умови І та початку ІІ декад березня сприяли відновленню живлення прихованохоботників на посівах озимого ріпаку. Зниження температури повітря наприкінці ІІ декади дещо стримують їхній масовий вихід та шкодочинність.

Імаго ріпакового прихованохоботника виявлено на 23% обстежених  площ озимого ріпаку (на крайових смугах) за середньої чисельності 0,2 екз./м², максимально - 1 екз./м².

Капустяний стебловий прихованохоботник заселив 12% обстежених площ посівів озимого ріпаку за середньої чисельності 0,2 екз./м², максимально - 1 екз./м².


Погодно-кліматичні умови І та ІІ декад березня сприяли слабкому розвитку хвороб на тих площах посівів озимої пшениці, які уражено ще з осені.

Борошнистою росою уражено 29% обстежених площ посівів озимої пшениці, у середньому – 1,5% рослин, розвиток хвороби – 0,5%.

Септоріозом та бурою листковою іржею уражено 14% площ посіву озимої пшениці, у середньому  - 1% рослин, з розвитком хвороби – 0,5%.

Кореневі гнилі на посівах озимої пшениці. Уражено 8% площ та 0,5% рослин, розвиток хвороби  - 0,5%.

Землекористувачів повідомлено про початок виходу шкідників озимих культур на посіви та розвиток хвороб на озимині, також надані необхідні рекомендації щодо захисту посівів у разі необхідності.

 

Шкідники саду

Похолодання, яке прийшло у другій половині ІІ декади березня, вплинуло на активність пробудження ранньовесняних шкідників саду. Шкідники перебувають на поверхні грунту у приствольному колі дерев, під грудочками землі та залишками листя. У сонячні дні вони стають активними та заселяють дерева.

Сірий бруньковий довгоносик. Виявлено поодинокі екземпляри жуків на 21% дерев. Пошкоджено у середньому поодинокі бруньки.

Яблуневий квіткоїд. Жуки малорухливі, заселено 12% дерев та незначний відсоток бруньок.

Найближчими часом, за встановлення теплої погоди, очікується масове пробудження шкідників, заселення та пошкодження бруньок.

 

Мишоподібні гризуни

При проведенні обстеження сільськогосподарських угідь спостерігається збільшення житлових нір та заселених площ гризунами.

Мишоподібними гризунами заселено 23% обстежених площ посівів озимої пшениці. Середня чисельність – 1,1 кол./га з 1,2 житлової нори, максимально - 2 кол./га з 4 житловими норами (на крайових смугах).

На посівах озимого ріпаку гризунами заселено 21% обстежених площ. Середня чисельність – 1,1 кол./га з 1,2 житлової нори, максимально - 3 кол./га з 3 житловими норами (на крайових смугах).

На посівах багаторічних трав заселення площ шкідниками становить 53%. Середня чисельність колоній – 1,3 кол./га з 2,3 житлової нори, максимально - 3 кол./га з 5 житловими норами. 

На неорних землях середня чисельність мишоподібних гризунів становить 2,4 кол./га з 2,3 житлової нори, максимально – 4 кол./га з 6 житловими норами.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux